poster

Dračák (amatérský film)

Fantasy / Krátkometrážní

Česko, 2015, 23 min

Scénář:

Petr Gergon Neumann
 • FILMOVKA
  **

  Nakonec ještě jednu hvězdu přihodím. Když to vezmu kolem a kolem, tak to z amatérského měřítka je zvládnuté v celku dobře. Přesto ale, aby to k něčemu vypadalo, tak se musí ještě hodně zapracovat na obrazové stránce tvorby a trochu krotit scénář. Kamera nebyla zlá, ale dalo by se z toho vymačkat s přehledem mnohem víc, když se podívám na některé záběry, ke kterým jste pravděpodobně museli mít o chlup lepší techniku.(2.8.2015)

 • Luq
  **

  Film s tolika sponzory (nebo aspoň logy partnerů) a takovou podporou? Tetelil jsem se očekáváním, protože dračák jsem hrával jako kluk a byl jsem do něj zcela zažraný. Fantasy je podle mě asi nejobtížnější žánr vůbec. Pokud není dostatečně bohatá výprava, film ztroskotá. Pokud není dobrý příběh, film ztroskotá. Pokud nejsou výjimeční herci, film ztroskotá. Přesně na tom bohužel film ztroskotal i zde (vyjma zdařilých kostýmů – za ty první hvězdička!). !!!!SPOILERY!!!! Dialogy zní, jakoby je protagonisté četli z papíru. Obecně zde v klidnějších pasážích chybí herecká akce a spolu se střihovým nešvarem, kdy kamera vždy míří do obličeje toho, kdo mluví (žádné proložení záběrů) to pak působí prostě příliš sterilně a staticky. Nejvíc se to projevuje ve scénách s mistrem kouzelníkem, který v naaranžované místnosti stojí, odříká svůj text a zase stojí. Herecký projev tak působí toporně, i když věřím, že kdyby se herec věnoval vedlejší činnosti – studiu knihy nebo míchání lektvarů (ok, není to alchymista) – vše by dopadlo výrazně uvěřitelněji a celkově lépe. Za mě to tedy není chyba herců, ale jejich vedení. Obecně celý scénář jde značně po povrchu a plně nevyužívá všech možností, jak propojit svět postav a svět hráčů. Několik vtipů se povedlo, většina se ale nedotáhla. Bohužel :-( Doteď si taky nejsem jistý, jestli byl svět postav myšlen tak, že v něm jsou hráči (na to to ale nebylo zřejmé a postavy by se pak měly chovat asi ještě víc civilněji, zde hraje pro skutečnost, že barbar prostě nebyl barbar) nebo to mělo být opravdu fantasy a byli to avataři hráčů (a na to zas byli civilní až moc, ale třeba hraničářka se chovala a vypadala jako skutečná postava). Silný okamžik nastal s první scénou s hlavním záporákem – ten byl luxusní (další hvězda za něj!), Jabba Hutt se může jít zahrabat! Bohužel neprospělo se k němu opět vracet, následný dialog je opět příliš statický a umělý. Finální pointa a překvapivý zvrat pak působí dost úsměvně a rozpačitě. Celkový dojem jsem tak měl takový, že jde o zachycení nějakého dobrodružství z LARPu (se vší tou divadelností) s trochu lepší kamerou. A popravdě nevím, jestli to takhle tvůrcům stačí… Čekal jsem prostě trochu víc. !!!!KONEC SPOILERŮ!!!! Celkově tedy dvě hvězdičky za dobrý pokus s řadou začátečnických chyb, každopádně budu držet palce do dalších projektů, protože tu potenciál je - a značný. Jen to chce vychytat. (viděno na CinemaOpen)(23.11.2015)

 • Ironfood
  ***

  Tak je to sice stokrát amatérštější než americké Dračí doupě z roku 2000, které jsem nedávno počastoval odpadem, ale zároveň o dost zábavnější, což je to hlavní. Ze začátku mi to sice přišlo příliš křečovité, ale reakce zlodějky na oznámení výzbroje mě hodila do pohody:-) Navíc, na rozdíl od výše zmínění americké hovadiny, mi tahle milá česká blbůstka (v dobrém slova smyslu) dodala chuť si na stará kolena zase jednou zahrát...(17.8.2020)

 • corwin78
  *****

  Čtu tady spoustu kritiky, ale víte co? Já jsem nadšený. Mě se to prostě líbilo. Prolínání hraní dračáku s hranými scénami, kde občas probleskne hod kostkami, nebo hraná postava řekne něco ústy hráče, prostě je to nápadité a proti hercům z jiných (třeba Star Trek) fan filmů se mi zdají výkony herců i docela přirozené - rozhodně se nejedná o žádné toporné postavy. Jasně, je možné kritizovat techniku a tak, ale srát na to, to není důležité, je vidět, že ti lidé do toho dali srdce a perfektně se u toho bavili a já se bavil také. Ostatně za absolutní top takových amaterských nebo poloprofesionálních filmů považuji Bad Taste od Petera Jacksona, protože z toho filmu nadšení a šílená genialita přímo stříká a přenáší se i na diváka, tedy toho, kdo je dost otrlý aby to dal :-)(1.3.2019)

 • Ljuca
  *

  Film se dá sledovat. Není tam vyloženě něco, z čeho bych měla po nezvládnuté filmařské stránce umírat, ale přeci jenom, je to výpravný film a mít po ruce jenom kostýmy nestačí. Obrazově se to od nějakého dobrodružného filmu poměrně dost vzdaluje a v jednom kuse samé návraty ke stolu k hráčům byly po čase už otravné. A to nemluvím hned o úvodní písni. A lokace také žádná sláva. Obzvlášť, má-li čaroděj svou skrýš v jakési garáži, která podle obydlenosti spíš napovídá, že je tam jen v podnájmu a nemá už ani na brko. Neměl-li to být mnich. Zhlédnuto na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=z_5-5Fko6Zo&feature=youtu.be(21.8.2015)