Příběhy 20. století - Série 1 (2017) (série)

Život s cejchem (S01E02)

(epizoda)
Dokumentární
Česko, 2017, 26 min

Radim Špaček

Adam Drda

Matěj Kroupa

Adam Drda (vypravěč)

Normalizační režim homosexuální muže a lesbické ženy přímo nepronásledoval, přesto však museli žít v takřka soustavném utajování a skrývání. Naráželi na nepochopení většinové společnosti, na nepřátelství okolí, byli pro svou odlišnost vyhazováni z práce. V Příbězích 20. století bude tentokrát vyprávět o svém životě například bývalá úřednice a reprezentantka ve stolním tenise Jana Kociánová, která musela opustit zaměstnání poté, co se o ní „ucházel“ jeden z jejích nadřízených: „Prohlásil: „Tak mně nedá a ženský dá? Podívejte se na to soudruzi!’ A už to jelo. Vyhazov, hned.“ Podobný osud a ještě o dost komplikovanější životní příběh měl i státní úředník František Bloudek. Gayové a lesby se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let scházeli v legendárním pražském T-clubu. Fotografovala je mladá absolventka FAMU Libuše Jarcovjáková – i ona bude v televizním dokumentu vzpomínat, díky její práci dnes máme k dispozici unikátní snímky z husákovských časů. (Česká televize)

Helmutek

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Lidi mají představu o tom, že to, že někdo je homosexuál, že to je jeho volba. Oni nechtěj vidět, proč je ten člověk homosexuál. Nemají ty vědomosti, ty znalosti, protože... protože nečtou, neposlouchají nezáživný besedy odborníků. Zajímají je různé show, drby, bulvár... Ale proč se to děje, to je nezajímá." / "Já jsem celý ty roky měla sen, že jednou nastane den, dejme tomu, že jsem znova mladá, a přijdu někam žádat o zaměstnání, a řeknu" Helejte, ale já jsem lesbička", a oni řeknou No a co? Tak tohle už se dneska děje a já mám z toho strašně obrovskou radost." Mimochodem - to, že homosexualita byla v Čechách trestná až do roku 1961, to mě teda docela dostalo. ()