Vzestup civilizace

(TV seriál)
  • Česko Civilizace v dějinách (více)
Dokumentární / Historický
Německo, 2014, 6x52 min

Jací byli Vikingové ve skutečnosti? Čeho se podařilo Římanům dosáhnout? A je možné, že se úspěchy antického Řecka podepsaly i na dnešním člověku moderní doby? Mini série Vzestup civilizace zpochybňuje zavedené a všeobecně rozšířené mýty a vyvrací dávná klišé o starověkých společnostech. Zabývá se podivnými a někdy zábavnými výstřednostmi Vikingů, Římanů i Řeků, nabízí nový pohled na to, jací opravdu byli, a představuje jejich civilizace v neokoukaných souvislostech okořeněných překvapivými novými poznatky. Vzestup civilizace je nový pohled na starověké společnosti, který změní pohled na to, jak jsme na ně dosud nahlíželi. (TV Prima)

papilon395

Moc nemusím částečně hrané historické dokumenty, ale s tímhle jsem neměla problém. Líbilo se mi info o každém etniku napříč věky až do současnosti, stejně jako řada zajímavých, pro mě i neznámých informací. Dovedu si dokonce představit použití coby skvělého výukového doplňku pro školy. Myslím, že by to děcka bavilo a dalo jim víc nadhledu než slovní výklad. ()

Vavča

Na malém prostoru, je těžké přinést něco revolučně nového a objevného, kvalita dílů je silně proměnlivá, pokud je cílovka, základka druhý stupeň, tak je to ok. S řadou závěrů na Araby, Germány, Řeky, Římany se dá totiž polemizovat. Nějaký vědní základ tam je, stejně jako snaha zprostředkovat něco nového, díl Vikingové ok, další věci jsou průměr, díl Arabové přináší zajímavé věci (byť závěry vidím jinak), díl Germáni přináší konečně nové a podstatné věci, jako velikost populace, úroveň materiální kultury, geografický rozsah. Nejlépe je pojatý díl na Kartagince, velmi povedené, místo války, notoricky známé historie se tady soustředuje na kulturu, portrét jedné kultury, to je vysoký nadprůměr a nejlepší dokument, co jsem na Féničany, Kartagince viděl (byť samozřejmě vznik hláskového písma je ještě složitější příběh). Suma sumárum, nakonec lehký nadprůměr. ()

karnifex

Tak nevím, přišlo mi, že je to asi pro dvanáctileté děti. Žádný distributorem slibovaný "nový pohled na starověk, okořeněný překvapivými odhaleními" se rozhodně nekoná. Navíc se zdá, že se tentokrát Němci nechali inspirovat americkými "populárními" dokumenty, takže spojení jejich povrchnosti a německé důslednosti/nudnosti je logickým výsledkem. A nejlepší hláška celého díla? "Archimédův zákon dosud nebyl překonán." (Hodnocení po prvním díle) Další dva díly měly sestupnou tendenci. Obzvláště vikingy začnete v průběhu sledování nesnášet: "Tito brutální válečníci měli i své kladné stránky - dokázali velmi pěkně pečovat o svůj dům a políčko" (Hornbach a Ikea?) ()

bohemia_regent

Díly: 1) Jak Řekové změnili svět (režie Cristina Trebbi, 2014) ****, 2) Jak Římané změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ***, 3) Jak Vikingové změnili svět (Cristina Trebbi, 2014) ****, 4) Kartaginci (Sahar Eslah, 2016) ***, 5) Germáni (Sahar Eslah, Birgit Tanner, 2016) ****, 6) Arabové (Sahar Eslah, Martin Carazo Mendez, 2016) ****. ()

Jirkacek

Německý šestidílný seriál o počátcích civilizace v Evropě nemohl uniknout mé pozornosti, protože historie mne vždy velice zajímala a hlavně zrovna ta evropská. Rovněž fakta z dávné minulosti byla pro mne mnohem zajímavější, než třeba druhá světová válka, o které toho bylo už hodně řečeno v jiných dokumentech. Líbilo se mi pojetí autorů dokumentu, kteří rozdělili díly podle národů a každému z nich věnovali jednu část. Hned v prvním díle mne zaujala nápaditá animace a zábavné vyprávění, které odhalilo neobvyklé objevy týkající se Řecka a vzestupu dávné supervelmoci, která nechala trvalou stopu v západní společnosti. Také druhý díl nepojednával o nijak menší civilizaci, protože se týkala přímo té největší evropské říše v dějinách. Tato epizoda odhalila, jak Římané vytvořili vytvořenou s pomocí neuvěřitelné armády profesionálních legionářů a dobře fungující politické mašinérie jednu z největších říší historie. Nejdivočejší civilizací byli určitě Vikingové, kteří na druhou stranu dokázali přeplout na druhou stranu oceánu a dostali se do Ameriky. Tato epizoda odkryla jako zavádějící špatnou pověst Vikingů jakožto divokých a vražedných Seveřanů a odhalila místo toho tolerantní lidi s rozvinutou obchodní sítí napříč celou Evropou. Pro mne byla nejméně známou civilizace Kartaginců, ovšem Řekové a Římané je považovali za mazané obchodníky, ale rovněž za kruté zabijáky dětí. Výzkum však ukázal, že nebyli tak špatní, jak tvrdila dosud jejich reputace. Zaujalo mne, že se jednalo o Féničany, kteří postupně získali jiné pojmenování a také jsem netušil, že žili na Pyrenejském poloostrově a okolí. Ze všech dílů mne nejvíce zajímal ten s Germány, jelikož se dotýkal také trochu naší české země. A docela mne dostalo, že v Evropě neexistuje země, která nemá germánské kořeny, přestože nikdy neexistoval jediný sjednocený germánský národ. Naopak nejméně mne zajímal poslední díl věnovaný národu Arabů, kteří už od 8. století přinášeli znalosti starověkého světa do Evropy. Jejich učenci byli napřed na poli medicíny, matematiky i filozofie, ale i tak v mých očích navždy zůstanou jako národ, který na starý kontinent nepatří. Na celém seriálu se mi hodně líbily počítačové animace, které nám divákům měly lépe přiblížit a pochopit třeba hospodářský, vojenský nebo sociální systém daného národa. Na druhou stranu mi totéž někdy připadalo jako ve školce, ale alespoň nám to lépe lezlo do hlavy. Občas jsem měl pocit, že se u některých faktů tvůrci seriálu zastavili až na příliš dlouhou dobu, zatímco některé věci, pro mne mnohdy důležitější, byly přeskočeny příliš rychle. Ovšem každý takový naučný filmový počin by si zasluhoval pochvalu za to, že vůbec vznikl a umožnil divákům toužícím po historických informacích načerpat nové vědění a tím se vzdělávat a stát se lepším člověk. Protože tam, kde vládne hloupost a negramotnost, zároveň klíčí násilí a vraždění, takže je potřeba se vzdělávat. A za to patří německé televizi dík. Danke. Suma sumárum, seriál Vzestup civilizace ode mne získal tři hvězdy na vzestupu ***. ()