Hora

Hora

(festivalový název)

USA, 2018, 106 min

• sedm.1

Hned na začátek musím přiznat, že jsem určitě nebyl vhodným divákem pro takovýto typ filmu, a tak mé hodnocení bude nejspíš kritičtější, než kdybych patřil mezi cílové publikum, i když popravdě by mě i zajímalo složení onoho publika, neboť koho právě takto zpracovaný film může oslovit, toho bych chtěl fakt vidět. Anebo možná radši ani ne. Horu bych každopádně označil, krapet nadneseně, za takový artový underground, který sice co se atmosféry a vizuálu týče, je podmanivý, výrazný a poutavě nevšední, k čemuž v nemalé míře napomáhá i prostředí psychiatrických ústavů, po kterých ústřední dvojice putuje, a která po herecké stránce též dokáže zaujmout, jak Goldblum , tak Sheriden jsou totiž jako vždy vážně skvělý a dokáží uhrát skutečně hodně, nicméně pokud bych měl zmínit zápletku a její zpracování, to jsem jednoduše nedával a na to musím mít divák už sakra jó vhodný vkus, aby po chvíli nezkolaboval. Ať se na mě tedy nikdo nezlobí, ale pro mě osobně to bylo celé opravdu naprosto o ničem a těch sto minut je vyplněno prakticky jen mlčícími postavami, koukající chvíli do leva, chvíli do prava, aby následně mlčky odešli a jelo se dál. Postavy se tu pak v těch pár větách, co se ve filmu objevili, převážně ptají, ovšem odpovědi se nikdy nedočkají, reakce je opět jen dlouhé zádumčivé mlčení a střih do další scény, no hrůza. Závěr filmu jsem pak navíc vůbec nepobral, to už mi připadlo jen jako nekontrolovatelná tvůrčí křeč, jenž měla zřejmě cosi svému diváctvu i sdělit, nicméně mě ta pointa jednak unikla, a jednak mi i tak byla úplně u konečníku. Hora je zkrátka buď zřejmě to nejvyšší možné umění, o kterém ale mohou se zápalem dlouze besedovat jen ty nejintelektuálnější hlavy, anebo se jedná prostě jen o nepovedenou spatlaninu, která se tvůrcům naprosto vymkla kontrole, každopádně ať už je to ale jakkoliv, já to nedával a čím víc se to blížilo ke konci, tím zoufalejší jsem z toho byl, takže musím každého varovat, Hora je svým zádumčivým zpracováním tak moc náročný a jiný snímek, že se zdravým rozumem a nepokrouceným ksichtem z toho vyjde skutečně jen málokdo.(30.4.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (BMW12)