Mimo kontrolu

Zkáza Světového obchodního centra (E02)

(epizoda)
  • Francie World Trade Center (více)
Francie, 2016, 52 min

Jak je možné, že se obrovské věže konstruované tak, aby odolaly nejrůznějším náporům, zhroutily jako domečky z karet? Jak ustály náraz letadel? A co se potom dělo uvnitř? 11. září 2001 dvě dopravní letadla narážejí do mrakodrapů Světového obchodního centra. Ty záběry mají všichni v živé paměti, ale jen málokdo ví, co se toho dne dělo uvnitř obou budov z hlediska technického a vědeckého. Jak to, že se obrovské mrakodrapy takhle zhroutily? Jaké nepředvídané fyzikální jevy mohly tak fatálně narušit jejich strukturu, že se v závěru zřítily za pouhých několik vteřin? Jak konstrukce budov Světového obchodního centra všeobecně považovaná za nedotknutelnou přispěla ke své vlastní zkáze? Odpověď na tyto otázky budeme hledat u špičkových odborníků – vědců, inženýrů a architektů, kteří pracovali na projektu „Dvojčat", ale také u lidí, kteří toho dne byli uvnitř budovy a všechno to zažili na vlastní kůži. S jejich pomocí a s využitím archivních záběrů a 3D animací se pokusíme o úplně novou analýzu, která nám pomůže lépe porozumět nejhoršímu teroristickému útoku v historii. Jak mohla dvě linková letadla zničit takové kolosy a proměnit jeden z největších amerických symbolů v nezvladatelnou katastrofu? (Česká televize)

Jarck

"V komunikácii s konšpiračným teoretikom musí každý skôr či neskôr rezignovať. Tento okamih považuje konšpiračný teoretik za dôkaz, že pravdu má on a že oficiálna verzia je iba zastierací manéver." Je ľahké vypustiť blud, ale nájsť dôkazy, overené zdroje, vedecké štúdie trvá tak 10 násobne dlhšie. S takýmito ľuďmi sa nedá viesť debata, pretože oni majú svoju pravdu o svete a ako ide všetko proti nim, myslia si že za ich posrané, neúspešné životy môže vláda /USA /židia /korporácie/ atď.... Asi je príliš mainstream veriť svetovo uznávaným odborníkom, expertom na danú problematiku, a hlavne vede a faktom. Teraz je v móde veriť "alternatívnym pravdám" - nemám dôkazy, ale mohlo by to tak byť.. Moja obľúbená časť Southparku: Kyle: Každý kto tvrdí že 11 september bolo sprisahanie je retard. Cartman: Štvrtina Američanov tvrdí že 11 september bolo sprisahanie.. Tvrdíš že štvrtina Američanov sú retardi? Kyle: Jo, tvrdím že štvrtina Američanov sú retardi. Stan: Jo, najmenej štvrtina. ()

marek29

Zajímavý dokument o SKUTEČNÉM původu pádu celosvětově známých věží. Odpověď pro všechny pochybovače, konspirátory, fantasmagory a jiná individua, která si myslí, že se tavily nosníky termitem apod. báchorky. Ono když prskne rozvaděč tak taky lítají jiskry žejo :) Super faktografický hodinový počin. Doporučení! ()

rikitiki

Těšila jsem se na zajímavý technický rozbor následku nárazů letadel do mrakodrapů. O tom tam bylo jen pár povrchních scén, zbytek tvořily obvyklé emoční výpovědi (nic proti nim v jiném dokumentu, ale tenhle měl odlišné zadání). A k tomu nablbý komentář, který několikrát zopakoval variaci na větu: "Když šel pan X. Y. 9. září do práce, tak vůbec netušil...." No, to netušil skoro nikdo, to nám říkat nemusíte. ()

Autogram

A teraz tú o zbraniach hromadného ničenia u Saddáma a Kaddáfiho... Nezaraďujem sa k tvrdým zástancom konšpiračných teórií, ale keď ma niekto o niečom stále opakovane presviedča, tak o tom musím začať pochybovať. Kým pri reklamách na zubné pasty alebo na výhodné pôžičky je ľahké sa presvedčiť o opaku ich tvrdení, nie je v možnostiach bežného smrteľníka a možno vôbec nikoho v určitých veciach sa dopátrať pravdy. Udalosti 9/11 tam určite patria, a hoci dokument sľuboval technický a vedecký pohľad, bol to skôr pohľad laický a bulvárny. Nejaké jadrá, nosníky a vysoká teplota, čo neprospieva oceli, boli spomenuté aj animované, ale to je všetko. Zachránení ľudia, ktorí mali šťastie, vypovedali pravdivo a dojemne, ale z technického hľadiska do veci nemohli priniesť nič. Politike sa dokument vyhol radšej úplne, pritom na vec by som sa radšej pozrel z opačného konca, a s odstupom času by som sa spýtal: Cui bono? ()

Snorlax

A zlatou ruličku toaletního papíru za lezení do amerického rekta získàvá dokumentární snímek Zkáza Světového obchodního centra, gratulujeme. A ten závěrečný patetický pohled na Slunce vycházející za novým panelákem Světového obchodního centra byl už skoro americký, příště bych doporučila ještě doplnit o americkou vlajku jemně povlávající v příznivém větru ještě nabubřelejší budoucnosti. První dvě třetiny dokumentu byly však zpracovány zajímavě a především vzhledem k extrémně trapnému závěru i střízlivě. Pro milovníky konspiračních teorií bude však pouźitelná snad jen první třetina, která se věnuje stavbě a použitým bezpečnostním opatřením. Váhám mezi třemi a čtyřmi (ten závěr se světlými zítřky mě skutečně hodně znechutil), ale ze soucitu s hlavním architektem původních věžàků trošku přidàm. ()