Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

17.10.2015

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy přivede bývalou členku Pussy Riot, legendu arménské kinematografie Artavazda Pelešjana, Tarrova kameramana Freda Kelemena i ruského všestranného režiséra a držitele ji.hlavské Ceny za přínos světové kinematografii z roku 1999 Viktora Kossakovského a mnoho dalších. MFDF Ji.hlava se koná od 27. října do 1. listopadu. Z více než tří a půl tisíc přihlášených titulů zařadili dramaturgové do festivalového programu na 250 snímků. V soutěžních sekcích festival uvede 34 filmů ve světové premiéře.


Festival vyzývá k objevům norské krajiny i tamních dokumentárních hrdinů. Díky novému partnerství mezi Českem a Norskem nazvaném DOC. STREAM může do Jihlavy osobně přijet norský dokumentarista Thomas A. Østbye, který povede jednu z režisérských masterclass, či televizní producent Thomas Hellum, jenž je zodpovědný za boom kolem žánru Slow TV. „Diváci budou také moci proniknout do tajů tvorby norského filmaře-dobrodruha Thora Heyerdahla, držitele Oscara a průkopníka cestovatelských dokumentů," řekl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. Heyerdahlovy filmy do Jihlavy doputují na 35 nebo 16 mm kopiích, včetně oscarového počinu Ve znamení Kon-Tiki.


V reakci na nedávné události globálního charakteru věnuje festival jednu ze svých programových sekcí dokumentům o životě v Sýrii. Film Syrská love story ze sekce Al Akhbar (v arabštině „zprávy") osobně uvede režisér Sean McAllister. V sekci Work in Progress pak čeští dokumentaristé jako Ivo Bystřičan, Apolena Rychlíková nebo Robin Kvapil představí čerstvé záběry z problematických oblastí Srbska, Makedonie, Iráku či Balkánu. Ivo Bystřičan se například vydal so iráckého Erkilu, kde se v obchodním středisku schovávají desítky křesťanů usilujících o útěk do Německa nebo České republiky.


To nejlepší ze současného českého dokumentu se již tradičně soustředí v soutěžní sekci Česká radost. Letos se tu sešlo 15 snímků, které reflektují různá témata od xenofobie přes meditaci a historii současnosti až po sociální experiment či kuponovou privatizaci. Mezi nimi najdeme i Wagnerův film RINO o bývalém agentovi Karlu Köcherovi, Foukalovu Ameriku o trampingu, Remundův Blízký daleký východ o názorech obyčejných lidí o Ukrajině nebo film Nebezpečný svět Rajka Dolečka Kristýny Bartošové, která známého českého dietologa konfrontuje s jeho kontroverzními postoji. 19. MFDF Ji.hlava se koná ve dnech 27. října až 1. listopadu 2015. Více na www.dokument-festival.cz.

Reklama

Související novinky

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (více)

36. Evropské filmové ceny - nominace

36. Evropské filmové ceny - nominace

08.11.2023

V úterý 7. listopadu byly zveřejněny nominace pro 36. ročník Evropských filmových cen, jež by měly upozornit na nejvýznamnější filmové počiny z Evropy za rok 2023. V kategorii pro nejlepší evropský… (více)

Východní fronta vstupuje do kin

Východní fronta vstupuje do kin

13.04.2023 Reklama

24. února 2022 Jevhen odešel na frontu. Od první minuty rozsáhlé ruské agrese proti Ukrajině natáčel všechno kolem sebe. Desetitisíce uprchlíků opouštějící ve spěchu své domovy a vytvářející… (více)

Blíží se dokumentární Ji.hlava!

Blíží se dokumentární Ji.hlava!

17.10.2022 Reklama

Přípravy na šestadvacátou dokumentární Ji.hlavu jsou v plném proudu! Program nabídne tři stovky filmů a pozve na první český film ve virtuální realitě, snímek o přátelství mezi dalajlamou a… (více)

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (více)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (více)

55. ročník AFO již klepe na dveře

55. ročník AFO již klepe na dveře

14.09.2020

Populárně-vědecký filmový festival Academia Film Olomouc v říjnu vrací úder a nabídne divákům k prasknutí nacpaný soutěžní program v online podobě. Od 1. do 15. října se na stránkách VOD platformy… (více)

Festival Jeden svět 2020 je zpět!

Festival Jeden svět 2020 je zpět!

03.09.2020

Festival Jeden svět se na podzim vrátí na filmová plátna v náhradním termínu. Diváci a divačky tak nebudou ochuzeni o silné a inspirativní dokumentární filmy, na které už nemohli přijít do kin kvůli… (více)

Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

08.10.2018

Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté… (více)

Je tu pátý ročník My Street Films

Je tu pátý ročník My Street Films

13.04.2018

Již popáté vyzývá projekt My Street Films všechny aspirující filmaře, aby do 22. dubna odevzdali svůj námět na krátký dokument. Autoři osmi nejlepších námětů získají možnost zúčastnit se zdarma… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

Nový Jurský svět našel hlavní tvář

23.05.2024

Přípravy dalšího filmu ze světa Jurských parků a světů je v plném proudu a v těchto dnech stále probíhá zběsilý casting zcela nových tváří do legendární dinousauří franšízy. A jak se zdá, už víme, na… (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

Nejnovější novinky

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

včera

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Marvelovský Blade je opět v problémech

Marvelovský Blade je opět v problémech

14.06.2024

Je tomu už pět let, co byl producentem Kevinem Feigem oznámen reboot komiksového Bladea s Mahershalou Alim (Zelená kniha, Moonlight) v hlavní roli. Snímek, který by zapadal do současného Marvel… (více)

Kultovní Posedlost dostane americký remake

Kultovní Posedlost dostane americký remake

13.06.2024

Že klasická hororová díla osmdesátých let dostávají často nové moderní pojetí zejména z rukou Američanů, to není nic nového pod sluncem. Málokdo by něco takového však asi čekal u následujícího počinu… (více)

Reklama

Reklama