Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Co chystá Joaquin Phoenix po Jokerovi?

  Joaquin Phoenix (Ona, Walk the Line) je letos jednoznačně nejskloňovanějším hercem v Hollywoodu a vlastně i na celém světě. Jeho výkon ve filmu Joker je prý naprosto fantastický a po výhře v Benátkách je prakticky jasné, že skončí minimálně s nominací na Oscara. Co to znamená v praxi? Že se teď herci role jenom hrnou a příští filmař, který jej uloví, bude mít zatraceně velké štěstí. No a zdá se, že jeden takový se teď našel. Je jím režisér Mike Mills (Ženy 20. století), který se podle všeho blíží uzavření dohody se studiem A24 o financování jeho nového projektu. Ten přitom zatím nemá oficiální název ani synopsi, momentálně ale stačí jméno výše zmíněného herce, aby nás to všechny zajímalo. Pokud vše klapne, je velmi pravděpodobně, že snímek půjde do distribuce příští podzim, aby stihl další oscarovou sezónu.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 20.9.2019

  Zemřel herec Charles Gérard

  Ve věku 92 let zemřel francouzský herec Charles Gérard. Gérard patřil mezi oblíbené spolupracovníky režiséra Claudea Leloucha (Dobrodružství je dobrodružství) a byl také blízkým přítelem herce Jean-Paul Belmonda (Zvíře). Mezi jeho nejznámější role patří snímky Rošťák, Šťastný nový rok, nebo Krásný příběh.  S Belmondem si poprvé zahrál v komedii Nenapravitelný, vrchol kariéry pak přišel v legendární komedii Zvíře režiséra Claudea Zidiho. Na počátku 80. let jejich přátelství utrpělo vážnou ránu, když herec prozradil určité detaily z Belmondova života bulvárnímu tisku, později se ale herci zase usmířili. Naposledy se sešli před kamerou v roce 2008 v dramatu Muž a jeho pes.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 19.9.2019

  Pán prstenů se vrátí domů

  Seriálový Pán prstenů už se pomalu ale jistě chystá před kamery a studio Amazon dalo již před časem vědět, že nehodlá v žádném případě šetřit. Kromě obří částky za práva pohybující se okolo 250 milionů dolarů totiž hodlá vysolit také extrémní sumu za rozpočet, celkově tak cena seriálu přesáhne bájnou miliardu. S tím pak souvisí i jedna milá zpráva fanouškům. Seriál se totiž vrátí na Nový Zéland. K jedné změně ale přece jen dojde, v následujících měsících se totiž začne točit v Kumeu Film Studios v Aucklandu, které by tak mělo sloužit coby klíčové místo celé produkce. V minulosti tímto centrálním bodem bylo však město Wellington, kde sídlí WETA Workshop. Tvůrci seriálu J. D. Payne a Patrick McKay už stihli zároveň poděkovat vládě Nového Zélandu za její pohostinství a podporu a oznámili, že se moc těší na tohle společné a dlouholeté (!) partnerství. První dvě epizody seriálu natočí režisér J. A. Bayona (Jurský svět: Zánik říše) a premiéra se plánuje na rok 2021.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 19.9.2019

  Remake Uprchlíka má obsazení

  Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro telefony a další malá zařízení Quibi. Nový seriál bude vyprávět příběh obyčejného zaměstnance a jeho ženy, kteří se náhodou přichomýtnou k explozi losangeleského metra. Díky falešným důkazům a rychle jednajícím sociálním sítím se však Mike Ferro (Holbrook) stane okamžitě hlavním podezřelým a bude jenom na něm, aby dokázal svoji nevinu dřív, než jej vysloužilý detektiv Clay Bryce (Sutherland) dopadne. Projekt natočí Stephen Hopkins (Barva vítězství). Start Quibi byl oznámen na duben příštího roku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.9.2019

  Tinder… bude streamovat?

  Pokud jste si mysleli, že po oznámení nové streamovací služby stanice NBC pojmenované jako Peacock už streamovací války nemůžou být divnější, pak se připravte na nového usurpátora. Nebo aspoň odvážného inovátora. Je jím Tinder. Ano, společnost stojící za proslulou randící appkou oznámila vstup na pole streamovacích služeb. A má i první oznámený projekt. Tím bude zhruba dvouhodinová minisérie, odehrávající se těsně před koncem světa, a důvodem, proč by vás to mohlo zajímat, je fakt, že bude kompletně interaktivní.

   

  Fungovat bude v zásadě stejně jako aplikace Tinder samotná, tedy na systému swipů doleva a doprava, a smysl celé minisérie bude v tom zjistit, s kým byste chtěli strávit poslední noc na Zemi. Zní to cool? Strašidelně? Bizarně? Odvážně? Asi to nechám na vás, každopádně o režii se postará Karena Evans, která má za sebou několik hudebních klipů pro zpěváka Drakea a její jméno se v poslední době v Hollywoodu často skloňuje. Rozpočet celého tohohle experimentu se pak bude pohybovat okolo 5 milionů dolarů. Minisérie vyjde v říjnu a bude k ní pochopitelně zapotřebí aplikace. Tvůrci jsou ale z projektu tak nadšení, že už kolují zvěsti, že by vysílací práva mohl Tinder v budoucnu prodat i dalším zájemcům. Není však jasné, jestli by v takovém případě zůstal onen interaktivní režim.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.9.2019

  Battlestar Galactica dostane pokračování

  Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak přesně tahle v pořadí osmistá třicátá šestá streamovací služba zaujme větší počet diváků si netroufáme hádat, její šéfové ale mají rozhodně velké plány. Kromě nové Battlestar Galacticy od tvůrce Mr. Robot Sama Esmaila totiž získali zpět vysílací práva na populární seriály The Office a Parks and Recreation, přičemž jednou z priorit je dokonce i reboot prvního zmíněného. Peacock bude spuštěna v první polovině příštího roku.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 18.9.2019

  Black Widow nabírá starého známého?

  Následující článek obsahuje spoilery k Avengers: Endgame, pokračujte tedy na vlastní nebezpečí. Už příští rok se dočkáme první sólovky pro postavu Black Widow v hlavní roli se Scarlett Johansson. Ve filmu se Natasha Romanoff bude muset podle všeho poprat se svojí minulostí, střetne se tak mimo jiné i s lidmi, se kterými si prošla v Rusku tréninkem, a časově se to celé bude odehrávat po Občanské válce. Kromě Johansson si ve filmu zahrají Florence Pugh, Rachel Weisz nebo David Harbour. No a teď se začalo čerstvě spekulovat, že se ve filmu objeví i Robert Downey Jr. Ten se po Endgame s postavou Iron Mana zdánlivě nadobro rozloučil, ve filmu totiž heroicky padl bez šance na oživení, pokud by to ale byla pravda, a v Black Widow se opravdu objevil coby Tony Stark, zjevně by tak jeho účinkování v MCU nebylo do budoucna zcela vyloučené.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 17.9.2019

  Kronika Královraha hledá nový domov

  Zatímco se s fantasy seriály roztrhl v posledních letech pytel, a začíná být trochu obtížné sledovat, která stanice chystá co, existuje jeden projekt, který za pozornost vskutku stojí. Je jím sága Kroniky královraha od spisovatele Patricka Rothfusse. Práva na velebenou knižní sérii vlastní studio Lionsgate TV, které se před pár lety dohodlo se stanicí Showtime, že společně vytvoří seriálovou adaptaci. Na tu pak měl kreativně dohlížet Lin-Manuel Miranda (Hamilton, Mary Poppins se vrací), jehož hudební nadání hrálo v celém konceptu velkou roli, protože hudba je jedním z hlavních aspektů celé série.

   

  Přetočme list, prioritou stanice Showtime je v současnosti akční sci-fi série Halo, jejíž rozpočet neustále roste, a z toho důvodu se zástupci stanice rozhodli, že Kroniku královraha (rovněž finančně náročný projekt) raději pustí. Práva jsou tak zpátky u Lionsgate TV, které teď celý projekt, včetně několika již hotových scénářů, nabízí dalším stanicím a streamovacím službám, mimo jiné i rozhazovačnému Applu. Studio projektu nicméně hodně věří a vidí v něm velký potenciál, což dokazuje i fakt, že kromě seriálu chystá také herní adaptaci, a především film, pod kterým je podepsán režisér Sam Raimi.

   

  Knižní série vypráví příběh Kvotheho, hudebníka a dobrodruha, který v dětství ztratil rodiče, později se naučil umění magie, přežívat v divočině, boj zblízka, ale třeba i herectví a další užitečné věci, které z něj udělají legendárního hrdinu. Kdo četl knihy ví, že se jedná o takový zábavný mix Harryho Pottera a Hry o trůny, a vidět tenhle svět zpracovaný v nějakém vizuálním médiu by určitě stálo za to. Knižní trilogie momentálně čítá knihy Jméno větru a Strach moudrého muže, přičemž poslední knížka Dveře z kamene zatím nemá stanovené datum vydání.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.9.2019

  Nabarvené ptáče v souboji o Oscara

  Česká filmová a televizní akademie vybrala snímek Nabarvené ptáče scenáristy a režiséra Václava Marhoula jako kandidáta na Oscara za nejlepší zahraniční film. Tedy informace, která vzhledem k vývoji posledních týdnů nepřekvapí vůbec nikoho. Snímek byl nejprve uveden na filmovém festivalu v Benátkách, kde získal ocenění od studentské poroty a taky pověst filmu, kvůli kterému diváci opouští sály. Poté se promítal na festivalu v Torontu, jenž se považuje za vstup na americký trh, a čerstvě za sebou má taky první velký víkend v českých kinech. Film je velkým úspěchem nejen pro jeho tvůrce, ale i českou kinematografii, která je díky němu zase jednou světová, logicky tak akademie nemohla nominovat žádný jiný. Jestli se Nabarvené ptáče dostane do užšího výběru, se dozvíme už v prosinci, nominace se pak následně oznamují v lednu. Přímý přenos 92. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd́ se uskuteční 9. února 2020 v Los Angeles.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 16.9.2019

  Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

  Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a je v podstatě válečnou satirou. Jednu z hlavních rolí ve filmu stvárnila taky Scarlett Johansson. Důležité je pak zmínit, že celkově pět z posledních dvaceti vítězů divácké ceny v Torontu si nakonec došlo také pro Oscara za nejlepší film. Tím posledním byla Zelená kniha z roku 2018. Na druhém místě skončil film Marriage Story, také se Scarlett Johansson, a třetí pozice náslendě připadla snímku Parazit.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 131 261 391 521

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 17.9.2011

  Studentská akademie rozjíždí filmovou dílnu!

  Filmové workshopy Studentské akademie jsou unikátním projektem, který v Praze nemá obdoby. Studenti středních škol mají díky dobročinné organizaci Dialog Jessenius výjimečnou možnost objevit či rozvíjet vlastní filmařský talent a poznat fundované odborníky.

  Filmové legendy a rektoři FAMU děti seznámí se všemi fázemi realizace a nakonec jim pomůžou vytvořit si i krátký film. Přednášky provedou studenty přes tvorbu námětů, psaní scénáře, osvojení obrazového vyjádření, vlastní natáčení až po střih a finální dokončení natáčeného snímku. Součástí každého cyklu je i společná návštěva kina, a formou dialogu snaha přivést žáky ke složitějším rovinám audiovizuálního cítění a čtení. Veškeré dílny jsou navíc zdarma! První workshop se koná už ve čtvrtek 22.9. na Gymnáziu Na Vítězné pláni a hostem bude Radim Valák. Více na www.studentska-akademie.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 3.9.2011

  Kino Kabaret Praha

  Ve dnech 27.9. – 2.10. 2011 se v Praze uskuteční první ročník experimentálního filmařského workshopu KINO KABARET PRAHA. Jedná se o spontánní setkání mladých filmařů na mezinárodní úrovni, při kterých vznikají krátké filmy v dvoudenním časovém limitu. Pražský Kino kabaret je vůbec první akcí svého druhu v České republice. Vlastní idea Kino kabaretů se zrodila v Montrealu v roce 2001, odkud se během deseti let rozšířila do více než 60 měst po celém světě. Smyslem celé akce je především užít si zábavu při tvorbě filmů v kreativním, mezinárodním kolektivu mladých tvůrců. Pražský Kino kabaret je rozdělen do tří dvoudenních celků (tzv. session). Během jedné 33 hodinové session vznikne průměrně na dvacet krátkých filmů, které se vždy v závěru druhého dne promítají na plátně kina. Další den ráno startuje 2. session a znovu se jde do akce. Po dobu 6 dnů se tak uskuteční 3 takové session. Produkční základnou vytváření filmů a postprodukce je klub Univerzity Karlovy K4. Účastnit se mohou jak amatérští, tak profesionální filmaři a herci, žánr a náměty filmů jsou zcela libovolné. Projekce vytvořených filmů bude probíhat každý druhý večer workshopu v experimentálním prostoru NoD (28.9. od 21:00), v kině Světozor (30.9. od 22:30) a v Biu Oko (2.10. od 21:00). Jednotná cena vstupného pro návštěvníky kin je 60 Kč. Přihlášky na Kino kabaret Praha lze podat do 15. září 2011. Více informací naleznete na stránkách Kinopraha.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 18.8.2011

  Tři soutěžní filmy Fresh Film Festu exkluzivně na ČSFD.cz

  Nemůžete se dočkat 8. Fresh Film Festu? Na ČSFD.cz máte nyní možnost exkluzivně shlédnout předem tři filmy z nabídky letošního ročníku: hraný snímek Rousek režiséra Tomáše Kleina ze soutěže Fresh Czech (domácí studentské filmy), estonský dokumentární snímek Jáma českého režiséra Jiřího Stejskala o netypické rodině na Ukrajině (soutěž Konfrontace) a animovaný izraelský snímek Napsáno tužkou režiséra Yarona Bara (soutěž Theatre Optique).

  Osmý ročník Fresh Film Festu, jednoho z nejvýraznějších a nejrespektovanějších evropských festivalů zaměřených na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu, proběhne od 24. do 28. srpna opět v Praze a uvede 120 snímků, které jinde nemáte šanci vidět – progresivních, neotřelých, novátorských, zajímavých – prostě fresh filmů. Jako tradičně soutěže celovečerních debutů a studentských filmů doplní zvláštní uvedení, pocty a retrospektivy, distribuční premiéry, jedinečná uvedení snímků renomovaných autorů, koncerty, workshopy, divadla, diskuse, výstavy a party. Hlavní část Fresh Film Festu proběhne kromě míst, která si odzkoušeli loňští návštěvníci, jako Palác Akropolis, kino Světozor, divadlo Ponec a FAMU, nově v Kině 35 ve Francouzském institutu a také pod širým nebem v Riegrových sadech, kde bude volný vstup. Více informací o celém programu na www.freshfilmfest.net. (POMO)
 • Obrázek k novince 19.6.2011

  46. ročník MFF Karlovy Vary

  Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít v ČR svou premiéru. Počet letos uváděných snímků je oproti předchozím ročníkům snížen asi o 30 titulů. Díky tomu bude možné stávající snímky promítat 3x a diváci tak budou mít větší šanci zhlédnout všechny vybrané tituly.

  V čele mezinárodní poroty se objeví maďarský režisér István Szabó, svou účast dále přislíbili herci John Malkovich, John Turturro a Judi Denchová, která převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V hlavní soutěžní sekci bude ČR zastupovat česko-slovenský koprodukční film Martina Šulíka Cigán. Z dalších dvanácti soutěžních snímků pořadatelé upozorňují na dva německé filmy, Lollipop Monster a Neviditelná a dále na americký film Spoluautor režiséra Martina Donovana, kterého mohou diváci znát z některé z jeho rolí ve snímcích Hala Hartleye.

  Díky své geografické poloze plní MFF Karlovy Vary funkci prostředníka přinášejícího západní Evropě povědomí o filmové tvorbě střední a východní Evropy. Z tohoto důvodu rok od roku roste zájem o sekci Na východ od západu, kde se letos objeví film českého režiséra Petra Marka Nic proti ničemu, podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Kromě něj se můžeme v této sekci těšit na animovanou adaptaci známého komiksu Ježek polských autorů Wawszczyka, Tarkowského a Leśniaka nebo makedonskou komedii Punk's Not Dead Vladimira Blazevského o comebacku kdysi populární skupiny. Adaptace i u nás známého románu Viktora Pelevina Generation P v režii Victora Ginzburga je označována za nejočekávanější ruský film letošního roku.

  V sekci Fórum nezávislých se objeví například americké drama Joshua Moora Myslím, že prší, ovlivněné poetikou francouzské nové vlny. V rámci sekce dokumentárních filmů bude divákům představeno deset celovečerních filmů, včetně dokumentu Pod sluncem tma od Martina Marečka. Kompletní přehlídku své tvorby osobně uvede jeden z nejuznávanějších současných kanadských režisérů Denis Villeneuve, připravena je rovněž přehlídka filmů legendárního tvůrce Samuela Fullera. Premiéru digitalizované kopie Markéty Lazarové uvede představitelka hlavní role Magda Vášáryová. Diváci mají opět možnost shlédnout to nejlepší z ostatních filmových festivalů, vítězný film z letošního festivalu v Cannes Strom života od Terence Malicka, Arirang od Kim Ki-duka, Kluka na kole bratří Dardennů nebo poslední film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. Více na www.kviff.com.

  (marvan)
 • Obrázek k novince 9.6.2011

  Filmy z Písku

  Kraťasy, dokumenty i animáky, dramata, komedie i experiment. Na filmových školách v Písku vznikají každoročně snímky všeho druhu, které sbírají úspěchy po celé republice. Výběr z této pestré filmové palety bude 14. června 2011 promítán v kultovním pražském klubu Rock Café. Jedenáct krátkých filmů a dokumentů - festivaloví maratonci, účastníci letošní Noci filmových nadějí i unikátní grindhouse horor natočený kompletně před zeleným pozadím, akčňáky, komedie i surrealistické výlety, originální kousky, které pojí pouze nadšení z pohyblivých obrázků. Labyrint mysli, I´m coming home, Co se stalo na Boubíně…, nebo Severka, to je zlomek filmů které budou v kině k vidění. Akce odstartuje v 19.00, vstup je zdarma a veřejnost vřele vítána. (POMO)
 • Obrázek k novince 7.6.2011

  Letní filmový maraton Vsetín

  Letní filmový maraton 2011 (kino Vatra, 10. – 12. 6. 2011) bude největší souvislou přehlídkou bulharského filmu v České republice. Program nabídne 11 bulharských snímků. Hlavní téma BULHARSKÝ FILM doplní cyklus sedmi filmů, oceněných na evropských filmových festivalech. Hlavními hosty budou: nestor bulharského animovaného filmu Stojan Dukov a producent a režisér Vladimír Šiškov. Letní filmový maraton - seminář zaměřený na kinematografie zemí Balkánu - pořádá Filmový klub ve Vsetíně ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v Praze.

  V rámci přehlídky bulharských filmů uvedeme 3 snímky významného režiséra Christo Christova ze 70. let: Poslední léto, Bariéra a Ikonostas. Ze starších filmů ještě historickou baladu Kozí roh a poetický příběh Ty, jenž jsi na nebesích, ve kterém ztvárnil hlavní roli Jozef Kroner. Současnou bulharskou tvorbu budou reprezentovat filmy Stopy v písku, Východní hry, Svět je velký a záchrana kyne odevšad, Vyšetřování, Šičky a Rút režiséra Vladimíra Šiškova. Program doplní klasické bulharské animované filmy ze 60. až 80. let určené především dospělým. Bližší informace o akci a možnost akreditace účastníků je na www.fkvsetin.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 1.6.2011

  John Malkovich již dnes v pražském Rudolfinu!

  Poslední šance ve čtvrtek 2.6. ve 20 hodin v pražském Rudolfinu vidět dvojnásobného nominanta na Oscara, Johna Malkoviche! - v melodramatu na motivy skutečného příběhu sériového vraha. Jack Rozparovač je postava spíše mýtická než skutečná. Dodnes neidentifikovaný sériový vrah prostitutek z Londýna z roku 1888 napsal policii dopis, v němž se ke svým hrůzným činům přihlásil. Nalezen – a tedy ani potrestán – však nikdy nebyl. Stal se hrdinou literatury, filmu i opery. V kriminálním melodramu Michaela Sturmingera však vystupuje jiný Jack, o století mladší – Johann „Jack“ Unterweger, kterého ztělesňuje právě John Malkovich. Vstupuje nenápadně, jako by publiku jen přišel představit svou knihu…, a nikdo netuší, že se z flegmaticky působícího vypravěče vyklube cynický vrah. Jevištní zpracování Unterwegerova příběhu využívá kontrastu chladného cynismu neodolatelného svůdce, pod jehož vlivem jsou stále nové ženy uváděny do extáze koloratur a sladkých kantilén, aby se vždy znovu stávaly oběťmi. Zpěvačky (lyrický a dramatický soprán) tak opakovaně zpívají své vlastní pohřební písně. Ve hře zazní hudba Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna, W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena a dalších. Poslední vstupenky na představení můžete zakoupit přes web 66. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (www.festival.cz/program/151-john-malkovich-infernal-comedy). (POMO)
 • Obrázek k novince 26.5.2011

  10. Islandský den začíná a končí filmem

  Tradiční událost pořádaná Klubem islandských fanatiků Islandský den se uskuteční v sobotu 4. června 2011 v 9:00 v Městské knihovně v Praze. Letos byl přizván ke spolupráci také Severský filmový klub, takže se kromě maratonu přednášek, besed, koncertu islandské hobojistky Eydís Franzdóttir a vyhlášení výsledků fotosoutěže Magický Island můžete těšit také na dva filmy a setkání s islandským režisérem. Program bude zahájen dokumentem Příběh o lodi režisérky Ásdís Thoroddsen, pojednávajícím o historii a řemesle stavby klinkerových lodí. Závěr Islandského dne bude patřit celovečernímu filmu Prosinec, jemuž bude předcházet beseda s režisérem Hilmarem Oddssonem. Oba filmy budou uvedeny s českými titulky, film Prosinec pak s barevnými titulky vhodnými i pro neslyšící diváky. Více informací naleznete na sfklub.cz/10-islandsky-den. Těšíme se na Vaši účast a doufáme, že probouzející se Grimsvötn nezabrání příletu vzácných islandských hostů. (lenuse)
 • Obrázek k novince 21.5.2011

  Psycho Film 2011

  Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí. Součástí projekcí jsou odborné komentáře psychiatrů, teologů či autorů snímků. Vstup na všechny projekce je zcela zdarma.

  Celkem bude uvedeno 42 celovečerních a středometrážních filmů. Ve světové premiéře bude k vidění nový film režiséra Jiřího Stracha Santiniho jazyk podle úspěšného románu Miloše Urbana, nový dokument režiséra Davida Vondráčka (autora oceňovaného filmu Zabíjení po česku) nazvaný Láska v hrobě pozoruhodně pojednávající o tématu bezdomovectví, či nový animovaný dokumentární film Pavla Lukáše Příběh nemocné duše zabývající se zábavnou formou historií psychiatrie od pravěku po dnešek. Představeny budou také snímky kontroverzního britského vědce Richarda Dawkinse Kořen všeho zla? a v české premiéře Nepřátelé rozumu.

  V Praze se festival koná v kinech Atlas a Evald, v Polském institutu v Praze a v Malostranské Besedě. V Opavě bude festival konán ve dvou sálech Obecního domu. Bližší informace včetně programu na www.psychofilm.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 18.5.2011

  Rob Marshall novým kapitánem pirátů

  Na režisérské židli čtvrtého dílu slavné pirátské série vystřídal Gore Verbinskeho Rob Marshall. Mamutí natáčení snímku Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které trvalo 107 dní, zavedlo Marshalla a jeho štáb na místa po celém světě – z Havaje na Portoriko, a z Los Angeles do Londýna, kde konečně skončilo. Na Havaji se většina scén natáčela na otevřeném moři. Marshall, vysoce uznávaný režisér, jehož snímky Chicago, Gejša a Nine posbíraly dohromady celkem 23 nominací na Oscara, tvrdí, že režisérské křeslo čtvrtého dílu vysoce úspěšné filmové série „Piráti z Karibiku“ pro něj bylo jako stvořené.

  „Viděl jsem všechny díly série Piráti z Karibiku,“ popisuje Rob Marshall, „ale za nic na světě by mě nenapadlo, že někdy budu jeden z nich režírovat. „Vždycky jsem chtěl ale natočit klasický dobrodružný film,“ říká. „Myslím, že si lidé občas zpočátku říkali, že se jedná o něco docela jiného, než čím se obvykle zabývám, ale z mého pohledu to tak vlastně ani nebylo. Jednalo se pro mě spíše o rozšíření stávající činnosti, zejména proto, že obecná 'akce' je v podstatě formou choreografie.“ Mám rád historické filmy. Mám moc rád klasická dobrodružství. Celkově se mnohem více dívám na staré filmy než na ty nové. Podle mého názoru jsou mnohem zajímavější a tenhle příběh má velice klasickou atmosféru. Je to jeden z aspektů, které mě na něm lákaly.“

  Snímek byl natočen kompletně ve 3D. „Musím říci, že jsme si v mnohém připadali jako naprostí průkopníci, protože na odlehlá místa, kde jsme natáčeli, se takřka nikdo s 3D vybavením zatím nevydal,“ říká Marshall. „Většina 3D filmů se točila v ateliérech před modrým pozadím, nebo se točily ve 2D a poté byly do 3D zkonvertovány. My jsme ty křehké a drahé kamery brali na místa jako jsou džungle, pláže, jeskyně a lodě. Bylo to náročné. Hodně věcí jsme se naučili až přímo za pochodu během natáčení.

  Natáčení filmu prý pro vás bylo velkým dobrodružstvím...
  RM: No, především jsme natáčeli na celé řadě různých míst. Byli jsme na Havaji, což je pro natáčení filmu úžasné místo. Navštívili jsme jak ostrov Kauai, tak Oahu. Kauai je hodně tropický, protože je plný překrásných džunglí a vodopádů a jeskyní. Natáčeli jsme po celém tomhle působivém ostrově. A potom Oahu, kde jsme natáčeli většinu scén na moři, které ve filmu jsou. Nic se nevyrovná možnosti vyplout s lodí na moře, brázdit jeho hladinu a natáčet. Je to úžasný zážitek.

  Jak důležitá je londýnská část filmu?
  RM: Velice. Celý film v Londýně začíná a my jsme měli možnost využít tam jak přímých lokací, tak natáčet v historických Pinewood Studios, které mám moc rád. Sekvenci u Pramene mládí jsme natáčeli v ateliéru 007, jednom z největších ateliérů v Evropě.

  Dlouhá honička ulicemi starého Londýna se objevuje hned na začátku filmu. Jednalo se o jednu z nejtěžších sekvencí, které jste museli natočit?
  RM: Většinu záběrů do této sekvence jsme natáčeli v anglickém Greenwichi, což bylo skvělé. Na tom místě je sympatické to, že je poměrně odlehlé, takže ho můžete bez větších potíží uzavřít a vytvořit tam historickou lokaci. Ale myslím, že nejnáročnější sekvencí filmu je ta s mořskými pannami. Černovous se s posádkou vydá do zátoky, která se jmenuje „Whitecap bay“ a kde podle pověstí žijí legendární mořské panny, aby jednu z nich polapil. Natáčeli jsme tu scénu na Havaji na úžasném místě s názvem „Halona Cove“ na Oahu. Jedná se o stejné místo, na kterém se Deborah Kerr a Burt Lancaster ve filmu Odtud až na věčnost líbají a leží v písku. A jedná se o nepříliš rozlehlé a velice skalnaté místo, ale současně opravdu krásné. Takže jsme tam celou tuhle sekvenci natočili a pak John Myhre se svým týmem celou zátoku zreprodukoval v Universal Studios v Hollywoodu, protože ta skutečná byla příliš nebezpečná, než aby se tam dala natáčet vodní bitva. A pak nastalo komplikované a dlouhé noční natáčení se spoustou kaskadérských scén a spoustou podvodních záběrů. Všechny naše postavy byly neustále na kost promočené. Takže to byla bez nejmenších pochyb nejkomplikovanější a nejnáročnější sekvence filmu.

  Johnny Depp prohlašoval, že jste z pohledu herce naprosto ideálním režisérem. Je pro vás takový přístup k práci prioritou?
  RM: Práce s herci je skutečně tím, co mě na tomhle povolání baví nejvíce. Nemám problém vykročit z úkrytu za kamerou.

  Povězte mi něco o postavě Angelicy. Je pravda, že měla s kapitánem Jackem v minulosti romantický poměr?
  RM: Rozhodně mezi nimi v minulosti něco bylo a kromě toho byl jejím mentorem. Naučil ji všechno, co umí, a právě proto se mu dokáže dokonale vyrovnat. V průběhu filmu Jack a Angelica jeden druhého stále podvádějí a pokoušejí se navzájem obelstít – jde o takový ten báječně nepředvídatelný vztah, protože si nikdy nejste jisti tím, komu z nich máte věřit.

  Pojďme se zmínit o některých nováčcích. Máme tu Iana McShanea v roli zlého Černovouse. Jak k jeho obsazení došlo?
  RM: No, to bylo velice snadné. Společně s Johnnym Deppem a Jerrym Bruckheimerem jsme si sedli nad dlouhý seznam herců a když jsme ho procházeli a narazili jsme na Iana McShanea, bylo nám okamžitě jasné, že jsme našli našeho Černovouse. Dokáže zahrát zlou postavu, ale současně ji zahrát s humorem. Všechno dělá svým originálním stylem.

  Máte tu také několik nových mladých herců, Sama Claflina a Astrid Bergès-Frisbey. Jak probíhalo obsazení těchto dvou herců?
  RM: V jejich případě se jednalo o skutečné hledání, protože jsme toužili po neokoukaných tvářích – po začínajících, mladých hercích. Hledali jsme všude. Měli jsme potenciální kandidáty v Evropě i ve Státech. Byl to dlouhý proces, kterým procházely stovky herců. Ale když jsme výběr zúžili na několik posledních, začalo nám být naprosto jasné, kteří z nich jsou těmi pravými. Sam je výtečný herec a je také pohledný, ale současně je velice všestranný – má smysl pro humor, je velice okouzlující a současně má patřičnou figuru – je to ve skutečnosti slušný fotbalista. Astrid ve filmu ztvárnila tajemnou mořskou pannu a my hledali herečku, která bude působit nadpozemsky. Přesně to jsme okamžitě spatřili v Astrid – působí velice étericky. Přitom dokáže stát nohama na zemi a hrát velice upřímně, a navíc je velice půvabná. A když jsme je konečně postavili před kameru společně, věděli jsme, že se jedná o tu pravou volbu.

  Dělalo se vám z natáčení na moři špatně?
  RM: Měl jsem ohromné štěstí. Bral jsem každý den ráno jakési běžně dostupné prášky – ani si nepamatuji, co to bylo zač – jen pro jistotu, kdyby náhodou, ale nikdy mi nic nebylo. Vím, že jiným členům štábu špatně bylo a tu a tam jsme pár lidí museli na čas oželet, ale já jsem naštěstí starý mořský vlk. Kdo by to byl řekl?

  Shrňte nám své zážitky z natáčení tohoto filmu.
  RM: Bylo to ohromné dobrodružství, jak před kamerami, tak i za nimi. Každou vteřinu natáčení si každý z nás neustále uvědomoval, o jak ojedinělý zážitek se jedná. Současně jsem si uvědomoval, že k téhle práci musím přistupovat velice cílevědomě a natočit film přesně takový, jaký musí být – a natočit ho včas a s dostupným rozpočtem a tak podobně, což se nám vše podařilo splnit. Moc jsem si tohle dobrodružství užil a užívám si ho stále, protože skončí až při premiéře filmu 19. května. (POMO)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace