Případ Osterberg (festivalový název)

• Slovinsko

Slovinsko, 2015, 90 min

Matej Nahtigal

Primož Benko
  • Enšpígl

Jestli tohle měla být ucelená kriminálka, tak já jsem z toho Pat i Mat současně. Nějakej strejda tam obchází lidí s tím aby mu řekli co ví o smrti jeho bratra, jak ty lidi vybíral ví bůh, ale vypadalo to jako kdyby vzal Žlutý stránky a jel podle abecedy. Jediná výživná scéna se odehrála ve tmavý místnosti při dialogu s nějakým plešatým drsňákem co mu pořad foukal kouř do ksichtu, no určitě na ten film jdi, at nejsem jedinej kráva co marní čas s podprůměry.(9.4.2016)

Mafiánka po slovinsku. Síce pocitovo o štvrtinu dlhšia než v reále, ale zábavná. Dobré dialógy, vťahujúca spleť dobre obsadených gangsterských xichtov. Všetci sú tu pošuci, podrazáci ale skorumpovaní politici, a celé meste s dymiacou fabrikou uprostred je na odstrel. Film si drží cynickú a rádoby cool náladu (hlavný borec je tiež pošuk, ale "so srdcom na mieste"). Mdlosť a upachtenosť rozprávania, ktoré môže niektorých divákov odradiť, je súčasťou režisérovej hry. Je to proste balkán, a nie Scorseseho New York.(11.4.2016)

"Koho to zajímá? Dělám na sebe." Tento film opravdu splňuje nároky žánru "Noir" a je tedy plný kouře, hry stínů a světel červené, žluté a modré barvy, ale jeho závěr jakoby naznačoval, že šlo o pilotní díl nějakého detektivního seriálu.(8.4.2016)