Největší záhada Everestu

(TV film)
  • USA Everest's Greatest Mystery

Tým odvážných průzkumníků používá špičkové technologie k odhalení tajemství nejvyššího vrcholu světa: Byl sir Hillary skutečně prvním člověkem, který dobyl Everest? (Discovery Channel)

Arsenal83

Pri výstupe na Everest doteraz zahynulo asi 300 horolezcov. Nuž nie je to destinácia porovnateľná s Karibikom. Otázka či tam bol prvý Hillary a nie náhodou Mallory nie je dodnes vyriešená a dokument ju rieši naozaj dobre a pútavo. Dobrý článok na túto tému bol napísaný len nedávno: https://history.hnonline.sk/nove-dejiny/1949663-tajomstvo-ktore-si-everest-stale-strazi-hillaryho-moze-o-historicke-prvenstvo-pripravit-jedina-fotka. Dokument je ale ešte lepší. Mrazivé pre mňa bolo objavovanie mŕtvol pod vrcholom a ako to títo pátrači tento fakt brali s úplným chladom a pokojom. Najmä keď tam visí na rebríku zamrznutý človek, ktorý zomrel len včera. Dobývanie Everestu so sebou nesie aj takéto desivé zážitky. ()

Marze

Premisa je dana.Pokud se najde nekde pod vrcholem fotak Maloryho s jeho vrcholovou fotkou,znamena to,ze byl v roce 1924 na Everestu prvni.Se spatnym vybavenim a oblecenim.Skutecne patrani na hrebeni Words zacina az ve 47.minute.Jako vedlejsi linku jsem vnimal fenomen,jak nekdo muze venovat dvacet let vsechny prostredky na takovyto drsny a nebezpecny konicek. ()