The Alpinist

• Nový Zéland The Alpinist (více)

Marc-André Leclerc leze sám, daleko od světel reflektorů. Na odlehlých alpských stěnách předvádí jedny z nejodvážnějších sólo výstupů historie. Navzdory tomu o něm skoro není slyšet. Žádné kamery, žádné lano a žádný prostor pro chybu. Leclercův přístup představuje samotnou podstatu sólo lezení. Filmovému štábu se stydlivého kočovníka, který nevlastní ani mobilní telefon ani auto, nedaří dostihnout. (Sherpafest)

shade000

Prirovnanie ako Free Solo 2 je trefné a presné. Marc-André Leclerc bol bezpochyby výnimočný človek a lezec. Klobúk dole pred jeho výkonmi. Neskutočne krásny životný príbeh, ktorý sa skončil presne tam, kde sa mal - v horách. "When you're in the mountains with a vision it's like all of the superficialities of life just sort of evaporate and you can often find your self in a deeper state of mind and that can stick with you for a while after a big climb. You appreciate everything so much that you take for granted most of the time..." ()

Robopes

Nádhernej a ve finále kulervoucí dokument. Našel sem na Netflixu už tři podobné a jsou skvělé stejně jako tenhle. ()

Prochy

Najviac mi bolo fyzicky nevoľno v čase okolo 26 minúty filmu, pri mixovom lezení - prechode zo skaly na odlomený ľad. Ľudia si o ňom myslia, že je magor, psychopat. Naopak, aby ste dokázali to, čo Marc-André, musíte mať hlavu absolútne pod kontrolou. ()

MatyRock

Strhující příběh, nádherné záběry, výborná hudba a super režie. Snímek si mě získal okamžitě a já se následně necelou hodinu a půl vezl na neskutečné emocionální vlně, kde prožíváte radost, strach i smutek. Jeden z nejlepších lezeckých filmů, co jsem kdy viděl. A ano, je to z velké části díky samotnému Marcovi. ()

lubosco

Pekný snímok zachytávajúci útržky života mladého alpinistu - sólistu, ktorý bol výnimočný v tom čo robil aj ako to robil, hlavne na svoj vek. Bolo vidno, že to nerobí pre nikoho iného, len pre seba a z toho sršala neuveriteľná energia a radosť. Žiaľ, ako aj Messner povedal, polovica takýchto sólolezcov to už má za sebou. Aj ďaľší, čo sa vo filme objavili, vyslovili obavu, že pri takejto miere rizika je len otázkou ćasu, kedy sa mu niečo stane, a žiaľ stalo sa. Smutný záver. Dokument fajn, škoda že dokumentaristi nemali veľa možností zachytiť toho viac, predsa len sólista je sólista. A Marc sa explicitne vyjadril, že preňho je top zliezť si to sám a nikoho pri tom nepotrebuje, práve naopak. Obdivuhodný človek. ()