Švéd v žigulíku

• angličtina The Russian Job (více)
Česko, 2017, 64 min

Režie:

Petr Horký

Scénář:

Petr Horký

Kamera:

Milan Bureš

Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat. O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá. A nikdo se jí neodváží dotknout. Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím. S prvními kroky k záchraně se odhaluje podstata světa kolem. Sovětský sen v nadživotní velikosti za sebou zanechal jen opuštěná letní střediska a provinční vojenské přehlídky. Velké plány pro obyvatele Toljatti nic neznamenají. Co udělají, až jim někdo začne obracet svět vzhůru nohama? Švéd v Žigulíku je příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě. (Pilot Film)

v.indruchova

Ukazuje jaké je to když člověk přijde s velkými ideály něco změnit, a také by vše zlepšil. ALe bohužel je zde i v zemích které mají problémy a v ruku v ruce odpor něco změnit. Smutný důkaz toho když se nechce tak je to horší než to nejde. Lidé se chtějí mít dobře ale hlavně nic neměnit! Vidíme proč někteří lidé nemohou být šťastní. NEchtějí. Jak říká kouč P. Moric štěstí není pro každýho! Velký respekt švédovi! Víborný dokument pro studenty nejen psychologie. ()

universal

Rusko to je stav mysli, nemoc. A tenhle film to jenom potvrzuje. Co není přivařený to ukradnou. Ale jistoty, to jo, to by chtěli. 10/10 Abyste poznali, co jsou zač. ()

Warapeidza

Popravdě jsem čekal víc. Na můj vkus až zbytečně moc vaty nedokázalo dát dostatečně vyniknout tomu, co se z toho dalo získat. ()

Alvin

Na to, že se tvůrcům podařil docela husarský kousek, vetřít se s kamerou do fabriky, a to ještě opakovaně během tří let, je výsledek promarněnou šancí. Místo dokumentu o práci krizového managementu, je to spíš panoptikum ruských reálií. ()

michalkop

Vzhledem k tomu, jaké bombastické řeči jsem o tomto dokumentu slyšel, čekal jsem od něj velké věci, a tak jsem trochu zklamaný. Celkově mi styl napůl hravého dokumentu moc nesedl a dělalo mi problém odlišit, co je co, a nepůsobilo to na mě moc profesionálně. Samotný příběh je zajímavý, ale šel by uchopit ještě poutavěji. ()

3k7

Z českých dokumentů, co jsem viděl za posledních několik let, je tohle to nejlepší, co jsem doposud viděl. Užíval jsem si tu bizarnost a neschopnost ruských zaměstnanců odvést kvalitní práci. To je tak perfektně natočené, že tohle by na téma "co s lidmi udělal komunismus" měli pouštět dětem na základních školách, protože přesně tohle, co vidíme za zaměstnance a mentalitu lidí v ruské automobilce, je přetrvávající komunistická mentalita, které se nezbaví ani za 4 další generace. Tady jde i krásně vidět, že i když do takového prostředí dáte schopný tým, schopného manažera, který tahal jiné automobilky a firmy z průšvihů, tak tady to bylo prostě moc i na něj. Překvapuje mě, že se údajně snažil Bo Anderson zakázat film soudně, naopak se domnívám, že to velmi dobře zapropagovalo jeho schopnosti analyzovat situaci a pak rychle konat, než bude pozdě.  S propouštěním takových nefachčenek naprosto souhlasím. Pokud tam lidi chodili, aby si ráno jen vařili čaj, kafe, pak tam hráli šachy a karty, tak nemohli přece počítat s tím, že jim to vydrží až do důchodu. Takoví zaměstnanci jsou prakticky nezaměstnatelní, protože jim zcela schází kritické myšlení. A pokud se tam zaměstnanec dušuje, že firmě obětoval 39 let života a teď ho firma propouští, tak má asi firma dobrý důvod, se takového člověka zbavit pro nadbytečnost. Protože rus obvykle tvrdí pravý opak toho, co je pravda. To tam s lidmi udělal komunismus, že si rus nedokáže přiznat pravdu. Pokud někteří místní experti na vedení firmy vidí Andersona jako neschopného manažera, jen proto, že přišel do firmy a tam 15 000 lidí šlo vyhodit a firma pojede dál, tak jim asi schází kritické myšlení. Top manažer není ve firmě proto, aby hájil zaměstnance, kteří nic nedělají. On je tam kvůli akcionářům, vlastníkům firmy a aby firmu uzdravil a ta se přestala zadlužovat. Kdyby šel nějaký další film, kde bude tento manažer tahat nějakou bizarní firmu ze sraček, rád bych to viděl. Nejsem si jistý, jestli nějaký další díl dokáže překonat kvalitou tohle, ale bylo to super. Škoda, že tam nevydržel déle. Věřím totiž, že by firma dělala další a další pokroky, kdyby zůstal ve firmě třeba 10 let a časem by z Lady mohla být třeba druhá Dacia. Ale přesně o tom je dokument. Rus by chtěl revoluci, ale odmítá kvůli tomu zvednout zadek z křesla a takhle se to v Rusku k lepšímu prostě nikdy nezlepší. Jedním dechem dodávám, že jsem vděčný za členství v EU a za západní svět, kde to nemůže fungovat tak, jako v avtovazu, protože na západě totiž existují banky, financování a bankrot. ()

v.pohode

Super sonda do hlubin rusákovi duše☺ btw. Nevíte někdo proč to zničeho nic ČT stáhla 11.9. 2018 z vysílání a místo toho nasadila žlutej blázinec? Cenzura??? ()

humusak

Spoj spoj a ler a budeš mať spojler. Takže slabšie povahy nech sa vzdajú čítania. Pán Bo chodil z miesta na miesto, sedel z miesta na miesto, rozprával z miesta na miesto. Pán Bo niečo robil ale ako to robil nie je nikomu zo mňa jasné. Živé obrazy boli veľmi pekné a zvukomalebné ale k príbehu prispeli asi tak hovno. Story Snežnej frézy a Krivej podlahy rozprávaný rýchlosťou dva príbehy za hodinu ma zaujal natoľko že mucha prechádzajúca sa po obrazovke bola zrejme jediný prudko zábavný prvok sledovania tohoto príbehu nášho malého kamaráta. Tak asi tak. ()

MiMax

Myslím že to to "dielo" najlepšie zhodnotil Radko a humusak. Ja by som ešte dodal že debil čo je na seba hrdý, za to že si sám na záhrade  zložil gril z obchodu, sa zmohol len na to, že vyhodil z práce 30 tis. ľudí. Zrejme len na túto prácu ho aj najali ( rusáci si alibistický nechceli špiniť ruky). Umenie by bolo tých ľudí udržať a fabriku rozchodiť tak, aby ju dostal aspoň do čiernych čísel čo sa jemu nepodarilo. ()