2. světová válka: Zapomenutá čínská válka

(TV film)
  • Česko Zapomenutá čínská válka (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Velká Británie / Singapur, 2015, 2x48 min (Alternativní 60 min)

Tento přímo revolučně nový dokumentární film nám odhalí, že druhá světová válka zčala vlastně už 7. července 1937 v Číně. Brutální druhá japonsko-čínská válka trvala od roku 1937 do roku 1945 a vyžádala si 14 milionů čínských životů. Na to se však dnes už víceméně zapomnělo. Než Německo v roce 1939 napadlo Polsko, a vyvolalo tak druhou světovou válku v Evropě, měla za sebou Čína už dva roky bojů s Japonským císařstvím. Jak se později ukázalo, dlouhotrvající vzdorování Číny hrálo klíčovou roli v porážce mocností Osy. Náš seriál divákům přiblíží krvavé čínsko-japonské boje a jejich dlouhodobé důsledky. Dnes už žije málo pamětníků této války, ale ti, kteří jsou ještě na světě, vyprávějí o brutálních řežích, o nových spojenectvích a podají nám zprávu i o tom, jakým způsobem ovlivňuje tato válka vývoj Číny dodnes. (TV Spektrum)

Vavča

Silně subjektivní dokument těžící hlavně z výpovědi svědků a pamětí již zemřelých čínských vojáků, civilistů, členů jejich rodin. Některé věci v českém prostoru určitě nové a neznámé. Jen mě mrzí, že situace nebyla více rozebrána vojensky, strategicky, přece jen ten tlak Japonska v oblasti trval dlouho a je to bráno kvůli formě a délce hrozně zkratkovitě. Budu si muset pořádnou knihu pozemních bojů japonské armády a jejich soupeřů napsat sám, protože kdo dnes ví, že v roce 1944 Japonci ovládali pořád podstatnou část Číny a útočili na Indii! Ale tak holt, dokud není zájem, nebudou lepší knihy, ani dokumenty. Pro začátečníka, jako úvod dobré. ()

Volodimir2

Druhá čínsko-japonská vojna (7.7.1937 až 9.9.1945) bol vojnovým konfliktom medzi Japonským cisárstvom a Čínskou republikou. Jej začiatok sa datuje k malému incidentu na moste Marca Pola (Lu-kou) na predmestí Pekingu medzi vojakmi cisárskej armády na jednej strane mosta a čínskymi vojakmi. Stratil sa jeden japonský vojak (ktorý sa potom našiel) začala streľba a tak sa začala jedna z najkrvavejších vojen na svete. Niektorí historici práve tento dátum považujú za začiatok 2. svetovej vojny, ale to je názor menšiny. Japonskej armáde stačilo len pár mesiacov a obsadila Peking, Šanghaj ale aj vtedajšie hlavné mesto Nanking. V tomto meste japonská armáda rozpútala peklo, tu padlo 300 tisíc Číňanov a bolo znásilnených 20 tisíc žien. (Aktuálnejšie vo filmoch China,1943; Nanking,2007; Nanking,Nanking, 2009; John Rabe ctihodný občan 3. ríše,2009; John Rabe nacista záchranca, 2008;). Pod týmto tlakom čínska vláda uzavrela alianciu s komunistami a presunuli sa do hôr. Bojová situácia Činy bola katastrofálna Japonci mali 4,5 milióna dobre vycvičených vojakov, 1000 lietadiel a Čína 1,5 milióna zle vyzbrojených aj vycvičených vojakov a 37 lietadiel. Západ nemal snahu pomôcť Čine. Zvrat nastal, keď Japonci začali bombardovať Taiwan a Hongkong, tu mali Američania svoje záujmy a preto sa postavili na stranu Číny. Odplatou na túto skutočnosť bol japonský útok na Pearl Harbor 7.12.1941. Od tohto momentu sa z Činy stal americký spojenec. Zaujímavosťou tejto 2. čínsko-japonskej vojny bola aj použitie jedovatých plynov v uliciach mesta Čchang-ša (čo bolo po prvej svetovej vojne ženevským protokolom zakázané). Tak, ako sa nečakane táto vojna začala, tak sa aj skončila po atómových útokoch 2.9.1945 bezpodmienečnou kapituláciou Japonska. Mandžuska otázka sa vyriešila sama. Masívnym útokom Červenej armády došlo k zničeniu japonskej cisárskej armády v Mandžusku a to pripadlo k Sovietskemu zväzu (Ešalon-Transport smrti,2005; Rozkaz: Prekonať hranicu,1982;) Ale po vzniku Čínskej ľudovej republiky v roku 1949 táto oblasť pripadla Čine. Tak pomaly vznikal ekonomicky najsilnejší štát na svete. ()