Folklore (TV seriál)

Horor

Jižní Korea / Malajsie / Singapur / Japonsko / Indonésie / Thajsko, 2018, 6x60 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (3)

Koncept za jedna - šest epizod, šest režisérů z různých zemí, šest námětů vycházejících z lokálního folklóru. Mohla to být ukázková encyklopedie asijského hororu, ale ve výsledku jde spíše o výstavní skříň toho, jak nevyrovnaný jeho současný stav je. // Malajská epizoda Toyol je dost bizarně vystavěná povídačka, která spoléhá na jednoduché lekačky a "dramatické" odhalení v závěru. Působí jako laciné čínské horory, které se do mezinárodní distribuce často ani nedostanou. Ho Yuhang (poslední dva roky nadšeně objížděl světové festivaly s exploatací Mrs K) umí pracovat s montážemi, takže momenty, kdy kombinuje dvě až tři časové roviny uvnitř jedné scény jsou naprosto famózní. Ale nic moc dalšího jeho hodinka strachu nenabízí. // Thajský Pob je o dost zábavnějším rozkladem pravidel duchařských příběhů. Zatímco první polovina pracuje s tradičními tropy jako teď-se-zavřou-dveře-a-nikdo-tam-nebude, ta druhá podvrací všechno, co od takového příběhu čekáme. I duchové mohou mít strach! O tom se přesvědčí nedávno zesnulý Pob, když přijde strašit osamělého bělocha. Ti ukecaní Američané jsou totiž horší, než celá věčnost v záhrobí. Absurdně vtipné a geniálně vypointované. // Je to 50/50, ale předpokládám, že pro západního diváka může jít o zajímavou exkurzi do východního hororu, ale rozhodně ne svou schopností funkčně vyprávět nebo budovat napětí. Spíše diametrálně odlišným přístupem k žánru. // Dost zarážející potom je, že ani velcí žánroví tvůrci se prostě neumí adaptovat na krátký hodinový formát.(18.11.2018)

• Kiisaki

Folklore je skvělý projekt - v teorii. Šest příběhů ze šesti asijských zemí o šesti různých tradičních monstrech tamního folklóru. Každý příběh poskytuje odlišnou perspektivu, originální styl a jedinečné pojetí, skrze které může divák zakusit střípek autentického orientálního děsu. Jenže v praxi se této myšlence nedalo dostát. Příběhy jsou tak trochu nezáživné, nezajímavé - občas až nehorázný a za-vlasy-přitažený cringefest. To sice k asijským hororům tak trochu patří, tyto příběhy ve mě ale zanechaly znuděné prázdno.(1.7.2019)

První 4 díly nepřinesly nic extra zajímavého, pátý už mne zaujal a závěrečný jihokorejský byl dle mého nejlepší, docela slušná psycho podívaná...Celkově za tuto antologii palec hore! Pokračování bych se nebránil, člověk se dozví nějaké zajímavosti z dané asijské země.(24.2.2019)