Durch die Wand

• USA The Dawn Wall (více)

V lednu 2015 američtí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson zaujali celý svět svou snahou vylézt cestu Dawn Wall, zdánlivě nelezitelnou kilometrovou stěnu v národním parku yosemity v Kalifornii. Dvojice žila v této vertikální stěně celé týdny a budila tím obrovskou pozornost světových médií. Pro Tommyho Caldwella byla však Down Wall více než lezení. Bylo to jakési logické vyústění jeho životní cesty definované překonávání překážek. Ve věku 22 let ho v Kirgizsku zajali povstalci a drželi jako rukojmí. Krátce na to přišel při nehodě o ukazováček. Když se mu rozpadlo manželství, snažil se utéct před bolestí tak, že si dal vysoký cíl – vylézt volně Down Wall. Byla to tenká hranice mezi odhodláním a posedlostí. Caldwell a jeho partner Jorgeson strávili šest let starostlivým vymýšlením a nacvičováním cesty. Při závěrečném pokusu, když je pozoroval celý svět, se Caldwell střetl s okamžikem pravdy. Má opustit svého partnera a konečně si splnit svůj největší sen, nebo riskovat svůj vlastní úspěch v zájmu jejich přátelství? (Mezinárodní horolezecký f. festival Teplice n. Met.)

Blazis34

Ačkoliv nejsem zapáleným fanouškem lezení, dokumenty o lezení mě baví. Vždy se zamyslím nad výrobou onoho snímku a co vše museli hlavní protagonisté prožít. Tomym Caldwell toto zažil opravdu hodně a jeho příběh je jeden z nejsilnějších. Vytrvalost a odhodlání Jorgensona je také na klobouk dolů. Oběma hlavním hrdinům i tvůrcům dávám pět hvězd - 90%. ()

Leuan

Někdo byl první, Caldwell & Jorgeson. Někdo rychlejší, Adam Ondra. Lepší než kontroverzní Free Solo. ()

kolly13

Úchvatní záběry, enormní odhodlání a také um na skále krystalizuje v zážitkový snímek i pro nelezce. Má to zápletku, neherce v první linii, dokumentární styl nám dávkuje epizody, které vedou k cíli. Pro mne je to ale také věc nepochopitelná a neuchopitelná v kontextu běžného života, i když chápu, že pro Caldwella to byla cesta odpoutání se a totální koncentrace. ()

Horus8

Parádní, ale Free Solo mi připadá více empatické. Každopádně oba snímky jsou skvělé a všichni aktéři resp. horolezci jsou blázni :-) Apropo Alex Honnold zdolal El Capitan sám a bez jištění, má mojí úctu, když se nad tím pořádně zamyslíte, musíte smeknout. ()

r3musko

Hodnotím ako nehorolezec a bolo to skvelé. Pozrel som si to po “Free Solo” a nevyhnem sa porovnaniu. Free Solo malo lepší obsah, Dawn Wall má lepšiu formu. Fakt, že to dokáže zaujať aj mňa - človeka, ktorý v živote nevyliezol na skalu, hovorí sám za seba. ()