Reklama

Reklama

Vzestup civilizace

(seriál)
  • Česko Civilizace v dějinách (více)

Obsahy(1)

Jací byli skutečně Vikingové? Co vykonali Římané? A využívají se objevy dávných Řeků i dnes? Tato série zpochybňuje mýty a odhaluje letitá klišé o těchto dávných kulturách. Zkoumá jejich podivné a někdy i zábavné výstřednosti, nabízí nový pohled na to, kým opravdu byli, a poskytuje nové skutečnosti o jejich společnosti. Jedná se o nový pohled na starověk, okořeněný překvapivými odhaleními, která změní naše vnímání o nich. (Viasat)

(více)

Recenze (17)

karnifex 

všechny recenze uživatele

Tak nevím, přišlo mi, že je to asi pro dvanáctileté děti. Žádný distributorem slibovaný "nový pohled na starověk, okořeněný překvapivými odhaleními" se rozhodně nekoná. Navíc se zdá, že se tentokrát Němci nechali inspirovat americkými "populárními" dokumenty, takže spojení jejich povrchnosti a německé důslednosti/nudnosti je logickým výsledkem. A nejlepší hláška celého díla? "Archimédův zákon dosud nebyl překonán." (Hodnocení po prvním díle) Další dva díly měly sestupnou tendenci. Obzvláště vikingy začnete v průběhu sledování nesnášet: "Tito brutální válečníci měli i své kladné stránky - dokázali velmi pěkně pečovat o svůj dům a políčko" (Hornbach a Ikea?) ()

Mallinali 

všechny recenze uživatele

Díl o Řecku: Encyklopedický přehled různých složek kultury starověkého Řecka, originální jako latex na Prague Pride. Nemá to pořádný  začátek, takže se Řekové prostě objeví a začnou dělat všechny ty skvělé věci protože... no prostě proto. Pár věcí s přesahem do současnosti zazní, ale taky řada blbostí. Nejvíc jsem se zasmál u vysvětlení vzniku demokracie. Prý vznikla z krize, protože po válce s Peršany chtěli mít bojovníci podíl na správě své země... Když pominu, že athénská  demokracie vznikla už před tou válkou (Solonovy a Kleisthenovy reformy, 6. stol. př. Kr. - neznat historii a dělat o ní dokument je docela trapas), tak je to jasná blbost. Tisíce let před tím se řezali všichni se všema a nikdy s takovým výsledkem, i když některé demokratické prvky se někde objevily už dříve  (Féničané, Sparta..).  Bez vhodné kultury a podmínek nic takového prostě nevznikne, to už by mohlo být po 20 letech intervence v Afghánistánu  známo i v Německu. ()

Reklama

papilon395 

všechny recenze uživatele

Moc nemusím částečně hrané historické dokumenty, ale s tímhle jsem neměla problém. Líbilo se mi info o každém etniku napříč věky až do současnosti, stejně jako řada zajímavých, pro mě i neznámých informací. Dovedu si dokonce představit použití coby skvělého výukového doplňku pro školy. Myslím, že by to děcka bavilo a dalo jim víc nadhledu než slovní výklad. ()

Vavča 

všechny recenze uživatele

Na malém prostoru, je těžké přinést něco revolučně nového a objevného, kvalita dílů je silně proměnlivá, pokud je cílovka, základka druhý stupeň, tak je to ok. S řadou závěrů na Araby, Germány, Řeky, Římany se dá totiž polemizovat. Nějaký vědní základ tam je, stejně jako snaha zprostředkovat něco nového, díl Vikingové ok, další věci jsou průměr, díl Arabové přináší zajímavé věci (byť závěry vidím jinak), díl Germáni přináší konečně nové a podstatné věci, jako velikost populace, úroveň materiální kultury, geografický rozsah. Nejlépe je pojatý díl na Kartagince, velmi povedené, místo války, notoricky známé historie se tady soustředuje na kulturu, portrét jedné kultury, to je vysoký nadprůměr a nejlepší dokument, co jsem na Féničany, Kartagince viděl (byť samozřejmě vznik hláskového písma je ještě složitější příběh). Suma sumárum, nakonec lehký nadprůměr. ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Díly: 1) Jak Řekové změnili svět (režie Cristina Trebbi, 2014) ****, 2) Jak Římané změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ***, 3) Jak Vikingové změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ****, 4) Kartaginci (Sahar Eslah, 2016) ***, 5) Germáni (Sahar Eslah, Birgit Tanner, 2016) ****, 6) Arabové (Sahar Eslah, Martin Carazo Mendez, 2016) ****. ()

Galerie (54)

Reklama

Reklama