Hlasy moře

(festivalový název)
  • Velká Británie Voices of the Sea

Stárnoucí rybář Pita žije se svou mladou ženou Marielou v chudé přímořské kubánské vesničce. Jeho láska k domovu a smířlivost s vlastním údělem se střetává s Marielinou touhou zajistit lepší budoucnost pro své děti. Pitu a Marielu postupně opouštějí přátelé i rodinní příslušníci, kteří raději podstupují nebezpečný útěk z ostrova, na němž stále panuje nesvoboda. Dostat se na druhou stranu moře ale není tak snadné. Každý může být chycen hlídkou a vrácen na Kubu, každý může v moři utonout. Pro Marielu i takový krok do neznáma stojí za pokus, chce především osvobodit své děti od vyhlídky na chudý rybářský život. Pita se však odejít zdráhá. Odlišné představy nenápadně otřásají jejich poklidným životem a postupně skládají nejen intimní portrét tohoto kubánského páru, ale také univerzální obraz jednoho z největších dilemat dnešních Kubánců. (Jeden svět)

FunnyXis

Ještě než se pustím do podrobnější recenze, tak je nutné zmínit, že veškeré dokumentární počiny jdou mimo můj zájem. Nicméně noci v Praze jsou dlouhé a tak jsem v rámci festivalu "Jeden Svět" rozhodl zavítat na pro mě zatím neprobádané kinematografické území a víte co? Jsem rád, že jsem tak učinil! Ve filmu je reálně vykresleno tolik momentů, emocí a krásných Kubánských scenérií, že jedno oko nezůstané suché a nebo uhranuté. Dokument lze rozdělit na několik "dějových linek" a charakterů, které do ní vstupují. Na jedné straně je pocit úniku do země zaslíbené (Amerika) a film i velmi hezky dokumentuje jak takový útěk probíhá. Na druhé straně je rodiná "idylka", kde otec živitel Pito, skromný rybář, který má rád svou zemi, tradice a není otevřený žádným americkým snům, jeho manželka, která je chvílemi na pokraji zhroucení, že musí být něco víc, než jen každý den přežívat a snáhět peníze/jídlo. Něco víc pro své děti. Celý dokument se točí okolo těchto linek a do toho vpouští krásy země, vody, přírody. Nenechalo mě to chladným a celý večer jsem přemýšlel nad tím, jak jsou é problémy malicherné, to má správný dokument dokázat. doporučuji 9/10 chilli 5 hvězd! ()