Nacisté na drogách

• Velká Británie Forced March (více)

Jakou roli sehrály drogy při vojenských operacích druhé světové války? Historici roli drog často přehlížejí, přesto existují relevantní důkazy pro to, že například vliv pervitinu na rychlost přemísťování a výdrž nacistických jednotek byl zcela zásadní... V roce 1938 byla v nacistickém Německu vytvořena droga nazvaná pervitin. Stimulující pilulka na bázi metamfetaminu byla k dostání v každé lékárně a prodávala se volně, bez lékařského předpisu. Byla to ta samá drogám, kterou během druhé světové války distribuovali německým vojákům. Adolf Hitler nebyl žádnou výjimkou, drogové koktejly mu připravoval jeho osobní lékař Theodor Morell. Tento historický film odhaluje užívání drog za druhé světové války a zabývá se potenciálními účinky, které mohly mít na Hitlera, jeho vojáky i válku jako takovou. (TV Prima)

carl.oesch odpad!

Obrovská senzace...už to hysterické prezentování teorií Normana Ohlera varuje a nutí k opatrnosti při přijímaní informací a hlavně závěrů, vnucovaných sugestivním a až agresivním způsobem. Tendenční, nepřesné a zcela lživé. Amfetamin byl poprvé připraven už v roce 1887 rumunským chemikem L. Edeleanem. V dokumentu zmiňovaný Pervitin vyráběný a hlavně distribuovaný na trh firmou Temmler v roce 1937 byl o čtyři roky mladší, než americký Benzedrin (amfetamin), který na trh přinesla dodnes existující farmaceutická firma Smith, Kline a tehdy ještě French, dnes WelcomeSmithKline. Tady je to podáno tak, že Spojenci reagovali na Němce. Pravda to není. V dokumentu se vůbec neřeší otázka množství látky v tabaletách a je až děsivé, k čemu se dopracují nakonec oni "historici" nakonec. Celkové vyznění, že Francie (Velká Británie, Holandsko a Belgie) byly poraženy na jaře 1940 protože němečtí vojáci byli na drogách a proti spojencům podávali "supervýkony" je až děsivý stejně jako tvrzení, že při útoku na SSSR ti samí vojáci byli natolik pod vlivem drog, že je Sověti porazili, je už úplně mimo. Prostě tendenční, hloupé a povrchní. Jako čím dál tím větší množství dokumentů, které se vždycky vynoří, když o dané problematice někdo něco přinese. Je pozoruhodné, jak v podobných "dokumentech" si autoři vytvoří nějakou teorii, na kterou se upnou a  hledají cokoliv, co jejich teorii podporuje. Přitom využívají ve velkém manipulování s fakty jejich převracením a doplňováním hláškami ("byla ještě jedna firma v Německu, která pervitin vyráběla přímo pro armádu - proč neřeknou její název", hází se tady miliony tabletek, ale zapomíná se, kolik ty armády měly mužů a vrcholem je tvrzení, že němečtí ponorkáři byli výhradně na drogách, jinak by přece nemohli vydržet to, co vydržet museli). Dokonce na mě toto dílo vyvolává dojem, jako kdyby německou brutalitu (a nejen na frontě) omlouvalo masovým používáním drog. Onen geniální historik nějak nebere v úvahu, že každá válka je neskutečně brutální a že třeba ztráty na lidech v první světové válce v přepočtu na nasazené počty osob byly mnohem větší, než za války druhé. Britové například na bojištích ztratili cca 900 tisíc mrtvých vojáků, ve druhé měli všech obětí včetě civilistů v zázemí 382 tisíc mužů na všech bojištích a navíc ještě ve válce, která trvala o polovinu déle. Možná pro ty, kteří na všem nevidí senzaci zbytečné sledovat a pro ty, kteří mému textu nevěří doporučuji alespoň dva články na wiki - Metamfetamin a Amfetamin. Pokud si tyhle texty pozorně přečtou a zamyslí se nad nimi, pochopí. "Dokument" končí slovy - Tento dokument přepisuje dějiny, už nikdy nebude možné druhou světovou válku vykládat tak, jako dosud...co dodat. Snad jen, že samozřejmě používání drog nelze jakkoliv marginalizovat nebo dokonce popírat, neměli bychom zapomínat na alkohol ale především, redukovat průběh války na tvrzení, jak byli všichni (vlastně hlavně Němci zfetování) vyvolává otázku, na čem "byli" autoři tohoto pseudodokumentu a na čem jsou dramaturgové ČT, když tento "bleskoidní" film pouští v televizi. () (méně) (více)

Silas

V podstatě zfilmovaný Totální rauš od Normana Ohlera, který v dokumetu vystupuje..stojí určitě za přečtení ()

Hanys_

Něco málo jsem už o tom četl. Rozhodně zajímavý vznik a užívání různých drog mezi nacistickými vojáky. A z toho samozřejmě vyplývající problémy (spousta havarovaných nesestřelených letadel, racionálně nepřemýšlející Hitler atd). Jedna z věcí, díky které možná válka dopadla tak, jak dopadla. 7.5/10 ()