Reklama

Reklama

Nové recenze - TOP uživatelé

Furioza

*CARNIFEX*Furioza(2020) 

Geniálna hudobná vsuvka, predurčila "Furiozu" k nadpriemeru. Za mňa škoda, že nie je samotný snímok poňatý "na-vážno", lebo tá miestami odľahčená forma, nie tak celkom plní svoj účel. Každopádne, film baví, nenudí, tých 140 minút solídne rýchlo zbehlo, čo ma teda celkom milo prekvapilo. Medzi tri-4 ..

Ohnivé léto

tahitOhnivé léto(1939) 

Každopádně pro mě příjemné překvapení.  Bylo to zvláštně dojemné. Když jsem to dokoukal, došlo mi, jak krásná byla Zorka Janů. Vžila do role s takovou přirozeností, že jí zamilovanost nebylo možné neuvěřit...

Deep Water

tronDeep Water(2022) 

Ľudia si z filmov Bena Afflecka radi robia explicitnú srandu a obávam sa, že sa to bude týkať aj Deep Water. Ale ono to nie je príliš fér. Ten film možno je dlhý. Možno herci nepredvádzajú strhujúce koncerty. Možno (určite) 81-ročný režisér Adrian Lyne (9 a ½ týždňa, Lolita, Jakubov rebrík, Neslušný návrh) v živote natočil už výdatnejšie filmy. A scenár je fakt... no... neviem ako to povedať, ale od niečoho, čo vzniklo podľa knihy autorky Talentovaného pána Ripleyho som čakal viac. Deep Water však každopádne v skutočnosti žiadny hrozný film nie je. Naopak, pripomenul mi dospelácke americké trilery á la Nebezpečná láskavosť, Stratené dievča alebo Dievča vo vlaku. Ak budete čakať erotický napinák, budete sklamaní, lebo toto je všeličo, len nie erotický napinák. Erotiky je tu pár desiatok sekúnd a nič z toho nepresahuje „škandalóznosť“ radového, okmažite zabudnuteľného televízneho filmu. V tomto smere je to úbohosť a v podstate regulárny podraz, keďže tvorcovia divákov lákali na šťavnatý horúci erotický triler pomaly na úrovni Základného inštinktu a napokon to nie je ani len Siedmy hriech s Angelinou Jolie. To by ale (teoreticky) nevadilo, ak by Deep Water bol kvalitný triler. Je? Nuž, so zázrakom určite nemáme dočinenia. Ale zas objektívne musím skonštatovať, že je tu viacero zaujímavých zvratov a momentov, u ktorých ma zaujímalo, ako dopadnú. Preto ma sklamal koniec, ktorý v podstate žiadny šokujúci twist neprináša napriek tomu, že ho dve hodiny čakáte. A ono nič. Vyložene zo zlého sna je šialené bicyklové finále, ktoré sa môže plnohodnotne postaviť po bok podobných bicyklových eskapád Nicolasa Cagea z Rituálu. A to skutočne nemyslím ako pochvalu. Keď som to videl, neveril som vlastným očiam. Myslel som si, že sa mi sníva. Nedokázal som sa však z inkriminovanej nočnej mory zobudiť a tak som dospel k záveru, že to, čo som práve videl, sa naozaj stalo. Finále je ako paródia, akurát v nej nehrá Leslie Nielsen, ale chlap, č má doma Oscara. Samostatnou kapitolou je spevácka medzititulková scéna, z ktorej som bol vážne mimo.

Radius

Gilmour93Radius(2017) 

Takový reverzní Wedlock, kdy kosmická anomálie nahrazuje výbušný obojek a princip vzdálení se od sebe neznamená konec hlavních hrdinů, ale grilování mozků všech, co se objeví v perimetru majitele aury smrti. Nečekejte vrtulníky, co se rozmáznou o silnici a výbuchy policejních aut, rozpočet s něčím takovým evidentně nepočítal. Nečekejte herecké výkony na úrovni Oliviera a Anny Magnani. Nečekejte nějaká vědecká vysvětlení, proč vycpaní holubi padají tuzí do trávy. Nečekejte, že vás twist pošle do kolen. Vlastně od toho nečekejte nic a pak budete možná spokojení..

Occhiali neri

EvilPhoEniXOcchiali neri(2022) 

Návrat Daria Argenta nedopadl bohužel vůbec dobře. V 80. letech kraloval, nyní stagnuje a je s podivem jak unyle natočil Giallo, které ho vlastně proslavilo. Al morir la Matinee 2 roky zpět bylo o 2 třídy výše snad ve všech směrech. Už zámořské ohlasy naznačovaly, že nepůjde o nic výrazného a měli pravdu. Dark Glasses má naštěstí jen 80 minut, ale vzhledem k tomu, že se zde nic moc neděje, tak to působí zdlouhavě. Film má jednoduchou zápletku o prostitutce, která ztratí zrak ( půl hodiny sledujeme jak s tímhle postižením bojuje) a druhou půl hodinu sledujeme malého čínského chlapce jak jí dělá průvodce a zároveň utíkají před vrahem, který je nám znám docela brzy, což je opět chyba. Gore scény jsou zde jen 2 a to v úvodu a v závěru, takže hodně slabý, vrah, který nevraždí- to chceš. Nude scéna opět jedna a stylizace působí nízkorozpočtově. Žádný důraz na detail, žádné krásné barvičky, žádné ryzí Giallo prvky zde nejsou ( možná úvod- černé rukavičky, lanko), atmosféra nefunguje, napětí taktéž ne, celkově zbytečný a hodně slabý naivní horor. Příběh 1/5. Akce 2/5, Humor 0/5, Násilí 2/5, Zábavnost 2/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 2/5, Napětí 2/5, Emoce 2/5, Herci 2/5. 35%

Batman navždy

castorBatman navždy(1995) 

Chrání bezbranné a práce se zločinci má pořád dost, protože o ty v Gotham City nikdy nebyla nouze. Ovšem otěže převzal režisér Volného pádu Joel Schumacher a po Burtonově temném gotickém stylu představil oslnivě pestrobarevnou a výpravnou comicsovou podívanou, která to dle mého zbytečně schytávala. Soupeři temného rytíře spravedlnosti jsou tentokrát bývalý prokurátor Two-Face a labilní Riddler (Hádankář) s agresivní komikou Jima Carreyho, který zažil suverénně nejúspěšnější rok své kariéry. Má to samozřejmě kromě sympaticky zabalených momentů i nepříjemné propady, ale pořád je to poctivý komerční biják. Kamera (oscarová nominace pro Stephena Goldblatta) létá sem a tam, ovšem někdy je ona snaha o maximální vizuální atraktivitu přeci jenom ku neprospěchu. I tady jsou prostě potřeba jisté mantinely. Tím pádem pak trochu přichází jakési divácké opotřebení. Schumacher to ale se svým týmem evidentně bral tak, že si může dovolit kroky, které si v „normálním“ filmu dovolit nemůže.

1883 - The Weep of Surrender

castor1883 - The Weep of Surrender(2022) 

Předci famílie Kevina Costnera nikde nebyli tak dlouho. Tři dny po řádění tornáda dávají dohromady vše, co půjde zachránit. Nakonec z toho vypadne jen osm vozů, zbytek musí na koních nebo po svých. Do plánů se vkrádá Denver nebo varianta opustit Sheu. A kartami ještě zamíchá indiánský jinoch („Když ji uvážeš za vůz, tak to lano přehryže!“). Else je 18, Oregon slíbila, ale co bude dál…? Holt když je teď ženou válečníka. Co si budeme nalhávat, trochu od reality odtržení jsme. Podivný charakterový vývoj jedné z nejdůležitějších postav. A to tatík dupal, když se dcerka zakoukala minule.

Ambulance

*CARNIFEX*Ambulance(2022) 

Mladí si honia ego, tým starším nezostane ani spotený fľak pod pazuchou. Bay-a je známy svojim falošne lacným patriotizmom či predajom vlastenectva, kedy jeden nezmyselný, extrémne primitívny príbeh strieda druhý. Okrem prvých troch filmov, ktoré boli aspoň z radu zábavných, je toto presne ten "duch", ktorým sa takmer celú svoju kariéru prezentuje. Grcať ..

Vampire in the Garden

JeoffreyVampire in the Garden(2022) 

Na prostoru pouhých pěti dílů se tu podařilo odvyprávět smysluplný a docela zajímavý příběh. Na druhou stranu mi chybělo lepší úvodní prokreslení Momo a líp rozpracovaný prostředek seriálu, kde bych chtěl viděl víc rozvoje vztahu Momo a Fine, protože by to pak asi mělo lepší efekt ve výsledném silném a emotivním finále. Zkrátka zažít s nimi v této části trochu víc, abych si k nim dokázal vybudovat o něco silnější vztah, a tak to nakonec vše o trošku silněji prožil. Stejně tak by třeba nebylo od věci trošku víc prokreslit mámu Momo, minimálně tak dobře, jako se to povedlo u jejího strýce (zkrátka abych jí víc chápal a neměl jí jen za ženskou, co má až příliš vysoko v žebříčku hodnot kariéru). Líbí se mi témata příběhu, prostředí i atmosféra. Tempo za mě trochu trpí právě díky zvolené délce seriálu. Animačně to někdy hodně kolísá, což mě u studia WIT trošku překvapuje, hudební doprovod je skvělý. Ve výsledku tady mám seriál, který se mi sice líbil, ale neměl jsem z něj tak silný zážitek, jak by si autoři evidentně přáli a jak jsem i já sám čekal. Přestože úvod a konec byly opravdu hodně dobré, prostředek je ale za mě spíš jen průměr a tak si z mojí zahrady vampír víc jak 7/10 neodnese…

Bojovníci v odboji a ilegalitě - vzpomínky partyzánky

sportovecBojovníci v odboji a ilegalitě - vzpomínky partyzánky(2021) 

Tato syntetická mozaika druhého odboje připomíná zločinnost nacistického fašistického Hitlerova režimu v plné nahotě a účinně pomáhá vysvětlit i naše některé poválečné exscesy. V první i poslední instanci se tito gengstři mstili především vlastnímu národu - utloukali v něm všechno demokratické a humanistické. S "podlidmi" se nejedná. Ti se "jen" ničí.

Dcera

*CARNIFEX*Dcera(2021) 

Na konci sa dozviete, že v Španielsku sneží. Inak Vám tento snímok nedá z hola nič ..

Žaloba

*CARNIFEX*Žaloba(1998) 

Ci Boha. Tak toto vzhľadom na námet solídne zabolelo. Viac emócie sa človeku dostane aj počas predstieraného orgazmu v lacnom bordely. Nikdy som nebol fanúšikom tanečníka z Pomády, no toto je dosť veľká hrana na úrovni priemeru. Raz a nikdy viac, toto muselo zabolieť aj tých, ktorí si tým naozaj prešli ..

3Bobule

Xmilden3Bobule(2020) 

Pro mě zatím nejzajímavější Bobule. Hlavní postavy mají konečně skutečné problémy. I když jsem samozřejmě tušil, že všechno dopadne nakonec dobře, přesto jsem byl příjemně překvapen jakou řemeslnou kvalitou je tento výlet na Jižní Moravu natočen. Lukáš Langmajer je zde navíc poprvé v sérii v pohodě snesitelný. 65%

Occhiali neri

PsychorOcchiali neri(2022) 

Věk nezastavíte. Samozřejmě existují vzácné výjimky typu Ridleyho Scotta, který naopak kráčí s duchem ke kreativitě, ale v drtivé většině případů přináší proces stárnutí klesající mentální výkonnost a s tím související kvalitativní úpadek tvorby. V případě Argenta se bohužel jedná o volný pád. Troufám si tvrdit, že Occhiali neri vůbec nelze považovat za giallo film, jelikož zde zcela absentuje prvek tajemství (vrah je nám dosti předvídatelným způsobem představen po deseti minutách). O atmosféře ani nemluvě. Giallo snímky se vyznačují bohatým vizuálním obsahem, kdy je využíváno barevných akcentů, optických efektů, fetišistických detailů či třeba rafinovaných úhlů pohledu kamery, avšak u Occhiali neri bych za stylisticky vyvedenou označil asi jen úvodní sekvenci zatmění Slunce. Jinak na filmu opravdu není co chválit. Spíše bych ještě mohl lamentovat nad topornými hereckými výkony a místy neskrývanou hloupostí scénáře, kdy Argentovi kupříkladu nedochází rozdíl mezi vodícím a služebním psem. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Occhiali neri uděluji jednu slabší hvězdu.

Gosford Park

Jara.Cimrman.jrGosford Park(2001) 

"Dáma, která cestuje bez komorné, nemá sebeúctu." Nafoukaný panstvo i cynický služebnictvo mi dali krutou lekci ze snobismu. Bolelo to, takže jsem se rozhodl zbavit se modrý krve. Nechám si ji odčerpat a budu se tvářit jako obyčejnej člověk. Samozřejmě se zámkem, doživotní rentou a dostatkem kvalitního služebnictva. Miluju prostej život.

Uprostřed nicoty

MorienUprostřed nicoty(2008) 

Škoda toho toho optimistického ladění, protože to trošku otupuje tu tíhu těch pasáží, které tnou do živého. Na druhou stranu, kdyby nebylo toho optimistického ladění, tak to bude jen další drama o ubohých trpících lidech bez východiska. Random nejsilnější obraz byl ten dům, ve kterém dealerové dál žijí, i když jim na něj spadl strom. Postava matky si zasloužila nějak víc potrestat. RIP Anton, nemůžu uvěřit, že už to bude šest let.

Seveřan

NinadeLSeveřan(2022) 

Po prožitém Majáku jsem se Seveřana docela obávala, podezřívala jsem Eggerse z toho, že Kidmanku obsadil jen jako lákadlo na plakát, aby o film zavadila co nejširší základna, které její jméno není lhostejné... Ale všechno je nakonec jinak. Jako bych zapomněla, že Kidmanka zcela standardně už dřív pracovala s výraznými režiséry, od Kubricka po von Triera. Navíc pro diváky seriálových Vikingů může Seveřan představovat příjemné navázání na širší téma. Není důvod k obavám ani k předsudkům, naopak je vhodné si Seveřana užít na velkém plátně a nechat se unášet islandskou přírodou podobně jako kdysi u Sjöströma.

Panství Downton: Nová éra

NinadeLPanství Downton: Nová éra(2022) 

Nikdy bych nečekala, že druhý film Panství Downton bude reverzní poctou Anny Ondrákové v době natáčení Blackmailu. Ale stalo se tak a je to prakticky dokonalé. Zatímco první film povinně došel k happy endu i mezi poslední třískou a klikou od dveří, druhý film se konečně mohl svobodně nadechnout a najít nové příběhy v nové době. Skvělé éře plné fantastických nápadů. Nástup zvukového filmu, zrcadlovky, objevování dovolených ve Francii... a samozřejmě nechybí ani pátrání po tajemství v minulosti. Co záběr, co jednotlivý kostým či dobový detail, toť slast. A nakonec se spravedlnosti dočkal i Barrow. Jedním slovem nádhera.

Šarlatán

NinadeLŠarlatán(2020) 

Aneb to nejlepší z posledních let domácí (koprodukční) scény.

Reklama

Reklama

Reklama