poster

Mrtvý národ

 • Rumunsko

  Țara moartă

 • anglický

  The Dead Nation

Dokumentární

Rumunsko, 2017, 83 min

Režie:

Radu Jude

Scénář:

Radu Jude

Producenti:

Ada Solomon

Zvuk:

Dana Bunescu
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hamaradža
  ***

  Oceňujem vzkriesenie veľmi zaujímavého dobového materiálu, či už jedinečných fotiek, alebo dobového denníku. Hodnotím teda skôr formu, ktorá bola "čistá", minimalistická, no určite nie inovatívna, či výraznejšie divácka. Aspoň tie autentické nahrávky propagandistických piesní či rozhlasu film ozvláštnili a obhájili zmysel dať materiálu formu filmovú.(26.11.2018)

 • InTerrre$
  *****

  Již pátý celovečerní snímek Mrtvý národ rumunského režiséra Radu Jude navazuje na jeho předešlý film Zjizvená srdce. Znovu se tak zabývá rumunským antisemitismem ve 30´ a 40´ letech, dokumentární formou a to z pohledu židovského lékaře. A do kontrastu tu staví obrazovou a zvukovou složku. Skrze nedávno nalezené fotografie od Costica Acsinte zobrazuje Radu Jude bezstarostné postavy z jižní části Rumunska - Slobozie a dáva je do kontrastu se zvukovou slozkou: deníkem židovského doktora Emila Doriana. Tento silný protiklad dosahuje depresivní thrillerové a místy až hororové atmosféry: jedna část obyvatelstva si žije jakoby se nic nedělo, kdežto druhá je perzekuovaná, omezována a nakonec povražděna.To vše za doprovodu vyňatků z rozhlasu, jeho patriotistických demagogických šlágrů z doby, kdy se Octavian Goga chopil moci. Zvuk navíc reflektuje významné politické změny, od založení fašistické diktatury Antonescu, přes invazi do Ruska (Rumunsko vyslalo na ruskou frontu více vojáků, než všichni němečtí spojenci dohromady), až k převratu vedenému králem, který viděl, že národ rychle přebíhá a nemá jasně stanoveného vůdce a cíle… Davová psychóza v praxi. Dorianův deník zaznamenává nárůst hrůzy v židovské komunitě: od rušení profesí, vysokoškolských titulů, domovů až k nošení žluté davidovy hvězdy. To vše pokračuje k odpornému násilí: židé jsou nuceni pít benzín, některým jsou vystřiženy jazyky, jiní zavěšeni na háky v jatkách, jiným zase vyryt kříž na záda… Mrtvý národ je velmi potřebná jiskra sloužící k zapálení diskuse o identitě, historiografii a národní odpovědnosti při uznávání pronásledování menšin - což je v Rumunsku stále velmi choulostivé téma.(19.10.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace