Cemetery

• Slovensko Cintorín (festivalový název)
Francie / Velká Británie / Polsko / Uzbekistán, 2019, 85 min

Nga, údajne najstarší slon na svete, sa spolu so svojím ľudským sprievodcom vydáva na cestu, aby mohol umrieť na sloňom cintoríne – mieste, ktorého existencia je možno iba legendou. Ich mýtická cesta džungľou sa stáva meditáciou nad smrťou, znovuzrodením a nesmrteľnosťou, nad pamäťou a kolonializmom. Apokalyptické útržky z rádia sa miešajú so zvukmi džungle, zatiaľ čo ľudia sa v Casasovej kozmickej vízii stávajú nepodstatnými. (MFF Cinematik Piešťany)

WillBlake

Pomalá, skrze mysteriózní džungli vedoucí odysea, která končí mimo svět, tak jak ho známe. Carlose Casase budu odteď pozorně sledovat. ()

Maja_N

Priznám sa, ak by som si neprečítala popis, asi by mi nenapadlo, že sa vo filme rieši aj kolonializmus, niekedy je preto lepšie tieto popisy nebrať príliš vážne, aby ste to potom vo filme nehľadali a neboli ovplyvnení. Úplne stačia úvodné titulky, ktoré vás pripravia na všetko, čo môžte očakávať. Na tento film musíte byť správne naladení, inak vás baviť nebude. Zo začiatku sa mi zaujímavejšie než samotný film zdalo, ako ľudia z kinosály postupne odchádzajú, avšak táto téma si vyžaduje pomalé tempo a dlhé zábery, ktoré boli naozaj premyslené a zmysluplné, preto som sa snažila na film sústrediť. Momentom úžasu bola pre mňa časť, kedy sa pozeráme na takmer čierny obraz a to niekoľko minút, no zvuk a všetky ruchy vás natoľko vtiahnu, že sa (možno) začnete pozerať na film nie očami, ale začnete tento príbeh prežívať. Nasleduje ešte niekoľko nádherných záberov a keď začali záverečné titulky, bolo mi ľúto, že film už končí. ()