MagiCJacK : I am MagiCJacK

(hudební videoklip)
Hudební / Krátkometrážní
Francie, 2011, 6 min

Radko

Aktivistické piesňové video. Hudobná i obsahová jednorazovka. Vychŕlenie extrémov v maske všeliečiaceho Jokera, tu pod menom Magický Jack. Spevák v maske by strieľal bez výnimky pedofilov, návštevníkov McDonalda, zákazníčky plastickej chirurgie, toreadorov, cirkusantov a aj lobistami riadených politikov, drancujúcich Zem. Zabudol som na niekoho? Ľuďom by najradšej servíroval ľudské mäso miesto zvieracieho. Pozrel som aj stránku speváka a režiséra Maxima Ginolina. Píše, že bojuje proti homofóbii, za práva zvierat. Ovplyvnený je burtonovskou estetikou. Veď hej. Dá sa to brať do istej miery s nadsázkou. Útoky voči politickým špinám sú dokonca sympatické. No strieľanie iných názorov zaváňa aktivistickou výlučnosťou - ak nemáš takú mienku ako ja, kľudne Ťa môžem odbachnúť. Pretože nemáš právo na existenciu. Na tú má právo len ten, čo sa so všetkými MOJIMI (Ginolinovými) postojmi stotožní na 100%! Forma videa nemá ďaleko k brakovým krvákom. K tomu, ako si tieto typy predstavujú riadenie sveta potom, čo ho ovládnu. Obdobných sociálnych inžinierov už bolo. Ako vidno - stále je. Pokiaľ si však svoje vnútorné napätia rozpustia len v piesňach a tancoch: ok. ()

whack

Zo všeobecného hľadiska ide o neobvyklý klip, spracovanie je zaujímavé, pointa textu priama, čo je dobré, no po hudobnej stránke to nie je tak úplne moje, ale snaha sa cení. MagiCJacK je aktivistická kapela, ktorá otvorene poukazuje na mnohé kľúčové problematiky dneška. V tomto songu sa trošku odkloní od bežných foriem aktivizmu proti korporátokratickej špine a berie si na mušku aj tých, ktorí ju svojou apatiou a ľahostajnosťou podporujú – žiadny naivný romantický neoliberálny výplach o dobrovoľnej zmene myslenia v hlavách nezodpovedných más, po ktorých ostáva potopa! Klip treba brať s nadhľadom – celebrity, riaditeľov obchodných spoločností, pedofilov, toreadorov, politikov atď postrieľať. Ale nie naozaj, iba vo svojej hlave. Búrať mosty. Veď ako môžem byť tolerantný k niekomu, kto ničí budúcnosť života na Zemi, na ktorej žijem? ()