Příchod draka (festivalový název)

• Írán

Scénografie:

Amir Hossein Ghodsi

Kostýmy:

Negar Nemati

Silně ambiciózní iránsky mocku-fantasy thrill, ktorý je poctivo režijne vybavaný a skvěle zahranej. Tato desert pátračka se tak u mně stáva príjemným osviežením, po kdejakých gore preháňadlach, ku ktorým sa ale iste vrátim. Bodík navrch za lokaci a nečekanou eleganci samozrejme.(4.8.2016)

Viděno v ruském dabingu, bez titulků. Strašně zvláštní film, který jsem asi tak úplně nepochopil (hold jsem z ruštiny chytal jen tak 70-80 % dialogů), ale se skvělou atmosférou a skvělou hudbou. Od první hodiny se nelze odtrhnout, bohužel ke konci to ztrácí dech. Každopádně další iránská nezapomenutelná divnost!(16.1.2017)

Příchod draka je rozhodně cool fantasy-mystifikační-cosi, a to dost dobře natočené, boduje hlavně co se vizuální stránky týče (a hudba byla taky skvělá). Na konci jsem se ale stejně nemohl ubránit úvahám, proč takový film vůbec vznikl a 'co to sakra mělo všechno znamenat'. Celkový dojem ještě sráží zmatek v časových rovinách (je to jakoby dokument, samotný příběh odehrávající se v 60. letech je prokládán výpověďmi lidí ze současnosti) a stylu a tématu neúměrná stopáž (zkrátka mě to ne vždycky, hlavně na konci ne, bavilo). Ale rozhodně si nedovedu představit, že by něco tak stylovýho natočil někdo u nás, to rozhodně ne. Fajn bizár.(11.1.2017)

Co se v první řadě ve snímku výrazně vymyká je hutná atmosféra, která je vytvářena převážně údernou akční hudbou zároveň vytvářející velký oblak tajemna. S podstatou nejistoty a tajemství se pracuje celý film a díky linii odehrávající se přímo na rekonstruovaném místě v dané době se Příchod draka tváří jako velmi poutavý thriller. Bohužel celkový dojem kazí až přílišná překombinovanost časových linií, kdy je vcelku snadné se nechat úplně zmást a dostat se do stavu tápání, co se vlastně děje nebo proč najednou ve filmu mluví sám režisér Haghighi. Jako okořenění běžné filmové distribuce v podobě bizarního thrilleru z Blízkého východu docela dobrý, ale jako kousek, co si zaslouží výraznou pozornost to nevidím. [60%] | Kino(22.1.2017)

Naprosto úžasná atmosféra, skvělé kostýmy i prostředí činí z hlavní dějové linie skvělý zážitek. Výborné tajemno, napětí, nadpřirozeno. Bohužel filmu škodí střídání časových poloh a také obsazení režiséra sebe sama. To velmi ničí napětí a působí tam zcela nepatřičně – film to posouvá někam směrem k dokumentu. Přitom je to ale skvělé akční drama a stačilo by to jen sestříhat.(1.5.2017)

• - Ostrov je skutečný, jinak bylo vše (hřbitov i loď) postavené speciálně pro film. (johnny01)

• - Celosvětová premiéra filmu proběhla 1. února 2016 na filmovém festivalu Fajr. (Stoka)

• - Podle režiséra je tento film surreálná báseň, nemá žádný smysl a nemáme jej ani hledat. (johnny01)