Hovory o nevěře

• angličtina Talking About Adultery

V otevřených výpovědích manželů, manželek i milenců ukazuje výrazně stylizovaný introspektivní snímek různé podoby manželství a pátrá po smyslu této instituce v pozdně konzumní společnosti. Prostřednictvím obrazově dominujícího textového rozhovoru ústřední dvojice R. a B. se divák postupně identifikuje s příběhy anonymních hrdinů, kteří bilancují naplnění lásky a sexuality v partnerských vztazích, vyrovnávají se se svým zklamáním nebo popisují nově objevenou hodnotu manželství. Metafory a koláže vyjadřují autorčinu perspektivu, a nakonec i překvapivý životní zvrat spojený s natáčením. (MFDF Ji.hlava)

Binne

Je to téma, které se dotýká života každého z nás. Volba partnera, volba života bez partnera - ale co potom? Děti, kariéra, manželství, důchod, klid, odpočinek. A nakonec člověk zjistí, že jediné po čem touží je láska. A jednou ráno se probudí a přijde na to, že se oženil jen proto, že se domníval, že už je nejvyšší čas. A proto, že se ve 30 letech domníval, že je nejvyšší čas trávil 30 dalších let v manželství, které pro něho znamenalo osobní celu a celoživotní přetvářku a ještě v 60 letech má potřebu kontaktovat na internetu ženy a domlouvat si s nimi schůzky. Jak moc komplikované a subjektivní toto téma je. Jak moc je udržitelná forma lásky a vztahu v manželství jakou bychom všichni chtěli. Ta vášnivá, plná touhy, obdivu, uchvácení protějškem, touhy chránit a pečovat o toho druhého a zároveň jej nemilosrdně pomilovat na místě. A jak to mám vědět? Vím jen, že manželství je obrovský hazard, že člověk, který do něho chce vstoupit s čistým svědomím musí být primárně upřímný sám k sobě. Nic neočekávat, nevybírat si partnera kvůli jakýmkoli výhodám, penězům, jistotám ale kvůli lásce. Vše ostatní je jen forma prostituce - je to ekonomický vztah. Nutně to neznamená, že je to špatné, ale nemůžeme od toho očekávat nic jiného, než ekonomické chování protějšku. Něco za něco. Člověk, který si zvolí tuto cestu, nemůže dělat po celý vztah nic jiného, než si zametat před vlastním prahem. ()