Inteligentní stromy

Intelligente Bäume

Intelligent Trees

Inteligentné stromy

Dokumentární

Německo, 2016, 80 min (Alternativní: 45 min)

Překrásný dokument, doporučuji všem se zájmem o stromy, lesy a přírodu. :)(22.2.2019)

Veľmi zaujimavé zistenia výskumníkov z Kanady a Nemecka. Koho by napadlo, že stromy vzájomne komunikujú, navzájom sa vyživujú, chránia, pomáhajú svojim mladým, alebo ich aj ničia, ak sú podmienky nevhodné. Odovzdávanie informácií lesom cez huby je niečo celkom nepredstaviteľné, ale už sa to použilo aj v sci-fi, takže Eywa na Pandore nie je úplný výmysel. Stále sa potvrdzuje, že je toho ešte veľa, čo o prirode nevieme, aj keď sú to také obyčajné veci ako les.(7.11.2019)

Poměrně neznámý, leč nesmírně zajímavý dokument, který se skutečně právem může honosit zařazením mezi dokumenty, protože se nejedná pouze o bezobsažnou kritiku, co vše udělalo lidstvo doposud špatně, nýbrž dokument samotný přichází s konstruktivními nápady, které nepocházejí z říše neuskutečnitelných snů, ale jedná se o jakousi cestu možných kompromisů. Pravděpodobně k žádným ústupkům v budoucnu nedojde, protože lidi jsou od přírody debilní stvoření a nejspíš se naplní moudré indiánské proroctví "Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst." Jinak jsem rád, že se nemusím ploužit světem s pocitem, že jsem blázen, když v blízkosti stromů cítím zvláštní energii, protože dokument přednesl uspokojivé racionální vysvětlení. Nejvíce se dokument soustředí na život mezi kořeny a musím se přiznat, že se cítím nesmírně vědomostně obohacen. Sice je to stále ve fázi takových "lepších domněnek" z vědeckého hlediska, ale když se nad tím člověk svým rozumem zamyslí, tak vše co zde zaznělo zní nanejvýš pravděpodobně. Nesmírně se mi líbilo přirovnání lesního systému k mozku člověka, kde jednotlivé stromy jsou větší a menší uzly v mozku a funkce hub byla přirovnána k neurotransmiterům. Doposud mě nikdy nenapadlo, že by houby mohly plnit funkci přenašečů impulzů a signálů z jednoho stromu na druhý. Zase budu vzhlížet k lesům s ještě větší úctou a papíry popisovat před vyhozením ještě hustěji. [85 %](16.6.2020)

Na jednej strane stromy, les ako živý organizmus, komunikuje, dýcha, na druhej strane stojí forma tohto dokumentu. Tí, ktorí sú od nepamäti v symbióze s prírodou, by trebárs povedali: Pochopenie nespočíva v chápaní, ale vžití sa. No práve tento snímok pozliepaný z rôznorodých kúskov skladanky umožňuje odkryť svoju unikátnu mozaiku chaosu, nájsť v nej svetlo a tak uvidieť, bo bez chaosu ostane svetlo len tmou v jej žiare.(21.1.2020)