Zadušení: Řeč peněz

Indie, 2020, 114 min

Anurag Kashyap

Scénografie:

Ravi Srivastava

Na rok 2017 Indové jen tak nezapomenou. Tamní vláda nečekaně rozhodne o zrušení dvou nejvyšších bankovek s obhajobou, že jde do boje proti korupci a daňovým únikům. Avšak nic není tak jednoduché. Příběh nás zavádí do jedné prosté rodinky, kde peníze jako všude chybějí, avšak se náhle objeví..(7.6.2020)

Vo svojej podstate je námet rozhodne nadpriemerný. Príbeh bankovej úradníčky na podklade diskutabilnej demonetizácie 2016 bol v rámci dejovej línie zaujímavý. Ale to spracovanie bolo na môj vkus zbytočne prekombinované a na prehľadnosti moc nepridali ani tie rôzne susedské vzťahy a vedľajšie dejové vetvy. Kiežby sa to viac sústredilo na jadro problému, ktoré malo určite ešte veľké rezervy. A čo mi ešte dosť išlo na nervy, bolo to neustále "bubnovanie" v pozadí (presne ako v Birdmanovi). Škoda, mohol to byť v konečnom výsledku omnoho lepší film. P.S. Demonetizácia 2016 bola fakt chaotická "reforma" (sám som si to zažil pri ceste naprieč Maharaštrou a Karnatakou) - také niečo si asi fakt nedokážeme len tak ľahko predstaviť.(14.6.2020)