Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Pohádka
  • Akční

Recenze (1 034)

plakát

Zoo - Láska prochází žaludkem (2022) (epizoda)

Nebudu se věnovat v komentáři slaboduchému scénáři ani trapným hereckým výkonům, to už za mne v předchozích dílech udělali jiní. Budu se věnovat příběhu. Zaujaly mne intriky v ději. Pokud bych si šla vyřídit něco na městský úřad ve Dvoře Králové, stála bych před problémem,  mám–li si vzít s sebou do ruky klacek nebo tisícovku. V Dietlově seriálu Muž na radnici či Okres na severu, který natáčeli v televizi za mého mládí, stáli v čele úřadu slušní lidé, kteří se s problémem úplatných kolegů museli vyrovnávat. Zdeněk Buchvaldek jako starosta Kunštátu či Jaroslav Moučka jako tajemník KSČ v Brodu si uměli s podvodníky poradit, i když je otázkou, jestli to tak ve skutečnosti opravdu bylo. Říkají, že to byla agitka. V tomto seriálu stojí nejúplatnější osoba v postavě starosty v čele zastupitelstva obce. I když se jedná o tvůrčí licenci, vrhá tento fakt nepěkné světlo na místní radnici. Myslím, že by si to měl zdejší starosta se scénáristy vyříkat, protože za takových dvacet let, až se bude seriál opakovat pro novou diváckou generaci, co si lidé pomyslí o poměrech, které tu vládly. Tedy pokud to nebude ještě horší. Kultura by měla působit nejen zábavně, ale i poučně a výchovně. A když už jsme u toho scénáře tak musím konstatovat, že děj se odvíjí velmi pomalu, ale přesně tak, jak bylo od prvního dílu naznačeno a jak to divák očekává. Tvůrci nedokážou a snad ani nechtějí diváky nečekaným zvratem překvapit.

Smečka (2020)

Šikana  je bohužel jev, který funguje v každém společenském režimu demokracie nedemokracie  a zatím si s ním nedokázal nikdo poradit. Domnívala jsem se, že s ukončením povinné vojenské služby, kde byla šikana nejčastějším jevem, toto ubližování a ponižování slabších jedinců skončí. Omyl. Nejspolehlivěji  funguje mezi dětmi a mládeží, i když se s ní setkáváme občas ve sportu či na pracovišti. Nejedná se jen o fyzické násilí, ale i díky internetu o neméně urážlivé hanobení na sítích. Námět tohoto snímku není originální, ale díky slušnému hereckému obsazení a tomu, že se dobrá polovina příběhu odehrává na ledě, nelze výkonům aktérů nic podstatného vytknout.

plakát

Gump - pes, který naučil lidi žít (2021)

O psech byla natočena řada filmů různých žánrů z různého prostředí, Lassií počínaje a komisařem Rexem konče. Nic moc nového už není k objevení. O tom, že tento nejstarší zvířecí přítel člověka je ve filmech hýčkán i týrán, není třeba diskutovat. Tento náš snímek sice nic převratného nepřináší, ale je lidsky příjemný a herecky dvojicí Polívka a Holubová dobře zvládnutý.  Jenom ten název se mi zdá zbytečně dlouhý a nevystihující.

plakát

Zoo - Cesta do L.A. (2022) (epizoda)

Už první díl tohoto seriálu prozradil, kudy se bude děj ubírat. Je velmi průhledné kdo s kým si něco začne a s kým skončí, kdo bude ten dobrý a kdo ten zlý, takže i průměrně inteligentní divák ví, co může čekat. Ve Slunečné se u diváků osvědčila tajemná záměna milionáře a šoféra, tak tady je tento motiv použit hned dvakrát a to u Sid záměna bohaté studentky s dělnicí v ZOO a u Viky,  dětské chůvy ve dne s barovou zpěvačkou v noci. Také mezi bylinkářkou Huttnerovou ze Slunečné a chovatelkou Tomicovou komunikující se zvířaty v ZOO je, co se nadpřirozených schopností týče, podobnost. Největší problém mám se scénářem, herci na tom nemohou moc změnit, i kdyby chtěli. Vypadá to na jakýsi seriálový manuál osvědčených zápletek. Pokud jeho jednoduchost a naivitu přehlédneme, můžeme se i bavit, zvláště je-li nám méně než 12 let.

Byl jednou jeden (1967)

Skvělé herecké obsazení slavnou dvojicí Lorenová a Nero je kladem tohoto snímku. Nevím, jestli ho zařadit mezi romance nebo pohádky. Dalším kladem je bohatá výprava a kostýmy, na kterých se nešetřilo, stejně jako na početném komparzu. To je ale tak všechno. Příběh je celkem nezajímavý vinou slabého scénáře, bez zápletky. Pokud bych měla někomu odvyprávět o čem to celé bylo, měla bych problém.

Duch (2022) (seriál)

Přistupovala jsem k tomuto seriálu s nedůvěrou a obavou, že se bude jednat o další trapnou telenovelu s humornou krimizápletkou. Téma bylo lákavé, tak jsem neodolala a nelitovala jsem. Díky Predragovi a Benonimu, kteří své role pojali velmi přirozeně, jsem se dobře bavila. Benoni představoval přesně takového nezkušeného policejního ňoumu jakého měl, a i když to hrál dobře, tak jako téměř čtyřicátník, byl věkově mimo. Možná by se pro tu roli nezkušeného zmatkaře hodil někdo mladší, ale spíše ne. Predrag vzal roli ducha uměřeně, nevstupoval do děje příliš často. Zachraňoval příběh a pokud byl na obrazovce, tak jako by tam byl jen on sám, ukradl si celý prostor pro sebe a nikdo jiný neměl šanci. Bylo to vtipné.

plakát

Zoo - Náprava mužů (2022) (epizoda)

Mám ráda zvířata, dlouhé roky jsem se o ně starala, proto jsem se na tento seriál docela těšila. Většina herců plynule přešla ze Slunečné do ZOO. Změnou a to nikoliv k lepšímu je představitelka Sid Michaela Pecháčková. Vadí mi, že v žádném případě na mě nepůsobí jako milovnice zvířat, která by se z lásky k nim vzdala lukrativního studijního pobytu v USA. Není nutné, aby zvířata milovala, dokonce se jich někdo i bojí, ale jako herečka by tu lásku měla umět zahrát. Dát si třeba do kapsy nějaké pamlsky, kousky mrkve či ovoce a najít si mezi zvířaty nějakého mazlíčka, ke kterému by mohla projevovat lásku a přízeň, aby viděl divák alespoň náznak nějakého citu. Třeba to ještě příjde.

plakát

Jake a Tlusťoch - Série 2 (1989) (série)

Každý krimiseriál má svou partu vyšetřovatelů a oblasti kriminality, kterým se věnuje. Tento seriál řeší většinou tak zvané domácí zabíjačky a dobře si s tím umí poradit.  K tomu elegán Jake se svými milostnými avantýrami a milovník rozmazleného psa Tlusťoch. Oba mě i po letech dobře baví.

plakát

Máme rádi Jardu (2022) (pořad)

Zábavný pořad by to nebyl špatný, jen kdyby chování Kotka, Prachaře a moderátora nebylo tak podbízivé. Obzvláště Libor Bouček příliš tlačil na pilu. Nebylo to potřeba, protože jsem měla pocit, že se Jaromír Jágr v tom tlaku necítil moc dobře. Já nejsem přítel tohoto sportu, kde tým už nehraje za svoji zem, ale jednotliví hráči jsou jako najatí žoldáci a prodávají se po světě jako housky na krámě. Jardovi je nutno přiznat, že i když byl na vrcholu, nevzdal se českého občanství a vždy přijel svou vlast reprezentovat, když ho bylo potřeba a po ukončení sportovní kariéry se domů vrátil. Pokud měl být tento pořad jakýmsi poděkováním, tak to moc nevyšlo i když se diváci dověděli řadu statistických údajů souvisejících s životem a kariérou tohoto sportovce. Zasloužil by si důstojnější oslavu, ale ta snad ještě příjde.

plakát

Spojené arabské emiráty z výšky (2020) (TV film)

Excelentní dokument dokazující nezasvěcenému divákovi, že když jsou peníze, jde všechno. Padesátiletá historie spojující sedm emirátů byla předvedena ukázkově. Tam, kde za pět let vyroste v moři na umělých ostrovech město ve tvaru palmy s luxusním hotelem, či pět obrovských mrakodrapů a nejvyšší Burdž Chalífa v Dubaji, možno jen závidět, protože u nás byste za ten čas nezískali ani stavební povolení na rodinný domek. Neskutečné, krásné, okouzlující, dechberoucí stavby, zábavné parky, pláže i krajina. Jenom mě mrzí, že pohledy z výšky nebyly doplněny záběry z vnitřku historických mešit i současných moderních staveb.