poster

Morava 360

Dokumentární

Česko, 2018, 40 min

Režie:

Pavel Karas

Scénář:

Pavel Karas

Hrají:

Boleslav Polívka (vyp.)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jirkacek
  ****

  Dokumentární film s názvem Morava 360 jsme viděli na brněnské hvězdárně, když jsme zde završili krásný celodenní výlet do této metropole a jejího okolí. Byli jsme zde poprvé od rekonstrukce celého objektu, když jsem sem předtím několikrát z Olomouce zavítali a jako vždy jsme si nenechali ujít promítání v planetáriu v sále zvaném digitárium. Tentokrát jsme zde neviděli ale žádné záběry z vesmíru, ale z docela blízkého kraje, z Jižní Moravy. Záběry natáčel Pavel Karas zrcadlovkou rok a půl a protože tento kouzelný kout naší země dobře známe z nespočtu výletů a dovolených, velice jsme se těšili na netradiční pohledy umocněné kopulí planetária. Celým 40 minutovým dokumentem nás provázel hlas Bolka Polívky, moravského patriota, což si myslím bylo zvoleno velmi vhodné. Komentář vyzněl velmi pěkně, vkusně obohatil netradiční záběry z dronu, který nesl již zmíněný fotoaparát a sem tam zaznělo i něco vtipného. Spoustu míst, kde se natáčelo jsme již znali, ale ne takto. Znovu jsme si připomenuli návštěvy třeba poutního kostela Panny Marie ve Křtinách, Macochy, Punkevních jeskyní, Pálavy s hrady Děvičky a Sirotčího hrádku, krásné záběry byly z bývalého Mušova či Novomlýnských nádrží. Také jsme si zavzpomínali na prohlídku památek v Brně, jako třeba na kostel svatého Petra a Pavla, známého z desetikourny, zajímavou Stránskou skálu a vtipné pro nás bylo dívat se na vysílač Hády, nedaleko něhož jsme v ten den zrovna byli. Jediné co by se dalo vyčítat bylo to, že bylo nemožné dívat se na celou plochu kopule, na to lidské oči prostě nestačily a také se nám točila hlava. Každopádně to bylo pro nás zážitek a přáli bychom si více takových pořadů z naší krásné české země. Morava 360 tak ode mne dostává čtyři moravské hvězdy ****.(12.3.2018)

 • MiaMahoney
  ****

  Nápad pěkný, provedení pěkné a byť chápu, že sestavení dokumentu z časosběrných fotografií muselo dát neskutečnou práci (mimochodem stál by za zmínku celkový počet fotek), čekala bych ještě větší profesionalitu v záběrech, v rozlišení i větší pestrost ve výběru lokací, případně o fous kratší stopáž. Tu čtvrtó přihazuju jen proto, že su rodilé Moravák. :-)(19.3.2018)

 • hazaba
  ***

  Přiznám se, že jsem čekala víc. Ano, záběry na části jižní Moravy jsou fajn a i doprovodný komentář Bolka Polívky občas pobaví, ale není to tak intenzivní, jak by se z ukázky mohlo zdát.(18.3.2018)

 • neo93
  *****

  Úžasný filmový zážitek. Pavel Karas nás zavádí na jižní Moravu poněkud jiným způsobem než jsme zvyklí. Ukazuje nám pomocí dronů, tuto nádhernou krajinu z ptačí perspektivy a ještě blíž. Přímo jsem si užíval všechny různé záběry, které ukazují krajinu, přírodu i historické objekty a památky, jenž tu můžeme nalézt. Celý tento vzdušný výlet velmi vkusně a zároveň vtipně komentuje Bolek Polívka, který jako pravý moravák byl tou správnou volbou. Navíc pokud některé sledované místa osobně dobře znáte, tak vám běží mráz po zádech, alespoň já sem to tak pociťoval. Jedinečný prožitek získáte pouze v digitálním planetáriu, kde vás obraz doslova obklopí ze všech stran, až se vám může zatočit hlava, což rozhodně není můj případ. Ocenil bych ale i klidně o malinko delší stopáž snímku, jelikož bylo by ještě mnoho míst, které by stály za to vidět tímto způsobem. I přesto chválím autora a celý tým, který se na tomto unikátním dokumnetárním filmu podílel.(18.3.2018)

 • Hrabka
  **

  Pro mě to bylo zklamání. Nechci hanit úsilí tvůrců, ale dle mého to nemělo ani hlavu, ani patu. Skákání z místa na místo, od jednoho tématu k jinému, žádný koncept, žádná hloubka. Po vizuální stránce to lze také stěží pochválit, když je obraz neustále rozmazaný (projekce na ploše kopule v digitáriu). Pochválit můžu komentovanou ukázku noční oblohy v jednotlivých fázích roku, která předcházela dokumentu, ta byla fajn.(22.3.2018)

 • - Na tvorbě se podílely firmy UpVision a SkyPix. S jejich pomocí byla vyvinuta speciální technologie umožňující natáčet letecké záběry s velmi vysokým rozlišením a extrémně širokým zorným úhlem. Vznikl tak unikátní film využívající potenciál digitálního planetária, v němž vás obraz doslova obklopí ze všech stran. (Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno)

 • - Natáčelo se na 37 lokalitách, celkem vzniklo 19 hodin surových záběrů. Filmový štáb najel 5 630 kilometrů křížem krážem po kraji a zhlédl celkem 21 východů Slunce a 15 západů Slunce, protože většina míst byla snímána během tzv. zlaté hodiny. (Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno)

 • - Obrazové záznamy mají objem 1,4 TB a celý projekt dokonce 4,7 TB. Zhruba stejný obsah má celá textová encyklopedie Wikipedie. (Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace