Užicka Republika

67 Days: The Republic of Uzhitze

Drama / Válečný

Jugoslávie, 1974, 170 min

Ďalší z rady dobrých partizánskych filmov z bývalej Juhoslávie. Je chvályhodné, že tentokrát sa nezameriava len na akčnosť, ale sa nám snaží predostrieť aj politický podtón týchto udalosti. Ukazuje nám jednotu partizánov s roľníkmi, ale na druhej strane tzv. Četníkov, ktorí v snahe zabrániť šíreniu komunizmu, neváhali kolaborovať s Nemcami namiesto toho, aby bránili svoju vlasť. Tak sa stalo, že mnohokrát výborní kamaráti stali na opačných póloch, roztrhli ich politické ideály. Film nám predstavuje prvú slobodnú republiku oslobodenú z pod jarma nacistov. Jej sloboda trvala veľmi krátko, ale aj na tých 67dni slobody sú Srbi dodnes hrdí. Táto republika s centrom v západosrbskom meste Užice bola vyhlásení komunistickým odbojom pod vedením Tita. Partizánske jednotky začali oblasť kontrolovať od 28.7.1941, keď začali vznikať orgány republiky. Táto zanikla po porážke partizánov k 1.12.1941. Povstalci sa rozutekali do hôr a partizáni utekali smerom do Bosny. V tomto dobrom filme sú hrané sekvencie prekladané dokumentárnymi. Mladšia generácia o 2. svetovej vojne nevie takmer nič. Ale podobná situácia, aká je zobrazená v tomto filme z roku 1974, kde sa vlastní medzi sebou vraždili, sa vo väčšom meradle odohrávala od roku 1991 v tzv. Občianskej vojne, ktorá mala za následok rozpad Juhoslávie.(26.7.2017)

Jugoslávský velkofilm, o tzv. Užické republice, která skutečně existovala na území Srbska, za druhé světové války.(20.7.2017)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1975 - Diplom poroty(7.1.2012)