Mania

• Německá říše Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin (více)
Německá říše, 1918, 85 min

Snímky Mania a Pan Tadeáš mohou zaujmout českého diváka i proto, že jde o unikátní filmy, které byly řádu desítek let považovány za ztracené. Poté, co se Filmotece Narodowe konečně povedlo je získat, došlo k jejich rekonstrukci a digitálnímu restaurování. Maniu získala varšavská filmotéka od českého sběratele teprve v roce 2006. Jedná se o německou produkci s Polou Negri v hlavní roli a s výpravou Paula Leniho. Film byl natočený v Berlíně v duchu tzv. kammerspielu. Vypráví příběh dělnice pracující v továrně na cigarety, která se zamiluje do hudebního skladatele. Tragický osud půvabné Manii stál na počátku kariéry Poly Negri, která se stala mezinárodní hvězdou v německých filmech Ernsta Lubitsche a neméně úspěšně si vedla i v Hollywoodu. (NFA)

NinadeL

Směřování kariéry Poly Negri z Polska přes Německo do Hollywoodu a zase zpět do Evropy představuje významný precedens, který se ať už vědomě či nikoli snažili napodobit celá navazující generace a minimálně až do konce 30. let jsme mohli sledovat obdobnou cestu Švédky Garbo, Němky Dietrich a Rakušanky Kiesler, které Polu napodobily a stejně jako ona si uzmuly také pro sebe kus hollywoodského úspěchu. V roce 1918 byla Pola teprve na začátku své německé cesty k výšinám a bylo lahodné sledovat v jejím podání příběh Manii, pracovnice z továrny na cigarety. Samozřejmě bylo pouze náhodou, že tato Mania byla nejen dobrou fabrikantkou, ale také nadanou tanečnicí a v případě nouze i vynikající metresou... Tyto náhody jsou ostatně základním kamenem kinematografie a tak to máme také rádi. Výprava Paula Leniho se stala už jen pomyslnou třešničkou na dortu tohoto vášnivého melodramatu se skvělým dramatickým obloukem a přepychovými kostýmy. Stranou pak ponechám skutečnost, že tento německý film zrestaurovali v Polsku. To u nás by jen těžko takto řešili rakouskou, německou, anglickou či francouzskou kariéru Anny Ondry. ()