Vlčí putování

(TV film)
  • Česko Vlčí odysea (více)
Dokumentární
Francie, 2019, 90 min (Alternativní 52 min, Televizní verze: 2x45 min)

Příběh vlka se zlatýma očima, mimořádně zdatného jedince, kterému vědci dali jméno Slava. Na cestě z Rumunska do Španělska urazil přes tři tisíce kilometrů... Biologové se pokusili sestavit celou strastiplnou cestu našeho vlka. Má jméno Slava a vypráví o naší současnosti, je vyslancem dvou svářících se protikladů. Lidské civilizace na straně jedné a divoké přírody na té druhé. Ne všude ho vítali přátelsky. Nabízí se otázka, zda by nemohli mít z uzavřeného míru užitek lidé i zvířata? Není právě tohle jeho poselství? Vlkům, jako je on, se říká samotář. Někteří mladí samci jsou stižení neodolatelným nutkáním opustit smečku. Potkalo to i Slavu, a tak odešel. Udělal to instinktivně, ani nevěděl proč. Věda má pro takové jednání vysvětlení, vlci opouštějí skupinu, aby nedošlo ke křížení geneticky příbuzných jedinců. A jsou i tací, kteří zatouží po té nejvyšší metě. Ta je vyhrazena pouze dominantním alfa samcům. Jen ti mají právo zplodit potomky. (Česká televize)

angel74

Rozhodně se nejedná o klasický přírodopisný dokument. Vincent Steiger se odvážně pustil do rekonstrukce skutečného příběhu mladého vlka se zlatožlutýma očima jménem Slava, který byl kvůli své neposlušnosti vyštván alfa samcem ze smečky. Osamocený vlk následně započne neuvěřitelnou cestu napříč Evropou dlouhou 3600 km z rumunských lesů až do Kantaberského pohoří na severu Španělska, aby zde našel vhodné místo, kde bude moci spokojeně žít s vlastní smečkou, jež dokázal během svého strastiplného putování založit. Obrazově působivý snímek poukazuje na houževnatost a nezdolnost divokých zvířat, nad nimiž naštěstí stále ještě nemá lidské plémě plnou moc. Díky zdatnému Slavovi pevně věřím a doufám, že se člověku nikdy nepodaří vlky zotročit, nebo úplně vyhubit. (95%) ()

nonick1

Poněkud zvláštní „dokument“(?), ve kterém za celou tu dlouhou dobu vlčího putování, měřícího přes tři a půl tisíce kilometrů, nejsme svědky žádného ulovení jakékoliv kořisti - onoho pohozeného polomrtvého pstruha, se kterým si vlčice nedokázala poradit, nepočítám, zrovna tak jako toho ušáka, na kterém si pochutnává vlk (aniž by bylo vidět, že by ho snad předtím ulovil). Ale třeba se mýlím... Dvě hvězdy za záběry přírody, být to bez toho otravného komentáře, tak bych možná ještě jednu hvězdu přihodil. ()

Autogram

Krásna podívaná. Akurát so žánrom dokumentárny by som tu váhal, pretože ide o rekonštrukciu skutočného príbehu vlka. Vhodnejší by bol žáner životopisný, dobrodružný a romantický, pričom v hlavných hraných rolách sú vlci, psi, krkavec, medvede a diviaky. Vo vedľajších úlohách ovce a pár bezmenných ľudí. Ako sa to všetko podarilo natočiť, mi zostáva záhadou, a vysvetliť by to dokázal iba film o filme, to by ale mohlo pokaziť čaro videného. ()

supg

Kdyby to byl opravdu dokument, s kterým to nemá nic spolecneho, tak by to mělo tak max 2 ⭐. Jako pohádka pro trošku větší děti, které upřednostňují přírodu před kreslenými cipovinama (scifi) to jsou už 4⭐. Pokud jste viděli FR film Medvěd, což je vyprávění v podobném stylu (kde se však téměř vůbec nemluví, což není na škodu), tak tento film je jen slabý odvar. Jediné co si zaslouží absolutorium jsou samotné záběry přírody, které jistě nebylo lehké pořídit. Ale na to tu jsou přece opravdové dokumenty. S odřenýma ušima ⭐⭐⭐. A to jsem milovník přírody.. ()