Svět kočky Marnie

(festivalový název)
  • Německo Die sagenhaften Vier (více)
Animovaný / Dobrodružný / Fantasy
Německo / Belgie, 2018, 84 min

Celovečerní snímek, premiérově uvedený na festivalu v Annecy, natočila německá dvojčata Christoph a Wolfgang Lauensteinovi. Nečekaná verze pohádky Brémští muzikanti bratří Grimmů nabírá v jejich podání lehce morbidní nádech, ale přitom zůstává dobrou rodinnou podívanou. Její výhoda je v tom, že pobaví děti i dospělé. Hrdinkou je rozmazlená zrzavá domácí kočka Marnie, opečovávaná podivínsky úzkostnou majitelkou Rosalinde. Marnie nikdy neopustila rodný dům a svět venku zná jen z televize. Dobrodružství začíná, když se na scéně objeví Rosalindin bratr a žádá o dočasný azyl. Přestože se sourozenci celé roky neviděli, Rosalinde bratra ubytuje a začnou se dít věci. Marnie se nedlouho poté ocitá sama na křižovatce za městem a spojuje síly s dalšími zvířaty, s nimiž pak ve snaze vrátit se domů unese dodávku. Z té se vyklube auto hledaných zlodějů, za které tak všichni začnou považovat Marnie a spol. Marnie s přáteli proto musí očistit svou pověst a dopadnout skutečné zločince. Snímek je ukázkou kultivované evropské CGI animace zkušených autorů. (Anifilm)

Trailer 2

silentname

Neviem či sa toto ešte niekedy dostane aj do našich kín, ale to nebudeme riešiť. "Marnie´s World" je podľa mňa veľká dávka stupidity. No máme tu sobotu ráno a myslím si, že v takom čase dokážem prijať asi skoro čokoľvek. A možno vďaka tomu, že príbeh ma miestami svojimi absurditami pobavil mu dokážem toleraovať fakt, že tu máme psa, ktorý vie pilotovať lietadlo, ľudia sú v pohode s tým, že zvieratá sú inteligentnejšie než normálne a nemajú problém uveriť, že sú to nebezpeční lupiči, ktorých treba zatknúť a podobne. Pretože to sú fakt obrovské dávky hlúpostí, ktoré sa tu dostali. Naša štvorica nie je podľa mňa najzaujímavejšia partia zvierat, ktorú som videl a film je vysoko predvídateľný. Myslím si, že zloducha spoznáte v prvej scénke, v ktorej ho uvidíte. Nemusí ani nič povedať. Je jasný ako facka. Dabing anglický je podľa mňa miestami skutočne zvláštny a dáva sa do toho veľká dávka afektu. A animácie miestami vyzerajú veľmi karikatúrovo. Až to je miestami nepríjemné. A je mi zvláštne vidieť, že sliepky tu majú oči ako vajcia. Neviem čo si mám o tom myslieť. Miestami sa zasmejem, no nie je tu asi nič čo by stálo za to pre dospelých. Deti sa možno ale trošku na tom zabavia. Nevylučujem tú možnosť. Ale nemám pocit, že by sa tvorcovia vôbec snažili o to urobiť nejaký zaujímavejší film. V žiadnom aspekte. Je to proste podpriemerný animák, ktorý pustíte svojim deťom a hotovo. Hodnotenie: C- ()

BOURQUE

Taký priemerný animák z Nemecka, ktorým tvorcova chcú osloviť spíš mladých ako „veľkých“ detí. Chémia medzi štvoricou zvierat (ktoré vás rýchlo dostanú) je paradoxne dobrá, každá z nich by zaslúžila väčšiu pozornosť. Nekomplikovaný dej, jednoduché animácie a nenáročnosť (ale poznámka: žiadny malý boj medzi psíkom a kocúrom?). P.S.: To, že zvieratá bez problémov šoférujú a prakticky robia všetky tie veci ako ľudia, už nás dneska ani neprekvapí. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()