Exit - Dát extremismu sbohem

(festivalový název)
  • Norsko Exit - Å forlate ekstremisme (více)
Norsko / Německo / Švédsko, 2018, 85 min (Televizní verze: 52 min)

Norská dokumentaristka s extremistickými zkušenostmi se po více než dvaceti letech vydává na cestu do minulosti. V Německu, Dánsku, Francii i USA nachází lidi s podobným osudem. Někdejší členy extremistických hnutí, kteří se v jednom okamžiku rozhodli, že nenávist by neměla být jejich životním programem. V sérii intimních rozhovorů se s ní dělí o vzpomínky na své zločiny, bolestné prožitky, strach i odvahu změnit radikálně svůj život. Ať už jde o neonacisty, radikální anarchisty, nebo o džihádisty, extremismus má ve všech podobách jeden společný magnet, kterým k sobě přitahuje mladé lidi: tvoří alternativu k „normální“ společnosti a uspokojuje nenaplněnou touhu někam patřit. Jak se potom této přitažlivé síle vytrhnout? (Jeden svět)

Stíba

Čekal jsem od toho určitě větší informační hodnotu i celkově výstižnější zachycení různých aspektů. Téma opuštění extrémistického hnutí a všeho co s touto bezesporu složitou osobnostní změnou souvisí, by šlo určitě rozbrat líp. Ať už se totiž bavíme o přěměně osobnosti daného člověka nebo faktu, jak k takovému exitu přistoupí lidi z komunity, kterou se snaží opustit, je jasné, že tohle je trochu něco jinhé než například hudební či jakkoliv fanouškovsky fanatická subkultura. Z poslední doby napřklad takový rozhovor s Tomem Olsenem v DVTV mi dal určitě o hodně víc. (Jeden svět Benešov - 29. 3. 2019) ()