Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (3 467)

plakát

Space Jam: Nový začátek (2021)

To se nedá. Blbé, ploché, dětinské a zbožšťující Warnery. Nechutný produkt k rýžování peněz a téměř sterilní filmařina. Nedodívala jsem.

Escobar (2017)

Byl nechutná zrůda, která si zaslouží shnít v pekle. Film o něm je však jakoby bez emocí. Možná, protože není rozhodnuto, jestli se má soustředit na osobní nebo na „pracovní“ linku. Ani v jedné do toho tvůrci nejdou naplno. Osobní život je pár scén s milovanou dcerkou, podváděnou manželkou a milenkou – trofejí, kde však nečekejte nějakou spalující vášeň. Ti dva se prostě sešli a byli spolu, protože jim to vyhovovalo – ona měla pracháče (jejích pár slov o tom, jak si vážila, co dělá pro chudé je leda k smíchu, protože už se k tomu nikdy nevrátila a ani není vidět, že by to pro ni bylo jakkoliv důležité) – a on televizní hvězdičku, kterou se mohl chlubit, což však nezabraňovalo mít početný harém dalších, třeba i děvčátek ze slumu. ____  Pracovní linka je chaotická, předpokládá, že divák vše zná a film mu jen připomene pár zásadních momentů, takže jsem se nedozvěděla spoustu věcí, které byly jen nakousnuté, či předvedené jakoby flashbackem. Jo, a je tu pár scén hrůzyplného násilí, i na zvířatech. SHRNUTÍ: Zbytečná připomínka grázla.

Srdcerváči (2022) (seriál)

Střední škola – trapasy, vymezování se, formování se a první lásky. Tentokrát lásky neheterosexuální. ____ Je dobře, že takový seriál vznikne, povzbuzuje mládež, která nemá vyjasněnou sexualitu, že je to naprosto normální. Což je. Série je však strašně plakátovitá, spíš tezovitě edukativní, než že by přinášela nějaký silný a zajímavý příběh. Přináší i návodná řešení (svěřit se oblíbenému učiteli, přiznat pravdu rodičům) – a téměř vše se vyřeší do naprosté selanky. Nechybí ani obligátní věta: Chceš si o tom promluvit? Zajímalo by mě, jestli podobné typy seriálů slouží středoškolákům jako vzor a oni přejímají způsoby dle svých televizních předobrazů. Zatímco jejich vrstevníci v minulých dekádách museli sami hledat, co je správné a co ne, jak reagovat, teď to mají předložené na stříbrném tácu. Nepovede to ke stereotypnosti? Zas to ale některým může poskytnout dobrý návod a nemusí tápat v nevědomosti. _____  Série se snaží obléct cool kabátek s dokreslovanými efekty a hojnou mobilní konverzací, aby se přizpůsobila komunikaci mladých. Tohle ale nemůže zastřít, že zde máme pouhý popularizovaný návod, co si počít, jak od nějakého středoškolského psychologa. A ze světa, který není reálný, protože téměř všichni jsou hodní a chápaví. SHRNUTÍ: Beverly Queer

plakát

Buffalo Bill a Indiáni (1976)

Nezáživný, roztěkaný snímek o setkání skutečné legendy (která diváky neohromí svou skromností a nenápadností) a legendy uměle vybudované (která má úspěch, protože je teatrální a podepřená velkohubou show). Přes známé herce film diváka nechytne, je příliš bezdějový, jde o sled epizodek, které jsou někdy komické, jindy tragické, převládá však těžká deziluze. Byla trestuhodná škoda nevyužít téměř vůbec motiv spisovatele, který původně legendu stvořil a nyní, už v ústraní, sledující, jak přerůstá do obludných rozměrů – a aniž by pocítil byť jen sebemenší zodpovědnost, hořce ji kritizuje. SHRNUTÍ: Divoký Západ je víc představa než realita.

plakát

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Jsou to samé odbočky k prodloužení děje, které dávají možnost vyniknout čarodějnickým bitkám a různým kouzelnickým potvorám. Moc se toho nestane a nedočkala jsem se ani pořádného střetu/souboje mezi Brumbálem a Grindelwaldem (jo, jeden tam byl, ale zase spíš jen začátek příběhu než příběh sám). Paralela mezi Grindelwaldem a jeho suity s nacisty je až moc okatá a trochu už mě začíná otravovat zobrazování fantaskního zla připodobněním k reálné minulosti. Ne, že by náckové nebyli zlí, ale pořád znova a znova dokola připomínat jenom je, vytváří dojem, že zlo se skrývá kdesi v minulosti, že snad ani nemá novodobou podobu, že dnes neexistuje. Jakoby nebylo součástí současnosti a nemělo tedy i jiné, modernější projevy. ____ Aspoň, že má oblíbená postava pekaře dostala velký prostor a jednu sladkobolnou lovestory (dost vratce ne/vysvětlenou). SHRNUTÍ:  No jo, Bradavice vždycky diváky přitáhnou.

plakát

Sochařky: ani múzy, ani modelky (2018) (TV film)

Je fajn, že vznikají dokumenty, které aspoň částečně nahrazují, co historie po staletí obcházela. Ženy ve výtvarném umění, dokonce v sochařině, která platila za výsostně mužské území. Dokument přináší několik portrétů zajímavých žen (zde však měl být trochu důslednější, osudy některých nedořekl), ukázky jejich díla a trochu historie o uměleckých školách a jejich přístupu ke studentkám. Vzhledem k tomu, že dokument byl francouzský, šlo až na pár výjimek o francouzské sochařky, což je škoda, protože určitě žily sochařky i v jiných zemích.

plakát

Legenda o Tarzanovi (2016)

A do háje! Tak tohle bylo blbý, nepřehledný a přeplácaný. Boj proti otrokářství a drancování Konga se propojil s příběhem navracejícího se Tarzana, který má obličej posmutnělého intelektuála a tělo plastového Kena (jo, pekáč je obdivuhodný) a řeší rodinné trýzně s Jane. Do toho se přimíchávají nevěrohodné CGI opice, nějaký krokodýli a chlápek, který si chce zahrát na Srdce temnoty. SHRNUTÍ: Když už obří opice, tak jedině King Kong! Tohle je odvar.

plakát

Tři přání pro Popelku (2021)

PLUSY: Vynikají nápad s třetím oříškem, který o dost předčil obsah původního oříšku rozlousknutého Libuškou.  Norské řešení víc odpovídá povaze Popelky, její samostatnosti a sebevědomí. Zlá sestra – zde jen holka, která se za svou matku evidentně stydí, ale zároveň je v jejím vleku, přestože by se s Popelkou ráda kamarádila. A tudíž má i vlastní osobnost, nikoliv jako česká Dora, která byla jen hihňající se přívěšek své matky. Přenádherná norská příroda v zimě.  Krásné Popelčiny plesové šaty (rozhodně hezčí než ten přeplácaný růžový hadr s vlečkou od Pištěka). Vtipně transformovaný netopýří klobouk zlé macechy z české verze do zastrašujícího účesu norské macechy. MÍNUSY: Nedostatek humoru a hlavně téměř nulové budování atmosféry. Ten film je mdlý. Plyne si od scény ke scény, propojení žádné a náladu v divákovi vzbudí leda v podobě stále zklamaného očekávání, kdy už ho vtáhne do děje. Nevtáhne.

plakát

Vlk z Wall Street (2013) odpad!

Neodpustitelné. Režisér by měl mít aspoň minimální míru zodpovědnosti. Tady na ni Scorsese zcela rezignuje a dokonce adoruje totálního hajz…  podvodníka. Možná se mu podařilo zobrazit dekadentně opulentní dobu 90tek, ale na piedestal postavil totálního parchanta, chlapíka, který nic nevytváří, jen přeprodává a kasíruje. Podvádí a obírá chudáky, co si našetřili pár dolarů do slamníku, a slouží mu to jen k nechutně spotřebnímu životu, kde i v soukromí dokazuje, že umí jen ubližovat a myslet výhradně na sebe. Ostatně, četla jsem, že předobraz hlavní postavy si z velké části své historky chvástavě vymyslel. ____ Film je tak odporným chvalozpěvem na nejbrutálnější kapitalismus bez špetky empatie k ostatním, v čele s týpkem, který je na ránu každým svým projevem. Scorsese ho přesto snímá jako vtipného maníka, co je děsně cool a zábavný, proto bychom se ani neměli zamýšlet nad tím, co vlastně dělá. Ani se nepokusí hlavního hrdinu ironizovat nebo shodit. Právě proto považuji film za neodpustitelný. Ukazuje zlo jako bezva zábavu. SHRNUTÍ: Když nakradeš dost a umíš to dobře okecat, můžeš se stát i filmovým hrdinou.

Letuška (2020) (seriál)

Spíš než příběh, který je pouhou záminkou, zaujme odlehčený způsob vyprávění, využívání děleného plátna a dialogy se zavražděným (ve druhé řadě s vlastními já), které se odehrávají v hlavě poněkud narušené ale zábavné hrdinky. Má to spád a Cuoco dokazuje, že umí zahrát i o nějakou tu laťku výš než jen sitcomové herectví. Série je mírně parodická a občas i docela vtipná. SHRNUTÍ: Kterak se zbavit traumatu z dětství tím, že si pořídíte nové trauma v dospělosti. Poznámka: což nedoporučuje ani jeden ze sta psychologů. MÓDNÍ OKÉNKO: Hlavní hrdinka nosí hravé a osvěžující outfity. V některých případech dokonce rehabilituje údajně nudné kousky, viz například pletené vzorové svetry a dokáže je vynést ve šmrncovní kombinaci. (2. řada)