S tebou na vlnách

(festivalový název)
  • Japonsko Kimi to, nami ni noretara (více)

Roztržitá, nově vysokoškolská studentka Hinako se rozhodne přestěhovat na pobřeží, aby si mohla dopřávat činnosti, která jí je tak drahá: Surfování! Sama se cítí na vlnách paradoxně jistěji, než ve směrování svého života. Při likvidaci požáru ve městě se Hinako setkává s mladým hasičem Minatem, který obrátí její život naruby. S neskrývanými sympatiemi tráví společně víc a víc času; zatímco Hinako učí Minata surfovat, Minato Hinako imponuje svojí dobrosrdečností a obětavostí vůči okolí. Tou dobou oba ještě netuší, že tento vývoj nebude mít dlouhého trvání. (Scalpelexis)

Jeoffrey

Ride Your Wave je docela povedený, emocionálně silný film, který ale má pár vad na kráse. Líbila se mi zdejší romantika, povedla se dramatická stránka i všechna poselství co chtěl film sdělit. Je to citově intenzivní film, který z části vzdává hold takovému tomu běžnému lidskému hrdinství, ale i těm, kteří se rozhodli záchraně ostatních zasvětit svůj život. Je to i pěkná paralela na běžný život, na to, že každý z nás někdy narazí na problémy, s kterými se musí poprat, že je třeba vždycky jít dál a prostě se nějak svést i na té největší vlně, kterou si pro nás osud připravil (ale zároveň i ukázka, že to někdy není vůbec snadné). Ona i ta osudovost je do jisté míry prostoupená celým příběhem, někdy je to zpracované velmi povedeně, jindy je to ale docela předvídatelné a někdy i trošku pitomé. A tím se dostávám k asi největšímu problému, který jsem s filmem měl. Byly tu minimálně dva momenty (jeden na začátku, další na konci), kdy už dopředu přesně víte, co se stane, atmosféra i tempo příběhu k tomu vysloveně směřují, a tak vás ten rádoby velký zvrat v ději vůbec nepřekvapí a nezasáhne silou, kterou autoři nejspíš zamýšleli. Stejně tak jedno z plánovaných velkých překvapení, které se dozvíte ke konci, si odvodíte zhruba po pěti minutách filmu a po dalších dvaceti už máte jasno, takže ono velké odhalení je pro pozorného diváka spíš jen drobným ujištěním než dramatickým překvapením. Bohužel tu byl i moment, kdy jsem se chtěl praštit do čela, jak pitomá mi jedna pasáž přišla. Zkrátka SPOILER, jak blbí musíte být, abyste se rozhodli sledovat skupinku, která plánuje něco nekalého až na místo činu a místo zavolání policie, ke kterému vás někdo o chlup chytřejší vysloveně celou dobu nabádá, se rozhodli dotyčné jen točit na telefon… KONEC SPOILERU. Dobře, chápu, proč tam tahle část byla, že bylo třeba dostat postavy do určitého bodu, důležitého pro další fázi děje, ale i tak to prostě byla od jedné z postav strašná kravina. Co tu také hodně kolísalo byla animace. Zaprvé tohle není ten styl, který mám moc rád, především koncept vyobrazení postav mi přišel takový zvláštní, kdy jsem si říkal, že tu všichni mají moc dlouhé krky, malou hlavu a jsou samá ruka a samá noha (ale pořád je to o dost lepší a pro diváka snesitelnější než třeba postavy v anime Welcome to the Ballroom, nebo Dance Dance Danseur...). Ale tohle je asi jen můj vlastní problém někoho, kdo je u anime zvyklý na něco jiného, pro dalšího to může být pěkný, zajímavý a osobitý styl. Stejně tak barevná paleta mi v některých momentech přišla taková mdlá, a ne zrovna dobrá, jindy naopak zase krásně silná a výrazná, ale ne vždy mi to sedlo do toho, co se dělo na obrazovce. Po pravdě se tu střídaly scény, které byly kouzelné, prokreslené do detailu a krásně seděly do atmosféry, s těmi, které pro příběh nebyly asi tak důležité, a tak působily občas trochu uměle, zvláštně, někdy i zatraceně prázdně (většinou, když kamera snímala nějaký pohyb, nebo měla být sama pohledem v pohybu – např. záběr z jedoucího auta na krajinu, ale i některé sekvence se surfováním, běh po městě…). Hudba byla dobrá, líbil se mi ústřední hudební motiv (ta hlavní písnička). Co se postav týká, tak jsem si k nim dokázal najít během sledování cestu, což byl asi i hlavní důvod, proč píši už v první větě o tom, že jde o emocionálně silný film, zkrátka dokázalo mi na nich záležet, a tak jsem si s nimi ten příběh docela prožil. Když si to shrnu, tak za mě je Ride Your Wave mírně nadprůměrný film, má co říct a stojí za to ho vidět, ale má i své mouchy, díky kterým pro mě nefungoval tak skvěle, jak jsem si přál. 6,8/10 () (méně) (více)

silentname

"Ride Your Wave" je ďalším nádherným prírastkom zo sveta japonského animovaného filmu. Neviem posúdiť ako to budú vnímať iní, no pre mňa je toto jeden fascinujúci film. Skvelá atmosféra, zaujímavý príbeh a okrem toho absolútne fantastické animácie, ktoré miestami prekonávajú všetko, čo som doteraz videl. Boli momentky, kedy som skutočne ostal len zaujatý tou nádhernou farebnou paletou, kde celý film na mňa dýchal ako jeden nádherný obraz. Nikdy som asi nevidel tak nádherne animovanú vodu. Rovnako skvele vyzerali v tomto filme aj plamene. Okrem toho to funguje ako komédia. Je tu niekoľko scénok, kde som sa skutočne poriadne nasmial. Pointa tých momentiek je proste perfektná. Viete si to predstaviť v skutočnosti a ponúka to veľkú dávku dobrého vizuálneho humoru. No napriek tomu, že niektoré scénky sú mi vtipné, tak dokážem z nich cítiť aj obrovskú dávku bolesti. Ako napríklad keď bude Hinako cestovať vlakom a budete môcť vidieť ako matka pozerá na svojho syna a snaží sa ho utíšiť s pohľadom na ňu. Rozumiete dôvodom Hinako, ktoré sú smutné, no súčasne vidíte aj to ako tú scénku vnímajú všetci ostatní. Alebo potom je tu scénka, kde sa bude Hinako rozprávať so záchodom. A ja som sa nemohol prestať smiať. No rovnako skvelé sú aj dramatické momentky. Keď na záver dostane Hinako správu, bol to pre mňa moment, kedy sa mi skutočne dostali slzy do očí a bolo to absolútne úprimné. Romanca je uveriteľná, humor funguje, dramatické momentky sú silné, animácie sú nádherné, neviem čo viac k tomu dodať. Ak milujete japonské animované filmy, tak je film povinnosť vidieť. A ak ich aj nemáte napozeraných veľa, tak "Ride Your Wave" toho rozhodne ponúka dosť na to, aby som to dokázal odporúčať aj pre vás. Skrátene povedané, odporúčam každému. Hodnotenie: A ()

Scalpelexis

Co nás nezabije, to nás zkapalní a jak se do jezírka volá, tak se z jezírka ozývá. V podobném čase vydání jako Tenki no Ko dostáváme další "tekutou" romanci. I přes velmi společnou hlavní roli vody, které se oba snímky zamilovaně věnují (zde ale spíš v podobě přípravy kávy), Yuasa si zvolil náhled ryze optimistický v časech naopak notně posmutnělých a v prostředí omezenějším jak prostorovou velikostí, tak počtem postav. První cca 1/3 úspěšně prodává štěstí a dobrou náladu, umně buduje vztah ústřední versatilní dvojice (konečně to není o klíčenkách a rande v obchoďácích) a i když mám výhrady vůči Minatovi (tváří se jak defaultně usměvavý robot, chodící encyklopedie dobra, všehoschopnost), tak té jejich lásce jako trám fandím. Méně při chuti jsem byl ve střední části, kdy nepopřu slušnou dávku kreativity a šarmu, ale neustále rezonující hlavní poslání a) prudí b) nepřijde mi moc silný, zasekne se nám kazeta na jedné písničce a jedna postava nepřemožitelně ignoruje nešťastný stav výměnou za top formu v profesi "kyselosti citrónu" (na konci magicky přejde k opaku). Konec mi vylepšil dojem, když i přes jeho deus ex machinu a předvídavost, je stále kouzelně abstraktní a i já si sjel tu svoji vlnu v rámci spokojenosti hlavně díky úžasné závěrečné vodní sekvenci. Snímek je nicméně celkově bohatý hlavně na ty pozitivní barvy a i přes klasickou Yuasovu jednoduchou kresbu má jeho svět malebný punc, doprovazený padnoucí hudbou mladší generace. K jedinečnému zážitku to napasovávat nebudu, ale je to fajn jednohubka na zlepšení nálady v deštivém dnu. Voda má, voda má! Slabší 4* ()