Vzestup civilizace

(TV seriál)
  • Česko Civilizace v dějinách (více)
Dokumentární / Historický
Německo, 2014, 6x52 min

Jací byli skutečně Vikingové? Co vykonali Římané? A využívají se objevy dávných Řeků i dnes? Tato série zpochybňuje mýty a odhaluje letitá klišé o těchto dávných kulturách. Zkoumá jejich podivné a někdy i zábavné výstřednosti, nabízí nový pohled na to, kým opravdu byli, a poskytuje nové skutečnosti o jejich společnosti. Jedná se o nový pohled na starověk, okořeněný překvapivými odhaleními, která změní naše vnímání o nich. (Viasat)

Vavča

Na malém prostoru, je těžké přinést něco revolučně nového a objevného, kvalita dílů je silně proměnlivá, pokud je cílovka, základka druhý stupeň, tak je to ok. S řadou závěrů na Araby, Germány, Řeky, Římany se dá totiž polemizovat. Nějaký vědní základ tam je, stejně jako snaha zprostředkovat něco nového, díl Vikingové ok, další věci jsou průměr, díl Arabové přináší zajímavé věci (byť závěry vidím jinak), díl Germáni přináší konečně nové a podstatné věci, jako velikost populace, úroveň materiální kultury, geografický rozsah. Nejlépe je pojatý díl na Kartagince, velmi povedené, místo války, notoricky známé historie se tady soustředuje na kulturu, portrét jedné kultury, to je vysoký nadprůměr a nejlepší dokument, co jsem na Féničany, Kartagince viděl (byť samozřejmě vznik hláskového písma je ještě složitější příběh). Suma sumárum, nakonec lehký nadprůměr. ()

karnifex

Tak nevím, přišlo mi, že je to asi pro dvanáctileté děti. Žádný distributorem slibovaný "nový pohled na starověk, okořeněný překvapivými odhaleními" se rozhodně nekoná. Navíc se zdá, že se tentokrát Němci nechali inspirovat americkými "populárními" dokumenty, takže spojení jejich povrchnosti a německé důslednosti/nudnosti je logickým výsledkem. A nejlepší hláška celého díla? "Archimédův zákon dosud nebyl překonán." (Hodnocení po prvním díle) Další dva díly měly sestupnou tendenci. Obzvláště vikingy začnete v průběhu sledování nesnášet: "Tito brutální válečníci měli i své kladné stránky - dokázali velmi pěkně pečovat o svůj dům a políčko" (Hornbach a Ikea?) ()

Mallinali

Díl o Řecku: Encyklopedicky přehled různých složek kultury starověkého Řecka, originální jako latex na Prague Pride. Nemá to pořádný  začátek, takže se Řekové prostě objeví a zacnou dělat všechny ty skvělé věci protože... no prostě proto. Pár věcí s přesahem do současnosti zazní, ale taky řada blbostí. Nejvíc jsem se zasmál u vysvětlení vzniku demokracie. Prý vznikla z krize, protože po válce s Persany chtěli mít bojovníci podíl na správě své země... Když pominu, že athenská  demokracie vznikla už před tou válkou (Solonovy a Kleisthenovy reformy, 6. stol. př. Kr. - neznat historii a dělat o ní dokument je docela trapas), tak je to jasna blbost. Tisíce let před tím se řezali všichni se všema a nikdy s takovým výsledkem, i když některé demokratické prvky se někde objevily už dříve  (Fenicane, Sparta..).  Bez vhodné kultury a podmínek nic takového prostě nevznikne, to už by mohlo byt po 20 letech intervence v Afghánistánu  známo i v Německu. ()

SOLOM.

Mám rád podobné dokumenty a to i přes některé viditelné chyby ze strany tvůrců a že to bylo tu a tam s nějakou tou „vtipnou hláškou“, která se k historickým faktům možná zrovna tak trochu nehodila…? No a co? Viděl jsem jen dva díly Řeky a Římany – oba díly měli slušnou úroveň, dozvěděl jsem se ještě několik zajímavých informací, které jsem dosud nevěděl no myslím, že si s tím Němci docela poradili. Možná se podívám i po zbylých dílech… ()

bohemia_regent

Díly: 1) Jak Řekové změnili svět (režie Cristina Trebbi, 2014) ****, 2) Jak Římané změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ***, 3) Jak Vikingové změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ****, 4) Kartaginci (Sahar Eslah, 2016) ***, 5) Germáni (Sahar Eslah, Birgit Tanner, 2016) ****, 6) Arabové (Sahar Eslah, Martin Carazo Mendez, 2016) ****. ()