Nebesa se chvějí a země se bojí a oko oku bratrem není

(festivalový název)
  • Velká Británie The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers
Velká Británie, 2015, 100 min

Ani nejnovější snímek jednoho z nejplodnějších režisérů experimentálních filmů nezapře jeho originální vidění světa, cit pro subtilní humor, bezbřehost lidské mysli i absurditu a nahodilost, kterou život přináší. Mnohovrstevnatý, žánrově nezařaditelný snímek se pohybuje kdesi mezi dokumentem, fikcí a bajkou. V jeho centru je adaptace krátké povídky amerického autora Paula Bowlese, která nás zavádí do Maroka, kde režisér Oliver Laxe natáčí snímek Mimózy, abychom se posléze ocitli v příběhu samotného Bena Riverse. Pohoří Atlas a nekonečná surreálná saharská poušť je místem, kde se režisér Laxe začíná ztrácet nejen ve všude pronikajícím písku, ale rovněž ve vlastních halucinacích, vyvěrajících ze syrovosti a živočišné krutosti místní krajiny a jejích obyvatel. Co je realita, co filmová iluze? Kde končí hranice jedné a kde začíná druhá, existují vůbec? Jak jsme u Riverse zvyklí, i zde je divák spolutvůrcem filmu a odpovědi si nalézá sám. O to je jeho výlet dobrodružnější. (MFF Karlovy Vary)

Simbo odpad!

Pokud bylo oním experimentem vytvoření naturalistické, až dokumentární atmosféry v první polovině filmu, aby druhá polovina diváka ještě více zasáhla, tak se to autorovi povedlo. Ale aby při tom v první půli divák sám sebe přesvědčoval, že nevyměkne jako dvě třetiny publika a neodejde ze sálu, jen proto, aby po zbytek filmu zíral s otevřenou pusou a odporem v očích, tak za to shlédnutí filmu opravdu nestojí. Je to o účelu. Pokud chtěl autor divákům opět trochu zhnusit lidstvo a vyzkoušet, kolik divák vydrží, tak má pět hvězdiček. Vše odporné, co ukázal, lze vidět i v jiných filmech, jen tentokrát to má zcela jiný účinek, mnohem hlubší. Rozhodně na to jen tak nezapomenu. Ale pokud bylo účelem cokoliv jiného, tak to byla vysloveně ztráta času. KVIFF16. ()