Wutangské hory, kolébka taoismu (TV film)

Les montagnes sacrées du Wudang

Les Mystères du Wudang

Horizons: Wudang

Wudang The Mystical Mountains

Flavors of Wudang

Dokumentární

Francie, 2016, 52 min

Z dokumentu vyzařuje léčivý klid. Doktor Moldan nám vždycky na ekologii říkal, že když jedem na dovolenou, stačí si předem zjistit jen dva údaje a víme předem, jak bude krajina vypadat - teplotu a srážky. Wutangské hory s mnoha vzácnými léčivými bylinami se mi líbí, protože nejsou příliš šutrovitě pustě holé jako Alpy, ani to není polní rovina s řepkou u Pardubic. Musí být asi extrémně neúrodné, když ani Číňani je nezdeveloperovali, nebo si je chrání na kulisy svých filmů (Např. Tygr a drak). Dozvíme se také o životě v klášteře a projdeme duchovním dobrodružstvím taoismu. Neproniknutelné lesy by člověk v přelidněné Číně nečekal. Vidíme i čínské cvičení tchai-ti (taiči), na které mě jednou zavedla kamarádka, ale moc jsem to nepochopil (jde o usměrňování životní síly a usměrňování do různých částí těla spolu se správným dechem a meditací ovlivňuje prokazatelně zdravotní stav). Nahlédneme do okolích měst a vesnic na čínská tradiční řemesla a kuchyni.(12.3.2018)

Fajne...(25.8.2019)

Tao...Cesta, smíření, život. Tisíc let je zde jako před týdnem aneb Příroda nám veškeré odpovědi strká přímo před hubu, nicméně naše těla a hlavně duše jsou stále plná hmotných i nehmotných odpadků. Velmi inspirující...a přesto i v okolí kolébky Taoismu se tato filosofie střetává s onou známou pábitelskou myšlenkou___"Lid se raději přežírá a dává si zahrát humoresku...". Inspiruj tedy hlavně sám sebe, člověče (ne)šťastný!(10.3.2018)