Reklama

Reklama

Jeskyně

  • Thajsko Nang Non (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Film inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v Thajsku v létě roku 2018. Dvanáctičlenný chlapecký fotbalový tým v čele s trenérem se tehdy vydal na procházku do jeskynního komplexu Tham Luang v oblasti Chiang Rai na severu země. Náhlý prudký déšť zvedl hladinu vody, která zaplavila přístupovou cestu a uvěznila všech 13 chlapců ve svých útrobách. Vysvobození se jim dostalo až po více jak dvou týdnech za pomoci početného týmu zkušených potápěčů a záchranářů z různých koutů světa. (Film Europe)

(více)

Zajímavosti (8)

  • „Záleželo mi na tom, abych divákům to, co se stalo, předložil jako svědectví z první ruky. Jako režisér totiž vůči nim máte zodpovědnost. Musíte pečlivě vybrat, jaké informace jim nabídnete, protože si pak podle nich budou celý příběh pamatovat. Proto jsem se rozhodl do filmu obsadit skutečné jeskyní potápěče, kteří v Tcham Luangu zasahovali, do rolí sebe samotných,“ řekl režisér a scenárista filmu Tom Waller. (SONY_)
  • Původní jeskyně Tham Luang v době natáčení byly stále zatopené a filmaři ke vstupu sehnali povolení až po několika měsících, proto museli najít alternativní a zároveň bezpečné jeskynní komplexy, které by zafungovaly jako autentické místo pro natáčení. (MatyM)
  • Originální název snímku Nang Non odkazuje na thajskou legendu, ve které se stejnojmenná princezna zamiluje do obyčejného chlapce. Utečou a ukryjí se v jeskyni, ale mladík je chycen a zabit. Nešťastná princezna si sáhne na život a její krev se stane vodou, která zaplavuje jeskyni. Po celou dobu mise se před jeskyní za chlapce a jejich rodiny modlilo množství místních. (MatyM)
  • Film se spíše než na zachraňované soustředí na záchranáře jakožto skromné, ale statečné postavy v pozadí příběhu, ze kterých se stali hrdinové. Snímek je věnován památce Samana Kunana, příslušníka námořnictva, jemuž při zásobovací misi došel kyslík. Stal se tak jedinou obětí záchranné mise. Jeho pohřbu 14. července 2018 se zúčastnila i thajská královská rodina. (MatyM)
  • Chlapci i jejich trenér dostali před transportem xanax a ketaminové injekce, aby byli po celé čtyřhodinové trvání akce v bezvědomí a neohrozili na cestě dlouhé 2,6 km ani sebe, ani potápěče, pro které byla situace zcela nestandardní a bezprecedentní. (MatyM)
  • Thajská vláda sice vznik filmu nezakázala, ale ani nekvitovala – štábu např. zakázala přístup k chlapcům a jejich rodinám, jako zdroj ke scénářím tak musely posloužit zprávy z druhé ruky.  Zájem o natáčení projevilo mnoho tvůrců, díky thajské národnosti však Waller nemusel čekat na povolení a mohl se rovnou pustit do práce. (MatyM)
  • K adaptaci skutečné události režiséra vedlo přesvědčení, že námět snímku má potenciál spojovat diváky napříč kontinenty. Film používá takřka reportážní filmařské postupy, Jeskyně má tak charakter dokumentu, ale se svižným tempem – navzdory tomu, že zachycuje událost, kterou si diváci stále živě pamatují a kde chybí prostor pro nečekané zvraty. (MatyM)
  • Okrem Thajska pracovali filmári aj vo Veľkej Británii a Írsku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama