Výbuch raketoplánu Challenger

(TV film)
  • Česko Zkáza Challengeru (více)
USA, 2015, 45 min

Režie:

Tom Jennings

Ted Koppel (a.z.)

Tento pořad sleduje tragický osud vesmírného raketoplánu Challenger, který explodoval krátce po startu během živého televizního vysílání. (National Geographic)

harycek

Dobré , ale stále je to jen o té učitelce o příčinách havárie je hodně málo skoro vůbec nic !! Tento dokument jsem shlédnul kdysi a nyní jsem na něj narazil při hledání TV filmu z roku 2013!?! ()

PowPow

Dokument nabízí zajímavý pohled, ve kterém poznáte účastníky, kteří nadšeně vycházejí vstříc smrti, tehdejší mediální rozruch a názory obyčejných Američanů, takže celou věc vidíte bližší, mnohem osobnější perspektivou. Pak uvidíte podobným pohledem reakce po havárii. Bohužel to netvoří žádný komplexnější vhled a celé je to odbyté v příliš krátké stopáži. Z technické stránky se o konstrukci raketoplánu a tom, co se vlastně stalo, nedozvíte vůbec nic. Stejně tak nic nezjistíte ani o nějaké dohře, viníkovi... místo toho dostanete kýčovitý konec o tom, že další mise se už podařila. ()

Splasher

První půlka se zaměřuje na medializaci startu, jejíž tváří byla první civilní osoba, která se měla dostat do vesmíru - učitelka Christa McAuliffe. Následuje nejsilnější část dokumentu - koláž desítek záběrů při startu. Zřejmě z piety je zde týmem National Geographic lehce poupraven časový sled mezi výbuchem a reakcí pozorovatelů. Pokud by koláž byla upravena real-time, vyšlo by vám totiž, že studenti a příbuzní na plošině tleskají a jásají při výbuchu. Diváci totiž netušili co se stalo a tleskali informaci o přechodu na "plný plyn" (104%), který nastal několik vteřin před výbuchem. Druhá půle se věnuje reakcím (Reagan, Bush sr., shon v CNN, etc.) ___ I na záběrech CNN se dá vypozorovat obláček černého dýmu z levého SRB (cca T +1-3 vteřiny) a je vidět i onen "druhý plamen" před výbuchem. ___ Dohra: NASA se samozřejmě snažila krýt si záda. Všechny žaloby byly vypořádány mimosoudně. Morton Thiokol se rozdělil, ale nezanikl. Naopak. Morton Salts je součástí německé K+S (kam patří i Solné Mlýny) - největšího světového dodavatele soli. Thiokol je součástí zbrojařské Orbital ATK (obrat 4,4 biliónů dolarů). ___ Tím, že se jednalo o první katastrofu tohoto typu, docházelo i k mnoha zmatkům. NASA příliš nespolupracovala. Otazníky visí například nad výběrem koronera. Snahou NASA bylo protlačovat verzi, že posádka neměla šanci přežít a zahynula pár vteřin po rozlomení lodi. Ono by totiž vypadalo velmi špatně, že posádka byla cvičena přesně na podobnou událost a stejně nebyla během dvou a půl minut schopna ničeho a pravděpodobně zahynula až po nárazu kabiny do oceánu. ()