Zmizím ve tmě

• USA I'll Be Gone in the Dark

Epizody(7)

Nový dokumentární seriál z produkce HBO, inspirovaný bestsellerem Michelle McNamarové s názvem I'll Be Gone in the Dark: One Woman's Obsessive Search for the Golden State Killer. Novinářka McNamarová byla odhodlána vypátrat brutálního psychopata přezdívaného “zabiják ze zlatého státu," který v Kalifornii na sklonku 70. a počátkem 80. let minulého století zavraždil deset lidí a znásilnil 50 žen. Poté více než tři desítky let úspěšně unikal policejním složkám i nejlepším detektivům z této oblasti. V úterý 24. dubna roku 2018 sacramentský úřad šerifa zatkl bývalého policistu Josepha Jamese DeAngela před jeho domem na předměstí. K dopadení nechvalně proslulého sériového vraha jim pomohla analýza vzorků DNA, na jejímž základě byl muž následně obviněn z řady zločinů. (HBO Europe)

Recenze uživatele Cappuccino k tomuto seriálu (7)

Zmizím ve tmě (2020)

6 epizód I'll Be Gone in the Dark by mali tvorcovia poriadne prestrihať. Keby osobný život autorky McNamary rozoberali naozaj iba v skratke (predsa len, čo „zniesol papier“, nemusí byť vhodné aj pre seriálovú verziu), je možné, že by mal dokument iba 3 či 4 časti, ale stál by skutočne za to, a každému milovníkovi krimi by som ho mohol odporučiť. Takto však môžem s prižmúrením oka udeliť „iba“ sedem bodov z desiatich. A mrzí ma to. Dokument obsahuje toľko skvelých pasáží, pre ktoré sa ho oplatí pozrieť, a zároveň množstvo úplne nadbytočných scén. ()

Murder Habit (2020) (E01)

V úvodnej časti sme zistili, ako sa autorka Michelle McNamara dostala k prípadu sériového vraha a akým spôsobom sa ho snažila spracovať. Spoznávame tiež ľudí z jej okolia, vrátane manžela, od ktorého sa (neviem na čo) dozvedáme aj to, ako sa dali dokopy. Úvodný diel sa ďalej zaoberá prvými obeťami znásilnení a ich vykonávateľom – mužom pod prezývkou East Area Rapist. Dúfam, že sa seriál v ďalších epizódach viac zameria na samotný prípad, pretože polovica prvej epizódy obsahovala množstvo pasáží z McNamarinho života, ktoré ma vôbec nezaujímali. ()

Reign of Terror (2020) (E02)

Pri druhej časti oproti úvodnej cítiť mierny rozbeh. Zisťujeme, ako vrah znásilňoval jednotlivé obete a dostávame sa k napínavým výpovediam preživších žien a ich partnerov. V tomto bode si ma druhá časť získala, no bohužiaľ, naďalej sa príliš zaoberala osobným životom autorky knihy. Pokiaľ sa tieto pasáže o McNamare prestanú opakovať a seriál sa viac zameria na pátranie, budem spokojný. Zatiaľ slabučké 4*. ()

Rat in a Maze (2020) (E03)

3. epizóda odštartovala údajným telefonátom EAP, ktorý chcel vystrašiť ženu na linke. O mrazivý začiatok sa teda tvorcovia dokumentu postarali naozaj dobre. V tejto časti sme sa dostali k tomu, že vydavateľ spisovateľku nútil, aby v knihe písala viac o sebe, čo sa odráža následne aj na seriáli. Ak ti príde príbeh McNamarry zaujímavý, budeš aj s 3. epizódou spokojný. Pokiaľ si však chcel sledovať iba hon na vraha, staneš sa svedkom zbytočne prekombinovaných scén o McNamarre a vrahovi, pri ktorých sa nedá dobre sústrediť ani na jedno, ani na druhé. Čo je škoda, pretože pasáže o Golden State Killerovi sú skutočne pútavé. ()

The Motherlode (2020) (E04)

4. časti dávam plusovú hviezdu za výpovede obetí, ktoré hovorili o tom, ako prežívali posttraumatický stres, ako sa vyrovnali so znásilnením a naučili sa žiť ďalej. Pôsobivá bola tiež výpoveď muža, ktorý kvôli modusu operandi páchateľa (dal im na chrbát riad a keby sa pohli, zabije ženu/dieťa) nemohol brániť svoju partnerku. Pasáže o McNamare ma opäť prílš nezaujali, no vyhradil to pomerne emotívny záver. ()

Monsters Recede but Never Vanish (2020) (E05)

Epizóda sa z pochopiteľných dôvodov viac ako predtým venovala osobe Michelle McNamary. Bohužiaľ, práve pasáže s ňou mi z dojmov na seriáli veľmi uberajú. McNamara mi príde ako zaujímavá žena, ale určite nie natoľko, aby som do detailov sledoval jej súkromný život. ()

Walk into the Light (2020) (E06)

Konečne som sa dočkal naozaj plnohodnotnej časti. Škoda len, že ma tvorcovia uspokojili až záverom. V tejto epizóde bolo čo najmenej Michelle a čo najviac prípadu. Obsahovala veľký emotívny náboj, ktorý vrcholil stretnutím preživších obetí Golden State Killera. Uchvátili ma tiež výpovede vrahovej rodiny, z ktorých priam mrazilo. Po dlhých rokoch totiž zistili, že ich milý strýko Joe bol monštrum. ()