Panovnice

Dokumentární / Historický

Česko, 2019, 53 min

Šimon Caban

• ivamka

Není to až moc rozbité? Nejlepší ten historik, který nechtěl být jmenovaný. Ten neřekl vůbec nic. Aha dozvěděla jsem se, že abeceda je úžasnej vynález.(3.1.2020)

• chrispe

Z dokumentu mám velmi smíšené pocity. Hned v prvních minutách nás tvůrci ujistí, že 52 minut na čtyřicetiletou vládu Marie Terezie je žalostně málo, aby pak tyhle vzácné minuty zaplácli tím, že nás informují o tom, že dělat rozhovor v kavárně má sice určité kouzlo, ale potom je to v dokumentu dost blbě použitelný a historici zase řečmi o tom, že vlastně všechno o čem si budeme vyprávět jsou dohady a že se na vše dá dívat ze čtyřiceti různých úhlů a co že po nich vlastně chceme, protože na otázky, které jim tvůrci dávají vlastně odpovídat nechtějí, neb jsou asi blbé a s jejich dokumentem přece vůbec nesouvisí. Co mi tak utkvělo v hlavě je to, že v učebnicích je vlastně plno bludů, protože potřebujeme učit děti " jednotnou pravdu" a až budou dospělé a budou chtít, tak mají možnost se s touto skutečností srovnat a začít pátrat na vlastní pěst. Ale po čem? Když ani lidi, co se tím živí vlastně ví, že neví.(8.1.2020)

A mně to nepřišlo špatné. A možná, že někteří historici byli takto výstižnější a zajímavější (Tinková, Hrbek, Cerman, Štovíčková) než obvykle historici v dokumentech jsou a Hlavačkova teze, že v učebnicích pro školy to musí být jednoznačné (a zjednodušené), na tom není přece nic špatného, v dětství je nutné získat základní informace a zapamatovat si je a pak na nich stavět i je třeba různě přibarvovat, měnit. Jistě se nedá takhle točit dokument pokaždé, ale jednou a tak rozsáhlé látky jako je život a panování Marie Terezie to nebyl špatný nápad. A ty stínové dotáčky byly pěkné.(19.3.2020)