Just for the Hell of It

Akční / Drama / Horor

USA, 1968, 85 min

Allison Louise Downe (původní scénář)

Roy Collodi

Zábavný a do značné míry i provokativní 60's drive-in exploitation plný násilí a vandalismu. Řekl bych dokonce, že je to dokonce mistrovské dílo v samotné kategorii ("juvenile delinquent") od tohoto samotného kmotra gore filmu. Na rok '68 v rozhodně odvážné. Násilný gang čtyř mladistvých delikventů (punkerů!) terorizují svoje město, kdy se chovají jako skupina divokých zvířat právě propuštěných ze ZOO, oni se doslova baží v neškodných a veselých kanadských žertících (v počátku), zlých útocích a v náhodném vandalismu. Z postupných nevinných a směšných žertíků, se kluci promění v kruté a nelítostné zločince, jak film postupně směřuje ke svému konci, tak hošíci mají na svědomí už několik znásilnění a dokonce i vraždu, a tady už končí veškerá zábava! Ve filmu (snad v celé hodině!) vidíme opravdu dlouhý sled naprosto antisociálního-bezcitného a neúprosného darebáctví a vandalismu, kdy tu chuligáni zesměšňují policajta, totálně zdemolují jednu pěknou restauraci, šikanují staré, postižené nebo nějak handicapované lidi, dokonce dojde nemají slitování ani k jednomu slepému a dětem které rovněž šikanují, jedné náhodné čtenářce na ulici zapálí jentak z plezíru noviny, nějaké osamělé paní zase strhnou a pošlapou nově vyprané a pověšené prádlo, jedné mamině zdemolují kočárek a malého haranta který řve jak pavián šoupnou do popelnice, znásilní náhodně vytipovanou čtveřici školaček, přepadnou mladý milenecký pár na pláži, muže zmlátí a jeho partnerku znásilní, etc). Nepřístojnost tohoto nesmyslného násilí, poskytuje jedinou skutečnou zábavní hodnotu filmu, diváci jsou zasypány konstantními scény vandalismu (totální destrukce) a chaosu, které se pohybují od odporných až po ty jednoznačně směšné a hloupé (jako když čtyři kluci použijí sekyry ke zničení kola!) během filmu si jistě tisíckrát budete říkat, je tohle-to vůbec možný, to je neuvěřitelný, a kéž by se mi ti neurvalí spratkové a šmejdi dostali do mých rukou, to by potom viděli ameriku, místy je to opravdu až nechutné a neuctivé, stále si říkáte kdy se tam konečně objeví nějaký frajer, který jim rozkope držky! Frajer se brzy objevuje, kdy mu dokonce obtěžují jeho přítulku, násilí se stále rychle stupňuje a je mimo rámec veškeré kontroly. Tento nízkorozpočták režisér Lewis současně natáčel s bikersploitationem "She-Devils on Wheels", kdy oba filmy spojovalo mnoho stejných jmen z obsazení, film ač nemá prakticky žádný skutečný příběh, tak je jinak nádherně zábavný (tedy alespoň do určité chvíle), celkem akční (stále se tu něco děje), jinak ale zcela nekrvavý ani vyloženě explicitní, jen občas nudí, dokáže si ale místy vybudovat i nějaké to slušné napětí (zejména ve scéně před jedním znásilněním a na pláži), ústřední melodie je velmi vzrušující a přitažlivá (tam na začátku v undergroundovém klubu je k vidění jedno pěkné rock & roll číslo v podobě jedné neznámé floridské garážové kapely), ve filmu dále vystupuje spousta krásných bab, jen ten trochu unáhlený závěr mě trochu zklamal, čekal jsem něco lepšího. Nebude to asi film pro každého, sám za sebe mohu říct že jsem si film užil a bavil se při něm, rád bych ale tuto totálně destruktivní záležitost doporučil hlavně nadšencům a fanouškům do H.G.Lewisových filmů (páč je to taková příjemná a zábavná odchylka od některých jeho notoricky známých gore filmů), darebáci ať se na film raději nekoukají, nebo to budou ještě zítra napodobovat:-)(10.5.2014)

Snímek „Just for the Hell of It“ není nějak objevný v násilí, není objevný ani ve svém poselství, ale je to Herschell Gordon Lewis, jak ho mají jeho fanoušci rádi, a já jsem rád, že se mohu k jeho filmům vracet. I když on už nic dalšího nenatočí, jeho filmy tady jsou, jsou mnohdy i volně dostupné a já doufám, že se tenhle krásný brak dostane k co nejvíce lidem. Herschell tak díky nim bude žít dál.(7.3.2017)