Sovietsky zväz 16. júla 1940 v súlade s paktom Ribbentrop – Molotov pričlenil Estónsko k svojmu územiu. 55 tisíc estónskych občanov bolo zmobilizovaných do Červenej armády. Nemecko v roku 1941 obsadilo toto územie. Miestni obyvatelia nemeckých "osloboditeľov" vrelo vítali a 72 tisíc z nich vstúpilo do nemeckých ozbrojených síl. Estónski dobrovoľníci vo Waffen-SS, tzv. baltické légie, patrili k najkvalitnejším jednotkám SS. V septembri 1944 boli nemecké jednotky evakuované po mori a na územie Estónska vstúpila Červená armáda. So Sovietmi však neprišla sloboda, ale poroba. Zvyšky estónskych ozbrojených skupín kládli odpor Sovietom až do 50. rokov, kedy už prebiehali vraždy, politické procesy, teror a predovšetkým deportácia do gulagov na Sibír. (Volodimir2)

BruceTichac

Tak tohle je hodne zajimavy film. Takove dejove zvraty jsem uz dlouho v zadnem jinem filmu nevidel. Urcite jsou lepsi valecne filmy, ale tento rozhodne za shlednuti stoji. ()

Flashheart

Překvapivě výborné. Je to teda slabých 5, ale i tak. Tvůrcům se podařilo skloubit historický film a válečné drama, skloubit humor i vážnost, zajímavé zápletky, kvalitní herectví, režii, výpravu... Skvělá práce. ()

StarFsh

Realistická ukážka toho, ako to počas druhej svetovej vojny vypadalo v pobaltí, ale i na Ukrajine. Brat proti bratovi, rodina proti rodine. Hlavne, že si Stalin a Hitler nezašpinili ruky a zbavili sa pritom všetkých, ktorý by im neskôr boli schopný odporovať. Romantická linka, ktorá pretkáva tento film vďaka bohu pôsobí ľudsky a uveriteľne. ()

vonverny

Konečně po dlouhé době kvalitní válečný film. Navíc od země, která si v tom mlýnku na maso od obou stran užila své. Když to srovnám s tou komerční komiksovou sračkou "železné srdce". Ono vlastně ani srovnat nejde. Tento film má vše co americká fraška nemá. Reálné boje, příběh, myšlenku i odkaz. Za mě 80%. ()

SandroCZ

Na jedné straně Němci na druhé Rusové. Estonci v obou a zároveň sami za sebe. Tadyten problém byl pěkně zpracován, prohození stran v půlce filmu bylo taky pěkně vyřešené. Na rozdíl od Město 44 si to nehrálo na něco jiného. ()

maxi_tom

Estónci vedia robiť vojnové filmy. Tento kúsok mi bol sympatický už z traileru a po zhliadnutí musím dať palec hore. Výborná kamera a akčné scény, krásne prostredie. Žiadny nadmerný patos alebo výraznejšia snaha o nadržiavanie a hodnotenie jednej či druhej strany. Minutáž svižne plynie a škoda len jej dĺžky, pretože dramatická a pribehová stránka filmu si určite zaslúžila hlbšie a detailnejšie spracovanie. 4*(8/10) ()

cola5

Nebýt té zamilované části která mi bohužel k tomuto filmu nesedí tak bylo na pět hvězd. Snímek z pohledu národa který bojoval na obou stranách. Rozhoně mně to překvapilo. ()

potok.009

Nejdřív to mydlíš za Wehrmacht, pak za Bolševiky. Kdo se v tom "estöblaaziinci" má vyznat. Bojové scény ucházející, leč nerealistické. ()

mdf

Tenhle estonský film mě nezklamal. Je tu hodně bojových scén a dobře natočených. Stejně jako Estonsko za války, i tady divák stihne pohled z obou stran, jak u dobrovolníků SS, tak u RA. Kde ležely sympatie tvůrců víc, nedává film najevo, takže se to dozvíte až z titulků... "Všem, kdo padli v boji za nezávislost Estonska." ()

pistabaci

Film kde sledujeme dvoch Estóncov. Jeden slúži v nemeckej armáde a druhý v ruskej. Ich osudy sa nepekným spôsobom pretnú. A mňa to dostalo, fakt sila film a ani akcia nie je zlá. ()

Cornholius

Zajímavý počin. Další z řady zobrazení národního příběhu během druhé světové války. Například ve srovnání s norským Narvikem, který jsem nedávno shlédl, je z mého pohledu tento estonský počin jistě nápaditější a strhl mě více. Docela překvapení i vzhledem k daleko menšímu rozsahu a nižšímu rozpočtu.  Ději samozřejmě napomáhá dramatičnost pramenící z dané pohnuté historické skutečnosti. Občas sice trochu moc televizní, ale jinak pohoda. Pěkných 70 procent. ()

Přichází Severská filmová zima

Přichází Severská filmová zima

04.02.2017

Pořádný mráz zavítá začátkem února do 13 českých a moravských kin. Koná se tradiční přehlídka kinematografie skandinávských zemí. V české premiéře bude uvedeno 11 filmů z produkce severských a… (více)