The Astronaut of God

Rumunsko, 2020, 70 min

Willy Kufalt

FILMOVÝ SCI-FI MARATON 2023 – země č. 43: RUMUNSKO: Již ono kontextuální zasazení námětu speciální astronautské mise s cílem hledání Boha ve vesmíru do roku 1961, konkrétně těsně po prvním vzletu do vesmíru, jak vypravěč předeslal v úvodním proslovu, mi přijde na současnou sci-fi jako menší úlet. Ale dobrá, jde přeci o sci-fi a proti víře v rozumné míře určitě nic nemám. Jenže to zpracování v podobě téměř neustálého voiceoveru s náboženským rozjímáním, vizuálně doplněného o nic víc, než 70-minutový sled vesmírných scenérií a záběrů na anonymní obličej ve skafandru či motor vesmírné lodě, mi připadalo místy jako marná hra na velké umění za každou cenu. Především to bylo pro mě úmorné sledovat a už po 15ti minutách jsem měl problém udržet plnou pozornost. Našlo se pár sekvencí, kde ke mě působivě doléhala tajuplná atmosféra, která sama o sobě není špatná a zvláště v delších scénách bez otravného voiceoveru (klidně i s posloucháním hlasu z vysílačky) či záběrů na přírodu v mlze jsem si ji občas dokázal krátce vychutnat, ale ve stejném modu po celých 70 minut jsem z ní častěji měl neskonale monotónní dojem. Ten podpořoval i dojem, jakoby se některé stejné záběry na planetu s družicí během filmu snad i opakovaly. A nic víc mi už ten film v rovině osobního přínosu nenabídl. [35%] ()

dr.horrible

Zaujímavý nápad, aj keď hodil by sa skôr do divadla. Človek by čakal meditatívne filozofovanie a napr. zábery zo Zeme (?) skutočne pripomínajú niektoré Tarkovského filmy (Zrkadlo, Nostalgia), resp. exteriéry z nich. Ale nikam sa to neposúva. K ničomu to nedospeje. O ničom to nie je. Nie je to myšlienkovo podnetné, pretože sa to žiadnym myšlienkam nevenuje.   Ako píše Willy; len prehliadka vesmírnych scenérií. Banálny, zbytočný film. Ps: Akurát som chcel napísať, že ten eng dabing bol tragédia a potom na IMDb čítam, že film je pôvodne v angličtine. V tom prípade je tragédia herecký výkon, znelo to ako prváčik s čítankou. ()