Reklama

Reklama

Fenomén Vinnetou

(TV film)
  • Kanada Searching for Winnetou

Obsahy(1)

Co způsobilo, že se Vinnetou, románová postava z příběhů Karla Maye, stal německým lidovým hrdinou? Proč se každý rok tisíce Němců převlékají za indiány? Na tyto otázky se ptá rodilý kanadský indián... Fenomén Vinnetou zachycuje příběh spisovatele a humoristy Drewa Haydena Taylora z indiánského kmene Odžibvejů, který se snaží zjistit, z čeho koření posedlost Němců domorodými Američany. Tisíce Němců se nechaly inspirovat dobrodružnou sérií románů o statečném indiánském náčelníkovi Vinnetouovi, kterou napsal Karel May už v 19. století. Oblékají se a snaží se žít stejně jako lidé Prvních národů Severní Ameriky. Díky těmto „indiánským nadšencům“ se zrodil celý průmysl živých představení, filmů, „autentických“ sběratelských předmětů a indiánských táborů. Ale jejich obliba všeho indiánského nutně vyvolává otázku, jaký je rozdíl mezi oblibou a přivlastňováním. (TV Prima)

(více)

Recenze (11)

Luciaaas2 odpad!

všechny recenze uživatele

Těšil jsem se moc na dokument, který nám objasní fénomén Vinnetou. Čekal jsem, že dojde k srovnávní původních indiánů s fiktivní postavou, realita vs román. Proč Němci tak miluji Karla Maye a Vinnetoua a ono nic. Člověk se nic nedozví, bylo to mdlí, nudný- Škoda, mělo to velký potenciál :-( nedoporučuji ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Americký, vlastně kanadský indiánský spisovatel projíždí Německem po stopách vinnetoumánie a čumí jako puk. 1) Je to kulturní apropriace nebo prostý obdiv? Film nastoluje typicky americké (severoamerické) otázky, které by si asi Evropan nepoložil._____ 2) Vlastně, co se divíme? Pašijové hry se konají po celém světě. Každé náboženství má svoje rituály._____ 3) Pěknou ironickou tečkou je návštěva druhého největšího bavorského Oktoberfestu na světě Kitchener-Waterloo Oktoberfestu v Ontariu. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

Ničím zajímavé stopování popularity Vinnetoua v Německu. Že se jedná už hlavně o trend, klišé a byznys je mě jasné i bez tohoto nicneříkajícího dokumentu. Před kamerou se na chvíli objeví i Gojko Mitić - kultovní postava westernovek, aby zavzpomínal na tehdejší slávu indiánů. Jinak je to bohužel o ničem. ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele

Kanadský indián, co nevypadá jako indián, provází diváky Německem a ukazuje jim, jak se němečtí běloši často a rádi převlékají do indiánských kostýmů. O samotné postavě Vinnetoua nebo dokonce Karlu Mayovi toho v pořadu moc nepadne. Samozřejmě nechybí zmínka o tom, že mayovky rád četl Adolf Hitler. Nějak se mi ale nezdá, že by nacistické Německo obdivovalo indiánské válečníky. Hodně úsměvné je, že jeden původní obyvatel Ameriky (rozuměj indián) žijící v Berlíně brojí proti westernovým městečkům, přírodním divadlům apod., protože se tam běloši převlékají za indiány. Z toho důvodu nemá rád ani postavu Vinnetoua. Na to se dá odpovědět: 1. Němci popularizují indiánskou tématiku, což u někoho vede i k většímu až odbornému zájmu o původní obyvatele Ameriky, 2. Karel May chtěl připomenout chmurný osud indiánů, proto psal díla, v nichž vystupovali i ušlechtilí indiáni (v prvé řadě Vinnetou). Takže "berlínský" indián pláče na špatném hrobě, nebo se spíše pokouší dělat se zajímavým. Zároveň si myslím, že přílišná komercionalizace tématiky (např. pseudotýpí ve westernovém městečku) by se vůbec nezamlouvala ani Karlu Mayovi. Dokument nezmínil ani fakt, že literární dílo Karla Maye již v Německu příliš nefrčí - cca od přelomu tisíciletí, kdy na trh vtrhli Harry Potter a spol. ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Kanadský indián pátrá po německé obsesi indiánskou kulturou, kterou do německých duší zasel Karel May, který nikdy nebyl v Americe. Vlastně je to hrozně absurdní z pohledu původních obyvatel , jak si všichni ti nadšenci hrají na indiány, koukají na padesát let staré filmy a touží po souznění s přírodou apod. Tento dokument nijak nepátrá do hloubky po příčinách vinetoumánie, ale je to takový zábavný kulturní šok s milou ironickou tečkou kanadského Oktoberfestu. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama