Ignác z Loyoly

• Španělsko Ignacio de Loyola (více)

Film prináša veľmi ľudský pohľad na svätého Ignáca z Loyoly - zakladateľa jezuitov, prezývaného aj „svätcom druhej šance.“ Je prenikavým a napínavým príbehom skutočného muža, vojaka, opakovane hľadiaceho smrti do očí. Vykresľuje jeho transformáciu z výbušného vojaka žijúceho v nerestiach, prechádzajúceho skúškami, zranením, väznením, ale aj výsluchom španielskou inkvizíciou, na Božieho bojovníka, mysticky prežívajúceho Božiu prítomnosť. Jeho vrcholné dielo - „Duchovné cvičenia“ - pomohli v priebehu storočí nespočetnému množstvu hľadajúcich pochopiť svoje miesto a urobiť životné rozhodnutie. (TV Lux)

Una111

Můj první dojem byl, že mi tenhle film tzv. nesedl. Všechno se mi zdálo tak nějak přehnané. Hned po jeho skončení jsem si vyhledala literaturu, kterou mám v knihovně i informace na internetu a ponořila jsem se do čtení životopisu sv. Ignáce z Loyoly. Musím přiznat, že to málo, co jsem o tomto světci kdysi věděla, jsem už dávno zapomněla. S překvapením jsem zjišťovala, že si tvůrci filmu příliš nevymýšleli a ani neohýbali násilně světcův život podle svých představ a potřeb. Dokonce zpracovali i takové detaily jako je jeho rada prostitutce Anně, aby si představila Boží přítomnost. On sám to tak dělával, když se chtěl Bohu klanět a adorovat. Bylo šťastné rozhodnutí vybrat si z pestrého světcova života jen malý úsek a utnout vypravování v nejlepším? Všechno, co soudu v Salamance předcházelo, se divák dozvídá vlastně jen z útržků obhajoby svědků. A nebylo toho málo: Cesta do Říma před papeže Hadriána VI., pěšky do Benátek, do Svaté země. A znovu pěšky do Benátek, do Janova, do Barcelony... A co teprve po jeho studiích a vysvěcení na kněze! Bylo by toho na seriál! A tak jsem to musela vzdát a uznávám, že život tohoto světce je tak velké sousto, že se prostě do dvouhodinového filmu nevešel. - - - KDYBYSTE SLYŠELI BOŽÍ HLAS, DRŽELI BYSTE TO V TAJNOSTI? ()

hygienik

Svätý Ignác bol človek všestranný a v dejinách je jeho odkaz vnímaný rozporuplne. Podobne ako trebárs osoba pápeža Františka, člena rehole Jezuitov, tej rehole, ktorú svätý Ignác založil. Vítam, že film nespracovával celý Loyolov život, ale len jeho začiatok. Obsahovo je to dostatočne pochopiteľné aj názorné. Na druhej strane gýčovité a aj trochu zdĺhavé. Snáď to sadlo aspoň do vkusu filipínskych divákov. V každom prípade ďakujem TV Noe, že som mohol tento film vidieť, pretože som ho už dlho márne zháňal. Mám radosť, že naše kresťanské televízie občas kúpia aj nový film. ()

Ikewoo

Upřímně řečeno je třeba rozlišit Ignácovo poselství a tenhle film. Film je kýč, je plný ahistorických scén a chování lidí, kteří se tady pohybují a komunikují prostě příliš moderně a strojeně; je plný jakési křesťanské pózy a trochu amatérské teatrálnosti, které lze sotva co věřit. Na druhou stranu se film snaží reprodukovat myšlenky a Ignácův obrodný svěží duch v katolické církvi. Ale nemůžu říct, že film jako celek byl zvlášť oslovující, až na dvě, tři scény rozmělněné v dlouhém filmu. Mezi nejzajímavější patří krásná interpretace toho, že rozdíl mezi "světcem" a "heretikem" může být neskutečně malý. ()

LuiCJ

Svätý Ignác z Loyoly patrí k jedným z najvýznamnejších svätcov. Temperamentný vojak a neskôr silný konvertita na kresťanskú vieru založil (dnes) najväčší rímskokatolícky rehoľný rád, Spoločnosť Ježišovu. Je pravda, že nám na oči v súčastnosti vyskakuje prevažne zhnité ovocie, ktoré prináša. Nedá mi nespomenúť bludy Jamesa J. Martina, sériového zneužívateľa Marka Ivana Rupnika či známeho modernistu Thomasa J. Reesea. Avšak aj napriek žalostnému stavu Rádu jezuitov, s príbehom jeho svätého zakladateľa je potrebné sa oboznámiť. DVDčko mi dlho ležalo odložené, no raz ten deň prišiel a film som si pozrel. Síce rozdelený na polovicu, ale pozrel. V prvom rade som rád, že sa niekto prakticky chopil myšlienky natočiť snímok o živote svätého Ignáca z Loyoly. Príbehy týchto hrdinov treba bežným ľuďom predstavovať a hlavne pripomínať - viac, ako kedykoľvek predtým. Tu to celkom prechádza. Dej je zvládnutý fajn, divák narazí na množstvo flashbackov či rôznych scén ponúkajúcich pohľad do Iñigovho vnútra. Vystupňované je to dobre. Hoci, čakal som niečo aj zo samotného zakladania Jezuitov.  Oceňujem aj dramatickú hudbu, solídne zloženú. Potom však prichádza vizuálne spracovanie filmu - a to je samostatná kapitola. Ak je toto vkus filipínsko-španielskeho publika, asi treba zdvihnúť laťku. Miestami som mal pocit akoby som sa pozeral na absolútne gýčovitú vojenskú stredovekú počítačovú hru z 2000' rokov, kde je ešte obrazová frekvencia tak rozkúskovaná, že to máte chuť v momente nejakým spôsobom opraviť. Je to však film na DVD a tu ani rýchlejší internet nepomôže. Takisto, herecké výkony tiež neboli vrchol toho, čo som kedy videl. Mnohé scény pôsobili dosť umelo a neprirodzene (napríklad Ignácovo dvorenie sa dáme). Niečo podobné by som čakal možno v nejakom menšom ľudovom divadle. Zdá sa mi však, že sa to v druhej polovici filmu zlepšilo. Scény boli omnoho pozerateľnejšie a historicko-umelecké spracovanie mi tiež sadlo. Nápad s malým Ježišom bol super. Svätého Ignáca z Loyoly v réžii Paola Dyho a Cathy Azanzy by som zhrnul a film s veľmi silným, pekným a dôležitým posolstvom, no v spracovaní, ktoré krásne zapadá do kategórie "B".  Ako som však už povedal, s príbehom svätého zakladateľa Spoločnosti Ježišovej je potrebné sa aj tak oboznámiť a tento film môže podať pomocnú ruku. ()