Světlé místo - Luhačovice

Dokumentární

Slovensko, 2017, 54 min

Michal Černý

Marek Šurin

Niektoré slovenské dokumenty absenciu dostatočného množstva informácií kamuflujú akousi autorskou poetičnosťou, Trančík vo svojom najnovšom diele prináša na ploche necelej hodiny toľko informácií, až sa z toho zatočí hlava a človek má chuť si film pozrieť ešte raz a robiť si poznámky. Zaujímavé staré fotografie a filmové záznamy, inscenačnosť a viacero hovoriacich hláv, ktoré vedia o čom rozprávajú a ich komentáre k veci budú zaujímať aj vás. Takto hlboko do minulosti sa slovenskí dokumentaristi príliš často nevyávajú, diváckejšie sú témy spoločensky aktuálne, osobne ma ale dlhšiu dobu tuzemský non-fiction nebavil tak ako Svetlé miesto. V podstate z akejkoľvek sekvencie venujúcej sa ľubovoľnej spomínanej osobnosti by sa dal nakrútiť v súvislosti s československou otázkou a Luhačovicami plnohodnotný dokument.(20.9.2018)

Reklama na Luhačovice. Priemerný dokument, ktorý predstaví známe budovy, ktoré navrhol Jurkovič a ktoré sú dodnes ozdobou mestečka. Dokumentom nás prevažne sprevádza príjemná etnologička, zapálená pre historické súvislosti. V závere sa dozvieme, že na miestach blízko slovenských hraníc boli vyslovené prvýkrát myšlienky o spoločnom národe. No, nostalgici, neuroňte slzu.(29.3.2018)