Medzi nami

Režie:

Zuzana Límová

Kamera:

Selina Becker

Dokumentárny film Zuzany Límovej je intímnym pohľadom za zatvorené dvere pôrodníc, kam môžu zvyčajne vstúpiť len budúce “mamičky”. Je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov. Hoci by sa ženy počas najprirodzenejšieho procesu ľudského života mali sústrediť predovšetkým samy na seba, musia sa riadiť pokynmi zdravotníkov a zastaranými procedúrami bez ohľadu na ich vlastné pocity či potreby. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie než ľudská dôstojnosť. Aký je to pocit priviesť na svet nový život v týchto podmienkach? Film Medzi nami na túto otázku odpovie. (Continental film)

viap

Malo kedy dávam hodnotenie "odpad" na film, ale tomuto som takmer dala... úplná strata času, a peniaze . Totálne neobjektívne , nepresne , bez základných poznatkoch a overenie fakta . Chápem , že režisérka prezentuje svoj názor, ktorý je jednostranný a príliš, až bolestné subjektívne/ až neprofesionálny / , iba nechápem ako sa film mohol dostať do širokej distribúcie v kinách . Vedela by som si predstaviť jeho premietanie na stretnutie fanklubu "Modrého koníka" , ale intenzívne ho nasadiť do kín !?- to nie!!/ " nekŕmte nás odpadom " 1 hviezdičku som dala za jeden kreatívny moment vo filme, ktorý sa mi páčil - odraz pôrodu v skle šokovej skrinky:). Technickú stránku filmu neviem posúdiť , to je iba vyjadrenie subjektívneho názoru 1/10 ()

hazdrova

Veľmi dôležitý film, ktorý nekriticky ukazuje praktiky v slovenských pôrodniciach. Myslím, že by sa do filmu veľmi hodilo umiestniť nejakú kritiku, niečo, čo by ľuďom ukázalo, prečo a ktoré z týchto praktík sú už v dnešnej dobe neprípustné. Myslím, že laický divák si vie vyvodiť naozaj negatívne len to, keď sa lekár prizná, že sfackoval rodiacu matku, aby sa vraj upokojila. 3,5* ()

blondboss

Vcelku odvážny dokument, ktorý na jednej strane síce čiastočne poukáže na nejaké tie problémy v oblasti zdravotníctva, ale vo väčšej miere naznačí subjektívne pocity štyroch hlavných protagonistiek ohľadom ich skúseností s pôrodom. Čo je ale veľkým negatívom tohto dokumentu, je fakt, že dosť nevhodným spôsobom paušalizuje a dehonestuje prácu pôrodného personálu ako takú, nakoľko sťažovať sa na to, že majú až príliš neosobný prístup mi príde trošku smiešne a len to umocňuje fakt, že dnešné ženy skutočne riešia banality a hlúposti. Hádam je podstatné to, že mám zdravé a šťastné dieťa, ako to, že sa mi zdal lekársky prístup nie veľmi osobný. Celková zmysluplná pointa mi v tomto prípade dosť ušla. 30 % ()

Hamaradža

Na jednu stranu chápem pobúrené komentáre vyčítajúce autorke pokus o hysterickú "pomstu" lekárom za to, že jej komplikovaný pôrod nevyzeral tak romanticky, ako si ho predstavovala. Napomáha tomu i pomerne neprofesionálny prvok "obsadenia" seba samej ako spovedanej mamičky. Napriek tomu by som jej snaživú osobnú výpoveď nehádzal do odpadov s toľkou nechuťou. Faktom ostáva, že slovenské zdravotníctvo je extrémne podfinancované a prístup personálu (a to nie len v pôrodniciach) je neraz odosobnený a neľudský, čo je zasa len následok podfinancovania - aj doktori sú iba ľudia, myslím preto, že tento problém siaha ďalej, "vyššie" než len k personálu. A upozorniť na to takto, "hystericky", je lepšie ako neupozorňovať na to vôbec. ()

Radko

Mamičky hovoria o traumatických zážitkoch pri, pred a po pôrode. V ošarpaných priestoroch nemocnice. Pomedzi to vypovedajú lekári a sestričky. A samozrejme, sú tu scény z prípravy zrodenia, pôrodu a stavov po ňom. Výpovede aktérok sú popretkávané samým "proste, že, vlastne a akože". Vlastne nič iné som si z nich ani nezapamätal. Z konania a slov zdravotného personálu som vôbec nenadobudol dojem nejakého zlého zaobchádzania, či nerešpektovania práv rodičiek. Ono, doba je dnes taká: k slovu sa dostávajú takzvaní poučení pacienti, kŕmení tisíckami vševediacich internetových stránok. Pri príchode do nemocnice sa dožadujú toho i onoho. Ich boj za rešpekt k pacientovi skôr pripomína egoizmus najhrubšieho zrna. Vidia len samých seba, iných pacientov vôbec. Tí nech čakajú hodiny. Venujte sa mne! Dlho poriadne a odpovedajte na každú otázku. Prinášajte alternatívne riešenia. Lekári a sestričky: Voľte neustále prostý, ľudský prístup! Iní síce čakajú, ale, to týchto premúdrelých pacientov nezaujíma. Na rade sú oni. Dokument ale krásne ukazuje, ako sa podaktorí z nich dosiaľ nenaučili nakrútiť dobrý film. Len znôšku narýchlo spichnutých výpovedí, bez dramaturgie, ktorá by ich urobila počúvateľnými, bez jasného zacielenia, bez vysvetľujúceho komentára. Takže, medzi nami, výsledkom je škvara. Ale pśśśt, nikomu ani muk. Boj za ľudské práva trvá! P. S. Okolo filmu vznikol mediálny humbug. Nemocnica bránila jeho odvysielaniu, negatívnu nadprácu odviedla niekdajšia hovorkyňa nemocnice, v čase premiéry manažérka verejnoprávnej RTVS na vysokom poste. Neprimerane zasahovala do snahy film uviesť, zavádzala atď. Okrem toho, že tí, čo sa snažili publicite filmu zabrániť, sami seba cenzorsko predžalobnými hrozbami zhovadili. Pritom nemuseli robiť vôbec nič. Pretože film svojou kvalitou hovorí sám za seba. Aj výsledným hodnotením tu, na čsfd. ()