Abeceda

Režie:

Scénář:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Elementál

Těžko komentovat něco tak smyslnedávajícího. Přesto na mě tahle krátkometrážní záležitost zapůsobila kladně (pokud se to o filmu, který ve vás vzbuzuje pocit odporu a zhnusení dá říct) - některé prvky mi přijdou poměrně nudné (vyskakování písmen aj.), ale vynahrazují to jiné vynikající Lynchoviny - úchylné "ňafání", výkřiky A! B! C!, fanatické děvče a závěrečná krvácející scéna. To vše dohromady ve mě evokuje velmi nepříjemný pocit... I Přesto se k téhle záležitosti ještě rád vrátím, protože mi, jako divákovi, nabídne něco, co v sobě nemají ani jiné filmy klasické délky - emoce... ()

Raven0

Tak tohle mě dostalo snad nejvíce ze všech Lynchových kraťasů. Ztělesněná noční můra. Psychická deprivace, závrať, úzkost... Rychlé střihy a podivné hypnotické obrazy... Tohle vám zaručeně udělá pořádný bordel v hlavě. ()

Jazzzz

Nejlepší komentář: POMO! Jinak s většinou nesouhlasím, já v těch čtverečkách a animaci nic atmosférického nevidím. Celkem kouzelná je ona dívka v posteli, za to ta jedna hvězdička, jinak žádná atmosféra, pouze si pan Lynch po večerech hrál s animací a jelikož si svojí práci vysloužil jisté postavení, tak i tento kraťas si zjískal kladnou odezvu diváků. Bohužel se obávám, že pan Lynch se vám za zády směje a říká si: "Ať natočím co natočím, tak sou z toho lidi podělaní!" PS: omlouvám se nevšiml jsem si roku výroby, je to hodně staré, a svým způsobem to tedy bylo nové a originální. Přesto hodnocení neměním. ()

Brandon

Poměrně prázdný animák o ničem. Lynch rádobydepresivními, halucinogenními prostředky diktuje abecedu. A? Další z řady duchapustých povrchních filmů, ve kterém forma válcuje obsah.... ()

Tomatáš

Kdybych nevěděl, že je to údajný sen Lynchovi manželky a že se nechal autor ovlivnit surrealismem, tak by to byl jasný odpad..bohužel asi nejsem zas tak senzitivní člověk, abych to ocenil..Na druhou stranu jde opravdu o snímek, který má zajímavý původ..nechtěl bych si nechat zdát o tom, jak krvácím a slyšet ve snu klasické hororové zvuky, které jsou ve všech hororech počínaje 60. léty..Respekt. ()

dANo

"Abeceda zjedla deda." Aj takto by sa u nás mohol tento Lynchov krátky film volať... Je to teda dosť absurdný animovaný horor, ktorý je postavený na desivom sne Lynchovej manželky o abecede. Tažko sa to pozerá a aj preto nie je prečo dávať nejaké nadpriemerné hodnotenia. ()

Brain-D

Tohle se s krátkometražnín Lynchovi celkem povedlo. Mělo to plno hororových prvků. Chvílemi animované, chvílemi jeho žena. Která působy hrůzostrašně :D ()

Nepi

Zvláštní a celkem depresivní podívaná od Davida Lynche...Možná změním názor,až se na ní někdy kouknu znovu... ()

solskjaer

Pro obdivovatele Lynche lahůdka, na kterou se vždy rád mrknu, a kterou si pokaždé vychutnám. Sice jde jen o velice krátký klip, ale i tak je pozoruhodné jak Lynch na tak malém prostoru dokázal vytvořit opravdu veliké divadlo. ()

Gaizka

"Peggy šla na návštěvu ke svým rodičům, byla tam její neteř v zatemněné místnosti v malé posteli a měla nějakou noční můru a pořád dokola opakovala abecedu. Peggy mi o tom řekla, a to muselo něco ve mně uvést do pohybu a tak jsem začal pracovat na abecedě." David Lynch ()

catherinka

Připomnělo mi to jednu noční můru, kterou jsem celkem pravidelně mívala jako dítě po shlédnutí jakési socialistické reklamy na párky. V porovnání s tím snem je Abeceda od Lynche rozjásaným večerníčkem pro pětileté děti. ()

PfefferSalz

Jestli bych někdy v životě sestavoval seznam kinematografických počinů, které mě vyděsily, tak Abeceda na něm bude. // „Remember you are dealing with the human form.“ ()

brooklyn73

Sexualni, surove a suche.Jestli tam ma byt nejaka skryta myslenka, ktera vysvetluje o co se nam jedna tak ke mne se nedostala.Pravdepodobne mi chybi jeden ze smyslu,ktere bych mel miti,ale nemam.Pana Lynche muzu,ale toto ne. ()