Unabomber – Jak to vidí on sám

• Kanada Unabomber: In His Own Words
Kanada, 2020, 2 h 57 min (Minutáž: 40–48 min)

Epizody(4)

Skutečný příběh podivnější než fikce. Ted Kaczynski, alias Unabomber, se ocitne v hledáčku CIA, která se z něj pokusí udělat superagenta. Její plán ale skončí fiaskem. (Netflix)

Recenze uživatele whack k tomuto seriálu (5)

Unabomber – Jak to vidí on sám (2020)

Polovica zo všetkých rozhovorov sú len subjektívne úvahy a názory jednotlivcov, ako napríklad: „Nemal som pocit, že sa správa ako blázon,“ neobsahujú žiadne užitočné informácie. Prvé dve epizódy mali byť zlúčené do jednej, alebo nemali byť vôbec. Tieto epizódy sú plné absolútne jednostranných, manipulatívnych, demagogických, zbytočných fráz, snažia sa navodiť presvedčenie, že Kaczynsky je jednoducho magor. Niet sa čomu diviť, veď dokument spolufinancovala FBI. Až v tretej epizóde sa trochu bližšie dozvedáme motívy jeho činov. Potešil rozhovor so Zerzanom a Lewisom, veľa priestoru ale nedostali. Záver poslednej epizódy dáva dojem, že Kaczynsky vlastne mal vo všetkom pravdu, ale nemal zabíjať. S tým súhlasím. Kto by si chcel prečítať preklad jeho rozhovoru pre Earth First! Journal, ktorý je spomínaný v dokumente, môže tak urobiť TU, jeho Manifest sa dá ľahko nájsť na Googli, stačí zadať "Priemyselná spoločnosť a jej budúcnosť". ()

Epizoda 1 (2020) (E01)

Dozvedel som sa dve veci, ktoré som nevedel – že Kaczynsky nasypal piesok do palivovej nádrže drevospracujúcej linky (a tým ju úplne zapiekol) a že rozbil chatu motorkárskemu gangu. Nič ďalšie som sa nedozvedel. Táto epizóda je extrémne manipulatívna, profesionálne zostrihaná tak, aby sedela zámeru senzáciechtivých divákov. Strih na agenta FBI, ktorý s potlačovaným znechutením vysvetľuje, ako Kaczynsky žil v chatke a vykuroval pecou; do toho strih na nejakého novinára, ktorý so slabo potlačovaným sarkastickým pobavením hovorí, ako Kaczynsky bol človek, ktorý si vraj vymyslel nejaký problém a potom ho musel silou-mocou riešiť; strih na jeho brata, ktorý sa pýta Prečo?; strih na sekretárku, ktorá namiesto adresáta otvorila balík s bombou; strih na niekoho, kto tvrdí, že je klasické u takýchto sériových vrahov, že idú po mladých ženách (pritom ona nebola vôbec cieľom); do toho poriadne dramatická hudba... Ja nenaznačujem, že by bolo fajn, keby to odtrhlo ruku niekomu inému, len naznačujem, že v tomto dokumente sú sračky. Kaczynsky v zázname hovorí, že mu písali do väzenia rôzni ľudia, ktorí si seriózne mysleli, že sa spolčil s mimozemšťanmi a preto robil to, čo robil. Myslím, že to je celkom dobrý obraz západného sveta absolútne závislého na technológiách a neschopného pochopiť ľudí, ktorí ešte nie sú úplne odlúčení od prírody. ()

Epizoda 2 (2020) (E02)

Manipulatívna šikana pokračuje aj v tejto epizóde; Dozvieme sa samé zaujímavé, overené informácie, ako že Kaczynskeho raz jeho suseda stretla v lese, zľakla sa a utekala domov, lebo „vyzeral čudne“. Alebo, že vždy, keď si do svojho denníčku písal o zabíjaní, tak ho to sexuálne uspokojovalo. Alebo, že určite z lesa pozoroval svojho suseda, keď so svojou ženou boli vo vírivke (dôkazom bolo to, že majú v kúpeľni okno a zvonku vidno dnu). Stále nič o Kaczynskeho motívoch. Táto epizóda bola ešte zbytočnejšia než tá prvá. ()

Epizoda 3 (2020) (E03)

Keby sa zbytočné prvé dve epizódy zostrihali na 10 minút dokopy a vložili na začiatok tejto, urobili by lepšie. V tejto epizóde sú konečne rozoberané aj motívy, ktoré viedli Kaczynskeho k jeho extrémnym a nešťastným činom. Spomína sa tu aj jeho Manifest, ktorý je kľúčový pre pochopenie jeho filozofie. Prostredníctvom archívneho záznamu sa dozvieme, ako Kaczynsky v 80-tych rokoch objavil Earth First!, a kto by chcel skrátenú verziu prepisu tohto záznamu v slovenskom jazyku, je TU. Potešil ma aj krátky rozhovor so Zerzanom a Lewisom. Po obsahovej a informačnej stránke je toto jediná užitočná epizóda seriálu. ()

Epizoda 4 (2020) (E04)

V tejto epizóde sa hovorí o psychologických experimentoch, ktorými bol Kaczynsky vystavený počas štúdia, a rozoberá sa otázka, či to mohlo mať vplyv na jeho činy. Je tiež naznačené, že na scéne sa môžu objaviť ďalší "unabomberovia". No tých tu už máme – skupiny Individuals Tending Towards the Wild (Individualistas Tendiendo a lo Salvaje) ovplyvnené Kaczynskym pôsobia dosť šialene, ale kto za ne môže, keď politici pracujú tak pomaly a neefektívne na spomaľovaní devastácie Zeme? Epizóda končí diplomatickými snahami zobjektívniť jednostrannú atmosféru celej série, vyplýva z nich, že Kaczynsky mal vlastne pravdu, ale nemal posielať bomby. ()