Rozluštění záhady Sakkáry

(TV film)
  • Česko Příběh hieroglyfů ze Sakkáry (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2020, 75 min (Alternativní 52 min)

Přímo v srdci egyptské pouště se nachází záhadné pohřebiště s fascinujícími pyramidami a hrobkami, které skrývají nejstarší sbírku náboženských textů na světě... Sakkára, jedinečné naleziště o rozloze devíti kilometrů čtverečných vzdálené jen pár kilometrů od Káhiry, je domovem vzácné sbírky hieroglyfů nedozírné hodnoty. Tyto znaky představují jakési magické vzorce, které měly zajistit královnám a faraonům pokračování jejich životní pouti na onom světě. Texty byly vyryty před 4000 lety v období Staré říše a my dnes díky novým technologiím, především takzvané fotogrammetrii, dokážeme obnovit význam hieroglyfů a tím rozvinout naši představivost a posunout naše chápání mýtů a náboženství prvních egyptských dynastií. (Česká televize)

honza.g

Dobrý dokument, francouzský, tedy rozvleklejší než britské, ale s vyšší hustotou informací a menší mírou opakování již řečeného, než je u americké produkce. Pro fanoušky starého Egypta v podstatě povinné, normálně zvídaví lidé by si raději měli počkat na dokument, který se zaměří na obsah těch nápisů a popis cesty k jejich rekonstrukci smrskne do 15 minut. ()

krysarr

Pro egyptofila trosku z jineho soudku nez "bezne" dokumenty, ale neni to takove zradlo jako jine. Koho historie Egypta zajima, at se mrkne :) ()

Marze

Na tak nudné téma je to svižně natočeno. Pokud jste fanoušci starého Egypta, tanatologické kultury, přidejte si další hvězdu. Jídelní lístek zemřelého v hrobce z obětních darů mě pobavil. ()